V súčasnosti majú lekárne veľký výber liekov, ktoré pomáhajú rýchlo znižovať teplotu a zmierňujú lokálnu bolesť malých detí. Populárnym antipyretikom je Paracetamol Sirup. Aby ste ho správne uplatňovali a nepoškodili zdravie vášho dieťaťa, mali by ste vedieť o jeho hlavných vlastnostiach, vlastnostiach a pravidlách prijímania..

Formulár na uvoľnenie lieku pre deti

Droga „paracetamol“ je dostupná v rôznych formách, takže mladé matky často čelia potrebe voľby, čo je ťažké kvôli množstvu jej odrôd. Zvážte skutočnosť, že veľa detí, najmä tých, ktoré sú mladšie ako dva roky, nebude schopné prehltnúť drogu vo forme tabliet. Liek sa musí vybrať správne, podľa vekovej skupiny a schopností dieťaťa.

Formy uvoľňovania liečiva:

Lieková formaObsah účinnej látkycharakteristika
tablety500/200 mgZ dôvodu vysokého obsahu v zložení paracetamolu nie je prakticky predpísaný na liečbu detí. V zriedkavých prípadoch môže lekár odporučiť užívanie v 1/4, 1/8.
sviečky100/500 mgNajbezpečnejšia možnosť pre detské telo, účinná látka sa vstrebáva rýchlejšie ako pri použití lieku v iných formách.
sirup120 mg / 5 mlKvapalná forma lieku má príjemnú chuť, je špeciálne navrhnutá na liečbu detí od prvého mesiaca.
zavesenie24 mg / 1 mlPrijatie je možné v detskom veku a u novorodencov, pretože výpočet jednej dávky sa vykonáva v závislosti od telesnej hmotnosti.

Najlepšie je sirup. Vyzerá to ako viskózna ružová tekutina. K dispozícii v fľaši z tmavého skla po 100 a 200 mililitroch. K prípravku je priložená špeciálna obojstranná odmerná lyžička na správne dávkovanie a návod na použitie.

Zloženie a farmakologické pôsobenie sirupu

Účinnou látkou v zložení detského sirupu je paracetamol. V 5 ml liečiva je jeho obsah 120 mg. Okrem hlavnej zložky sú prítomné aj tieto pomocné látky:

  • etanol;
  • glycerol;
  • ochucovadlá;
  • vyčistená voda;
  • sorbitol;
  • propylénglykol;
  • propylparabén;
  • metylparabén.

Tento liek má antipyretický a analgetický účinok. Pri jej používaní musíte pochopiť, že nie je schopný odstrániť zostávajúce príznaky choroby a úplne ich odstrániť, pretože nemá protizápalový účinok..

Hlavný účinok účinnej látky je vyjadrený v blokovaní cyklooxygenázového enzýmu (COX 1, COX 2) a úplnom zastavení produkcie prostaglandínov. Liek má priamy účinok na centrálny nervový systém (CNS), pozitívne ovplyvňuje termoregulačné a bolestivé centrá.

Po požití má liek liečivý účinok počas 4 hodín. Počas tejto doby sa úplne vstrebáva v čreve a vylučuje sa prostredníctvom genitourinárneho systému. Paracetamol neovplyvňuje rovnováhu voda-soľ a gastrointestinálnu sliznicu, preto je jeho použitie absolútne bezpečné za predpokladu dodržania správnej dávky..

Indikácie pre použitie

Sirup "Paracetamol" sa široko používa pri liečbe neuralgie a myalgie, preto sa odporúča užívať počas tehotenstva a laktácie. Rýchlo odstraňuje veľa typov bolesti (bolesti hlavy, bolesti zubov, bolesti svalov atď.) A obnovuje teplotnú rovnováhu tela bez ohľadu na etiológiu a dôvody jej zvýšenia. Droga pomáha dobre pri nasledujúcich patologických javoch:

  • horúčka s chrípkou, SARS, inými infekciami atď.;
  • predchádzanie komplikáciám po očkovaní;
  • bolesťový syndróm akejkoľvek závažnosti.

Návod na použitie s tekutým paracetamolom

Droga sa užíva pred jedlom, vypije sa veľkým množstvom vody. Neodporúča sa rozmnožovať ho v rôznych nápojoch, ale ak je dieťa malé a liek odmieta piť, je možné do mlieka alebo mliečnej zmesi pridať správne množstvo sirupu..

Pred použitím nádobu dôkladne pretrepte liekom, potom do odmernej lyžičky nalejte určité množstvo tekutiny alebo ju natiahnite do injekčnej striekačky.

Frekvencia použitia by nemala prekročiť 4-krát denne v intervaloch 4-6 hodín. Liečba trvá 3 dni, v budúcnosti sa jej použitie neodporúča. Ak všetky počiatočné príznaky zostanú nedotknuté, požiadajte svojho lekára o úpravu liečby..

Výpočet dávky je založený na telesnej hmotnosti a veku pacienta. V žiadnom prípade by ste nemali prekročiť jednorazový a denný príjem liekov. Normy použitia "paracetamolu" s obsahom účinnej látky 120 mg / 5 ml sú uvedené v tabuľke:

VekzávažiaJedna dávkaDenná dávka
2 - 3 mesiace.4 - 6 kgvypočítané lekárom-
3 - 6 mesiacov.6 - 8 kg4 ml16 ml
6 - 12 mesiacov.8 - 12 kg5 ml20 ml
1 - 2 g.12 - 14 kg7 ml28 ml
2 - 3 g.14 - 16 kg9 ml36 ml
3 - 6 l.16 - 21 kg10 ml40 ml
6 - 9 l.21 - 29 kg14 ml56 ml
9 - 12 l.24 - 42 kg20 ml80 ml

Špeciálne pokyny na použitie

Zvyčajne sa príznaky zmiernia 15 až 20 minút po užití lieku a úplne zmiznú po 40 až 60 minútach. Predĺženie terapeutického cyklu by malo byť v súlade s pediatrom. Ak sa liek používa ako anestetikum, nie je priebeh liečby väčší ako 5 dní a 3 v boji proti horúčke.

Nepoužívajte liek súčasne s inými liekmi, ktoré zahŕňajú paracetamol. Existuje riziko predávkovania a rozvoja vedľajších účinkov. Je tiež zakázané nezávisle zvyšovať mieru spotreby suspenzie - následky môžu byť veľmi vážne.

Opatrnosť je potrebná u pacientov s cukrovkou, pretože v jej zložení je prítomná sacharóza a sorbitol. Pre deti s benígnou hyperbilirubinémiou, poruchou funkcie pečene a obličiek lekár určí dávku a trvanie liečby..

Paracetamol falšuje laboratórne testy na obsah kyseliny močovej a glukózy v krvnej plazme, preto je lepšie po predpísaní vykonať predpísané testy..

kontraindikácie

Pred použitím sa uistite, že neexistujú kontraindikácie. Patria sem nasledujúce patológie:

  • zápalové ochorenia gastrointestinálneho traktu;
  • neznášanlivosť alebo precitlivenosť na zložky (najmä paracetamol);
  • zlyhanie obličiek a pečene;
  • choroby krvného systému.

Interakcia s inými prostriedkami

Pred použitím suspenzie dojčaťa sa poraďte so svojím lekárom a povedzte mu o liekoch, ktoré vaše dieťa užíva. Kombinácia niektorých z nich môže mať na organizmus nepriaznivé účinky, v dôsledku čoho pretrváva nebezpečenstvo vážnych chorôb a zvýšené vedľajšie účinky..

Skupina liekovMožný účinok
Etanol, barbituráty, rifampicín, fenylbutazón, flumecinol, tricyklické antidepresívaV prípade predávkovania existuje riziko hepatotoxických účinkov na pečeň.
cimetidínZvyšuje možnosť hepatotoxicity.
Salicyláty (samotné a v kombinácii s chloramfenikolom)Existuje riziko rakoviny močového mechúra a obličiek..
barbiturátyZnížte pozitívne účinky paracetamolu.
etanolExistuje riziko akútnej pankreatitídy.
Nesteroidné protizápalové liekyExistuje veľká hrozba rozvoja renálnej papilárnej nekrózy, „analgetickej“ nefropatie.
diflunisalPlazmatická koncentrácia paracetamolu sa zvyšuje o 50%.

Príznaky predávkovania

Liečivo je potrebné používať striktne podľa pokynov. Prekročenie dennej dávky môže viesť k závažným patológiám (napríklad k zlyhaniu obličiek) av ťažkom štádiu - k smrti.

Ak vaše dieťa pilo viac, ako je odporúčaná dávka, obráťte sa na lekára, aj keď jeho zdravotný stav zostáva rovnaký. Mali by ste tiež robiť výplach žalúdka a prijať adsorbenty (aktívne uhlie, Polysorb atď.). V závislosti od obsahu účinnej látky v krvi, ďalšie odporúčania poskytne odborník. Pokyny na rehabilitáciu sa budú líšiť..

Medzi hlavné príznaky predávkovania patrí:

  • hnačka;
  • nevoľnosť s vracaním;
  • strata chuti do jedla;
  • ostré alebo ťahavé bolesti žalúdka a čriev;
  • zvýšené potenie;
  • zníženie telesnej teploty a krvného tlaku;
  • kŕče, silné zvracanie (s akútnou intoxikáciou tela).

Možné vedľajšie účinky

Tento liek obsahuje malé množstvo sorbitolu (2 g / 120 mg). V zriedkavých prípadoch sa teda vyskytuje črevná nevoľnosť a hnačka. Nie všetky deti liek tolerujú, niektoré zložky môžu byť alergické alebo precitlivené..

Ak po užití sirupu spozorujete niektoré z nasledujúcich reakcií, v budúcnosti sa musí jeho používanie zastaviť. Vedľajšie účinky sa vyskytujú zriedkavo, hlavne ich vzhľad je sprevádzaný intoxikáciou tela. Vedľajšie účinky:

  • anémia;
  • kŕče v epigastrii;
  • dýchavičnosť;
  • aseptická pyúria;
  • precitlivenosť;
  • toxická epidermálna nekrolýza;
  • kŕče v prieduškách;
  • zhoršená funkcia obličiek a pečene;
  • hemolytická anémia;
  • hepatonecrosis;
  • alergické kožné reakcie (žihľavka, vyrážka, sčervenanie).

analógy

Priame analógy detského paracetamolu sú fondy s rovnakou účinnou látkou: Panadol Baby, Kalpol, Efferalgan. Sirupy na báze ibuprofénu, ktoré sa môžu užívať od 3 mesiacov, môžu byť náhradou za liek: Nurofen, Ibuprofen-FT, Ibufen (pozri tiež „Nurofen pre deti“: dávkovanie sirupu podľa hmotnosti dieťaťa).

Paracetamol: návod na použitie, indikácie, kontraindikácie, vedľajšie účinky, dávkovanie pre deti, dospelých

Paracetamol je liek zo skupiny s anilidom, ktorý má významný antipyretický a analgetický účinok a menej výrazný protizápalový účinok. Je široko používaný pri liečbe dospelých pacientov a pediatrov (pozri všetky antipyretické lieky pre deti)..

Paracetamol je hlavný metabolit fenacetínu - látka, ktorá sa predtým široko používa pri liečbe bolesti a hypertermie, ale je zakázaná z dôvodu nebezpečných vedľajších účinkov spojených s toxickými účinkami na obličky a pečeň..

Hlavnou výhodou paracetamolu je nízka toxicita a nízke riziko tvorby methemoglobínu. Dlhodobé používanie vysokých dávok paracetamolu však môže viesť k nežiaducim reakciám vo forme nefro- a hepatotoxických účinkov. Paracetamol je na zozname najdôležitejších liekov WHO, ako aj na zozname najdôležitejších a najdôležitejších liekov vlády.

Farmgroup: Anilides. Zaradené do skupiny NSAID.
Farmakoterapeutická skupina: antipyretiká a analgetiká.
Medzinárodný názov lieku: paracetamol.

Zloženie lieku, uvoľňovacia forma, cena

Liek je dostupný v nasledujúcich formách: tablety, sirup, detská suspenzia, sviečky

tablety

sirup

zavesenie

sviečky

Hlavná látka

Paracetamol 500 alebo 200 mg120 mg paracetamolu v piatich ml sirupu alebo 2,4 g paracetamolu na 100 ml liečiva.120 mg paracetamolu v piatich ml suspenzie alebo 2,4 g paracetamolu na 100 ml liečiva.Paracetamol 100 alebo 500 mg

pomocných látok

Zemiakový škrob, dusičnan vápenatý, nízkomolekulárny polyvinylpyrolidón, aerosólPropylénglykol, etylalkohol 96%, glycerín, sorbitol, propylparabén, metylparabén, čistená voda, malinová príchuť, pso 4RMetylparahydroxybenzoát, glycerol, tekutý sorbitol, xantánová guma, jahodová aróma, farbivo azorubín, sacharóza, čistená vodaTuhý tuk do sviečky

Fyzikálno-chemické vlastnosti

Biele alebo krémovo sfarbené tablety so skosenímRužová viskózna číra tekutina so sladkou chuťou a vôňou malínRužovkastá viskózna tekutina s jahodovou príchuťouKrémovo biele čapíky

obal

Desať tabliet na bunkové balenie, v lepenkových obaloch č. 10, 2050 alebo 100 ml v sklenenej alebo polymérnej fľaši s odmernou lyžicou, v kartónovom obale

100, 200 ml suspenzie v liekovkách alebo fľašiach z tmavého skla s odmernou striekačkou alebo lyžičkou, v baleniach z kartónu.

5 čapíkov v balení z polyetylénových buniek, 2 balenia v kartóne
  • Č. 10 pri 200 mg: 3 rubly;
  • Č. 10 pri 500 mg: 4-7 rubľov;
  • Č. 20 pri 500 mg: 10-19 rubľov.

100 ml: 44 rub.

  • 100 ml: 59 - 63 rubľov;
  • 200 ml: 130 rub.
  • Č. 10 pri 100 mg: 31 rubľov;
  • Č. 10 pri 500 mg: 44 - 48 rubľov.

farmaceutický účinok

Paracetamol blokuje dve formy (COX1 a COX2) enzýmu cyklooxygenázy, a tým inhibuje syntézu prostaglandínov. Hlavné pôsobenie sa uskutočňuje v centrálnom nervovom systéme, kde paracetamol pôsobí na centrá bolesti a termoregulácie. V periférnych tkanivách je účinok paracetamolu na COX neutralizovaný pôsobením bunkových peroxidáz, preto protizápalový účinok nie je príliš výrazný.

Neprítomnosť aktivácie prostaglandínov v periférnych tkanivách tiež určuje neprítomnosť negatívneho účinku paracetamolu na gastrointestinálnu sliznicu a rovnováhu voda-soľ. Existuje predpoklad, že paracetamol selektívne blokuje COX3, ktorý sa nachádza iba v centrálnom nervovom systéme, a enzýmy COX umiestnené mimo mozgu nie sú ovplyvnené, čo vysvetľuje tento výrazný antipyretický a analgetický účinok. Terapeutická plazmatická koncentrácia paracetamolu sa dosahuje pri dávke 10 - 15 mg / kg.

farmakokinetika

Vyznačuje sa vysokou absorpciou. Maximálna účinná koncentrácia v krvi 5 až 20 μg / ml sa dosiahne do 30 - 120 minút po podaní. Droga vstupuje do mozgu cez BBB..

Až 97% paracetamolu sa metabolizuje v pečeni. Asi 80% z nich sa podieľa na biosyntetických reakciách so sulfátmi a kyselinou glukurónovou, čo vedie k syntéze inaktívnych metabolitov: paracetamol sulfát a glukuronid. Až 17% paracetamolu sa podrobuje hydroxylačným reakciám, čo vedie k tvorbe 8 metabolitov s aktivitou a konjugácii s glutatiónom s ďalšou syntézou už neaktívnych metabolitov. Nedostatok glutatiónu v pečeni vedie k tomu, že aktívne metabolity paracetamolu začínajú blokovať enzýmové systémy pečeňových buniek a vedú k ich nekróze..

Eliminačný polčas: od 1 do 4 hodín. Vylučuje sa ako inaktívne metabolity (97%) močovým systémom, približne 3% lieku sa vylučuje v pôvodnej forme.

Indikácie pre použitie

Paracetamol je určený výhradne na symptomatickú liečbu, ktorá znižuje závažnosť bolesti a zápalových reakcií v čase použitia. Neovplyvňuje progresiu choroby.

  • Horúčka proti infekciám (pozri, ako znížiť teplotu bez liekov);
  • Hypertermia vyvolaná očkovaním;
  • Syndróm bolesti rôzneho stupňa závažnosti (stredne ťažký a slabý): artralgia, neuralgia, myalgia, migréna atď.;
  • Zuby a bolesti hlavy;
  • Algodismenorea (pozri bolestivé obdobia)

kontraindikácie

  • erózie a gastrointestinálne vredy;
  • krvácanie do žalúdka;
  • gastrointestinálne choroby zápalovej povahy;
  • chronický alkoholizmus;
  • kombinácia polypózy nosa a dutín, ako aj bronchiálnej astmy s neznášanlivosťou na aspirín a iné NSAID;
  • závažné zlyhanie obličiek;
  • progresívne ochorenie obličiek;
  • závažné zlyhanie pečene;
  • aktívne ochorenie pečene;
  • rehabilitačné obdobie po štepovaní koronárnymi tepnami;
  • hyperkaliémia
  • precitlivenosť na paracetamol a jeho zložky;
  • vek detí do 1 mesiaca;
  • 3 trimestri tehotenstva.

dávkovanie

Časový interval medzi dávkami paracetamolu by mal byť najmenej 4 hodiny, na dosiahnutie analgetického účinku nepoužívajte viac ako tri dni ako antipyretikum a nie viac ako päť dní..

Tablety paracetamolu

Mal by sa užívať perorálne po jedle s vodou.
Dospelí a dospievajúci s hmotnosťou> 60 kg: 0,5 g až 4-krát denne. Maximálna jednotlivá dávka paracetamolu sa môže zvýšiť na 1 g, maximálna denná dávka nie je vyššia ako 4 g.

  • Deti 6-12 rokov: 0,2 - 0,5 g paracetamolu.
  • Deti 1-5 rokov: 0,12-0,25 gramov.
  • Deti od 3 do 12 mesiacov: 60 - 120 mg.
  • Deti 1-3 mesiace: od 10 mg / kg.

Paracetamol detský sirup

Na vnútorné použitie pred jedlom je multiplicita 3 - 4-krát denne. Pred použitím pretrepte.

  • Deti od 6 mesiacov do 3 rokov: 60 (pol čajovej lyžičky) - 120 mg (čajová lyžička).
  • Deti od 12 mesiacov do 3 rokov: 120 kusov (čajový čln) - 180 mg (jeden a pol čajovej lyžičky).
  • Deti od 3 do 6 rokov: 180 (jeden a pol čajovej lyžičky) - 240 mg (2 čajové lyžičky).
  • Deti 6-12 rokov: 240 (2 lyžičky) - 360 mg (3 lyžičky).
  • Deti od 12 rokov: 360 (3 lyžičky) - 600 mg (5 lyžičky).

Paracetamolová suspenzia pre deti

Na perorálne podanie pred jedlom. Pred použitím suspenziu pretrepte..
Jedna dávka nie je vyššia ako 10 - 15 mg na kilogram telesnej hmotnosti, maximálny denný príjem je 60 mg / kg telesnej hmotnosti. Násobnosť - trikrát až štyrikrát denne.

50 mg paracetamolu (2 ml suspenzie).

  • Deti 3 - 12 mesiacov: 60 - 120 mg paracetamolu (2,5 - 5 ml suspenzia).
  • Deti od 12 mesiacov do 6 rokov: 120 - 240 mg paracetamolu (5-10 ml suspenzie).
  • Deti 6-14 rokov: 240-480 mg (10-20 ml suspenzie).
  • Sviečky (čapíky)

    Na rektálne podávanie. Mnohonásobnosť: dvakrát až štyrikrát denne.
    Priemerná jednotlivá dávka: 10 - 12 mg / kg paracetamolu, maximálny denný príjem do 60 mg / kg.

    • Deti 6-12 mesiacov: 0,5-1 čapík (50 - 100 mg paracetamolu).
    • Deti od 12 mesiacov do 3 rokov: 1 - 1,5 čapíkov (100 - 150 mg).
    • Deti 3-5 rokov: 1,5 - 2 sviečky (150-200 mg).
    • Deti 5-10 rokov: 2,5 - 3,5 čapíky (250 - 350 mg).
    • Deti 10 - 12 rokov: 3,5 - 5 čapíkov (350 - 500 mg).

    Vedľajší účinok

    • Tráviaci systém: v zriedkavých prípadoch dyspeptické príznaky. Dlhodobá liečba vo vysokých dávkach vedie k hepatotoxicite.
    • Hematopoetický systém. Zriedkavo sa vyvinie: leukopénia, trombocytopénia, pancytopénia, neutropénia, agranulocytóza..
    • Reakcie z precitlivenosti: kožná vyrážka, svrbenie, žihľavka zriedkavo.

    Liekové interakcie

    Skupiny liekov a niektoré lieky

    Možné účinky

    Induktory mikrozomálnych pečeňových enzýmov, lieky s hepatotoxickým účinkomPosilnenie hepatotoxického účinku paracetamoluanticholinergikáZnížená absorpcia paracetamoluPerorálne kontraceptívaUrýchlenie eliminácie paracetamolu, zníženie jeho analgetického účinkuUrikosurické činidláZnížená účinnosť tejto skupinysorbentyZnížená biologická dostupnosť paracetamoludiazepamZnížené vylučovanie diazepamomzidovudínPosilnenie myelodepresívneho účinku tohto liekuizoniazidPosilnenie toxického účinku paracetamoluFenytoín, karbamazepín, fenobarbitál, primidónZnížená účinnosť paracetamolulamotrigínUrýchlenie eliminácie lieku z telametoklopramidZvýšená absorpcia paracetamoluprobenecidZníženie klírensu paracetamoluRifampicín, sulfinpyrazónZvýšený klírens paracetamoluEthinylestradiolZrýchlená absorpcia paracetamolu

    špeciálne pokyny

    Pri liečbe pacientov s benígnou hyperbilirubinémiou, poruchou funkcie pečene a obličiek a starších pacientov je potrebná opatrnosť. Dlhodobá liečba paracetamolom sa má vykonávať pod kontrolou stavu periférnej krvi a pečene. Pri predpisovaní dojčenského paracetamolu je potrebné prísne dodržiavať pokyny - nie je možné prekročiť odporúčané trvanie liečby.!

    predávkovať

    Toxické dávky paracetamolu, ktoré môžu viesť k nekróze pečene, sú 10 - 15 g.

    Tehotenstvo a laktácia

    Paracetamol prechádza placentárnou bariérou. Negatívny účinok lieku na plod (teratogénny, mutagénny a embiotoxický) nebol zaznamenaný. Paracetamol prechádza do materského mlieka (asi 1% jednej dávky) a vylučuje sa s ním v koncentrácii 0,04 až 0,23%..

    Preto je možné paracetamol používať počas 1. a 2. trimestra gravidity a v období laktácie, pričom ošetrujúci lekár starostlivo zváži očakávané prínosy liečby a potenciálne riziko pre dieťa alebo plod..

    Analógy paracetamolu

    Panadol, Flutabs, Streamol, Paracetamol-Hemofarm, Paracetamol-Extratab, Cifecon, Efferalgan, Kalpol, Daleron.

    Detský sirup "Paracetamol": návod na použitie, indikácie, zloženie, trvanlivosť

    Zvýšenie teploty u dieťaťa potvrdzuje vývoj zápalu v tele. Zvyčajne sú na vine detské infekcie alebo akútne infekcie dýchacích ciest, ako aj rezanie zubov alebo vakcinácia. V každej situácii vysoká horúčka spôsobuje detskú úzkosť a spôsobuje paniku u rodičov.

    Dnes je v lekárňach obrovské množstvo antipyretík. Najslávnejšie z nich po mnoho rokov zostáva detský "Paracetamol" vo forme sirupu.

    V súlade s odporúčaniami uvedenými v anotácii môže tento liek znížiť teplotu aj u najmenších pacientov, ktorí majú len niekoľko mesiacov. Podľa návodu na použitie sa „paracetamol“ vzťahuje na skupinu nesteroidných protizápalových liekov.

    Liek sa používa v pediatrii na zníženie intenzity syndrómu bolesti a na zníženie teploty s výskytom rôznych infekčných a zápalových patologických procesov u detí..

    štruktúra

    "Paracetamol" sa vyrába v niekoľkých dávkovacích formách:

    Zvyšok článku sa bude venovať detskému sirupu Paracetamol. Z pokynov je známe, že má viskóznu konzistenciu, sivý alebo žltý odtieň a jahodovú príchuť.

    Účinnou látkou je paracetamol, najčastejšie jej koncentrácia v 5 mililitroch sirupu je 120 miligramov. Okrem toho zloženie liečiva obsahuje ďalšie látky, ktoré zahŕňajú:

    1. Kyselina citrónová.
    2. Propylénglykol.
    3. Sodná soľ kyseliny benzoovej.
    4. Citran sodný.
    5. sorbitol.
    6. aromatických.
    7. cukor.

    Takže je to uvedené v pokynoch. Detský sirup „Paracetamol“ 125 mg dávka predtým vyrábaná spoločnosťou LLC „Rolex Pharm“.

    Farmakologické vlastnosti

    Liek normalizuje telesnú teplotu počas horúčky a tiež pomáha odstraňovať bolesť.

    Droga sa vylučuje z tela, zvyčajne močom. Polčas liečiva sa pohybuje od jednej do troch hodín. Od akého veku sa môže paracetamolový sirup podávať deťom?

    Z návodu na použitie je známe, že lieky sa môžu podávať deťom od troch mesiacov. Po perorálnom podaní paracetamolu sa aktívna zložka okamžite a úplne absorbuje do krvného obehu.

    Liek sa rovnomerne šíri vo všetkých tkanivách, vstupuje do mozgovej štruktúry a odstraňuje bolesť. Ako dlho funguje sirup paracetamolu? Liek začne vylučovať nepríjemné príznaky 15 minút po jeho použití. Trvanie účinku závisí od individuálnych charakteristík tela..

    indikácia

    Z návodu na použitie sirupu je známe, že sa liek odporúča užívať v prítomnosti nasledujúcich stavov a chorôb:

    1. Akútna respiračná vírusová infekcia (respiračné ochorenie spôsobené vírusom vstupujúcim do tela).
    2. Chrípka (vírusové ochorenie, ktoré môže poškodiť dýchacie cesty a je tiež sprevádzané závažnou intoxikáciou a môže viesť k závažným komplikáciám a smrti, najmä u starších pacientov a detí)..
    3. Parainfluenza (infekčná lézia, ktorá poškodzuje sliznice horných dýchacích ciest).
    4. Reakcie po vakcinácii (stav, ktorý sa niekedy vyvíja po vakcinácii, má krátkodobý priebeh a zvyčajne nespôsobuje ujmu na zdraví).
    5. Mierna až stredne silná bolesť.

    kontraindikácie

    Podľa návodu na použitie má sirup „Paracetamol“ určité zákazy vstupu, napríklad:

    1. Vek dieťaťa do jedného mesiaca.
    2. Zvýšená citlivosť na aktívnu zložku alebo na ďalšie látky lieku podľa pokynov.

    Podľa pokynov by sa detský sirup Paracetamol mal používať s mimoriadnou opatrnosťou v nasledujúcich podmienkach:

    1. Ochorenia obličiek a pečene.
    2. Benígna hyperbilirubinémia (porušenie, pri ktorom sa v krvi osoby zaznamenáva nadbytok bilirubínu bez funkčného poškodenia).
    3. Gilbertov syndróm (hepatóza, ktorá sa vyznačuje miernym zvýšením koncentrácie bilirubínu v krvi).
    4. Vírusová hepatitída (infekčné ochorenie pečene vyskytujúce sa pri rôznych klinických možnostiach).
    5. Ochorenia krvi (choroby vedúce k patologickým zmenám v krvi).

    Pred začatím liečby sa uistite, že neexistujú žiadne obmedzenia..

    Pri akej dávke sa môže paracetamolový sirup podávať deťom?

    Liek by sa mal užívať 3-4 krát denne, interval medzi dávkami lieku je 6 hodín.

    Priemerná dávka lieku je od 10 do 15 miligramov na 1 kilogram telesnej hmotnosti dieťaťa. Maximálny denný obsah účinnej látky by nemal prekročiť 60 mg na 1 kg telesnej hmotnosti.

    Pri akej dávke môže byť paracetamolový sirup podávaný deťom? Droga sa odporúča užívať nasledovne:

    1. 1 až 3 mesiace - 50 miligramov (2 mililitre).
    2. Od 3 mesiacov do 1 roka - od 60 do 120 miligramov (2,5 - 5 mililitrov).
    3. Od 1 roka do 6 rokov - od 120 do 240 mg (5-10 ml).
    4. Od 6 do 14 rokov sa pohybuje od 240 do 40 miliárd (10 - 20 mililitrov).

    Trvanie liečby liekom ako antipyretikom by nemalo prekročiť 3 dni, aby sa znížila závažnosť bolesti - 5 dní.

    Ak je potrebné ďalšie použitie liekov, obráťte sa na lekára. Ako dlho začne sirup Paracetamol účinkovať? Ako už bolo uvedené, k zlepšeniu dôjde do štvrtiny hodiny.

    Nežiaduce reakcie

    Paracetamolový sirup je spravidla dobre tolerovaný. Niekedy sa môžu vyskytnúť tieto podmienky:

    1. Vyrážky na koži.
    2. svrbenie.
    3. Urtikária (alergické ochorenie, ktoré sa prejavuje tvorbou pľuzgierov na koži a na slizniciach).
    4. Angioneurotický šok (nebezpečné a zákerné ochorenie, ktoré môže skončiť v kóme, keď je postihnutý hrtan a dýchacie orgány).
    5. Trombocytopénia (ochorenie vyznačujúce sa znížením počtu krvných doštičiek pod normu, ktoré je sprevádzané zvýšeným krvácaním a problémami so zastavením krvácania).
    6. Leukopénia (patologický stav, pri ktorom počet leukocytov v krvnej plazme klesne pod dolné referenčné hodnoty).
    7. Methemoglobinémia (zvýšené množstvo oxidovaného železa obsahujúceho hemoglobín v červených krvinkách).
    8. Agranulocytóza (patologický stav, pri ktorom dochádza k zníženiu hladiny leukocytov (menej ako 1, 109 / l) v dôsledku granulocytov (menej ako 0,75,109 / l) a monocytov).
    9. Pancytopénia (patologický stav, ktorého charakteristickou črtou je zníženie zloženia všetkých zložiek krvi v krvnom riečisku).
    10. Neutropénia (choroba charakterizovaná nízkymi hladinami neutrofilov v krvi).
    11. Dyspeptické reakcie (narušenie procesov trávenia potravy a súvisiace patologické stavy).
    12. Hepatotoxický účinok (schopnosť chemikálií spôsobovať štrukturálne a funkčné poruchy pečene pri nemechanickom pôsobení na telo).

    Ak sa objaví jeden z vyššie uvedených príznakov, používanie lieku sa musí zastaviť a poradiť sa s lekárom.

    Ako podať sirup paracetamolu deťom?

    Vlastnosti

    Pred začatím liekovej terapie sa musíte dôkladne oboznámiť s anotáciou lieku. Existuje niekoľko konkrétnych pokynov, ktorým by ste mali venovať pozornosť:

    1. Ak potrebujete dlhodobú liečbu, musíte pravidelne sledovať ukazovatele funkčného stavu periférnej krvi.
    2. Aktívna zložka lieku môže interagovať s liekmi iných terapeutických skupín, lekári by preto mali byť upozornení na ich možné použitie.
    3. Pred použitím lieku pretrepte..
    4. Lieky obsahujú cukor, ktorý je dôležité vziať do úvahy pri jeho užívaní s deťmi s cukrovkou.

    Ak máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, obráťte sa na lekára..

    predávkovať

    Z pokynov pre paracetamolový sirup pre deti je známe, že pri silnom prebytku priemernej farmakologickej dávky sa vyskytujú tieto reakcie:

    • nevoľnosť;
    • grganie;
    • bolesť brucha.

    Ďalej sa môžu vyskytnúť akútne ochorenia pečene až do smrti tkanív, čo je sprevádzané výrazným znížením funkčnej aktivity.

    Analógy "Paracetamol"

    Nasledujúce lieky sa považujú za podobné, pokiaľ ide o účinnú zložku a farmakologický účinok na detský paracetamol:

    Pred výmenou pôvodného lieku za generický liek sa poraďte s lekárom..

    Podmienky skladovania

    Aká je doba použiteľnosti Paracetamolu Sirup? Uchovávajte liek po dobu 36 mesiacov.

    Droga by sa mala uchovávať na tmavom, suchom a neprístupnom mieste pre deti pri teplote vzduchu najviac 25 stupňov. Neuchovávajte lieky. Cena výrobku sa pohybuje od 55 do 150 rubľov.

    recenzia

    Väčšina reakcií na liek je pozitívna. Pacienti spravidla zaznamenávajú zvýšenú účinnosť a bezpečnosť malých pacientov. Podľa rodičov sirup rýchlo znižuje teplotu, odstraňuje bolesť zovretia u dojčiat.

    Existujú však aj negatívne reakcie, pri ktorých si ľudia sťažujú na zloženie lieku, pretože obsahuje chemické prísady, ktoré môžu spôsobiť alergie. Všeobecne platí, že tolerancia k liekom, na základe hodnotení, je dobrá.

    Paracetamol (tablety, kapsuly, sirupy, suspenzie, čapíky) - návod na použitie, dávkovanie pre deti, analógy, cena

    Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

    Uvoľnite formy, názvy a zloženie paracetamolu

    Paracetamol je v súčasnosti dostupný v nasledujúcich liekových formách:

    • Tablety na orálne podávanie;
    • Kapsuly na orálne podávanie;
    • Sirup na orálne podávanie;
    • Suspenzia na perorálne podanie deťom a dospelým;
    • Rektálne čapíky (sviečky) pre deti a dospelých.

    Je teda zrejmé, že existujú 4 formy paracetamolu pre dospelých a 2 pre deti. Okrem toho sú suspenzia a čapíky súčasne dostupné v dvoch odrodách - deťoch a dospelých, ktoré sa navzájom líšia dávkami účinnej látky. Všetky formy paracetamolu sú určené na systémové pôsobenie, to znamená, že po požití alebo zavedení do konečníka sa absorbujú do krvi a začínajú mať terapeutické účinky. Miestne formy paracetamolu určené na aplikáciu na kožu alebo sliznicu nie sú k dispozícii, a preto neexistujú.

    Suspenzia sa často nazýva „detský paracetamol“, čo sa týka druhu lieku, ktorý obsahuje účinné látky v dávkach pre deti. Názov „detský paracetamol“ sa často používa na označenie akejkoľvek formy liečiva (suspenzie alebo čapíkov) obsahujúcej účinnú látku v detských dávkach. V tomto prípade nie je myslená žiadna konkrétna forma..

    Čapíky na rektálne podávanie sa takmer vždy a všeobecne nazývajú „čapíky Paracetamolu“. Okrem uvedených názvov používaných v každodennom živote na označenie rôznych foriem a odrôd paracetamolu existuje aj ďalšia skupina názvov liekov, ktoré obsahujú paracetamol ako účinnú látku. V tomto prípade môže výrobca dať lieku znejúci obchodný názov, napríklad Panadol, Apap, Kalpol, Efferalgan a ďalšie, alebo použiť jednu jednoduchú techniku. Táto technika spočíva v skutočnosti, že názov lieku sa skladá z dvoch častí, z ktorých prvá je slovo „Paracetamol“ a druhá je niekoľko písmen alebo slovo, ktoré znamená výrobcu tohto konkrétneho lieku, napríklad „Paracetamol-UBF“, „Paracetamol- LekT "," Paracetamol MS "," Paracetamol-Hemofarm "atď..

    Pretože všetky tieto lieky obsahujú rovnakú účinnú látku, to znamená, že sú synonymá a sú dostupné v rovnakých liekových formách, používa sa pre ne všeobecný názov "Paracetamol". V ďalšom texte článku poskytneme informácie o všetkých týchto odrodách a variantoch liekov, ktoré sú spojené pod spoločným názvom Paracetamol. V tomto prípade budeme používať generický názov Paracetamol pre všetky odrody bez toho, aby sme uviedli konkrétne obchodné názvy, ktoré výrobcovia prišli s cieľom izolovať svoje liečivo od všeobecnej série..

    Ako účinná látka v zložení všetkých foriem paracetamolu je zložka rovnakého názvu - paracetamol v nasledujúcich dávkach:

    • Tablety - 200, 500 a 325 mg;
    • Kapsuly - 325 mg;
    • Sirup - 120 mg na 5 ml a 125 mg na 5 ml;
    • Suspenzia pre dospelých - 120 mg na 5 ml;
    • Detská suspenzia - 24 mg / ml;
    • Čapíky pre dospelých - 50 mg, 100 mg, 250 mg a 500 mg;
    • Čapíky pre deti - 50 mg, 100 mg, 125 mg a 250 mg.

    Ako vidíte, suspenzia a čapíky pre deti a dospelých majú takmer rovnaké dávkovanie, takže ak je to potrebné, môžu sa navzájom perfektne nahradiť. To znamená, že dospelý paracetamol sa môže podať dieťaťu pri dodržaní potrebného dávkovania pre deti. Napríklad neexistuje rozdiel medzi dospelými a detskými čapíkmi obsahujúcimi 50 mg účinnej látky. Tieto odrody sú dokonale zameniteľné, to znamená, že dospelý môže vstúpiť do detskej sviečky a dieťa - dospelý.

    Paracetamolový účinok (ktorý pomáha)

    Paracetamol je narkotické analgetikum a antipyretikum zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). To znamená, že liek blokuje prácu cyklooxygenázy - špeciálneho enzýmu, ktorý zabezpečuje syntézu biologicky aktívnych látok, ktoré vyvolávajú vývoj bolesti, zápalu a horúčky. To znamená, že paracetamol blokuje tvorbu látok zodpovedných za vývoj bolesti a tepla, čím zastavuje bolesť a normalizuje telesnú teplotu..

    Charakteristickým rysom paracetamolu z iných liekov NSAID je jeho schopnosť blokovať cyklooxygenázu v centrálnom nervovom systéme, čo jej umožňuje dokonale znižovať teplotu, zmierňovať miernu bolesť a prakticky nemá negatívny vplyv na žalúdočnú sliznicu. Rovnaká schopnosť inaktivovať cyklooxygenázu v centrálnom nervovom systéme však dáva paracetamolu ďalšiu vlastnosť - liek nemá prakticky žiadny protizápalový účinok. Preto sa Paracetamol nepoužíva na zmiernenie bolesti spojenej s výrazným zápalovým procesom, ako sú bolesti svalov, kĺbov, traumatické poškodenie väzov, šliach, modrín atď..

    To znamená, že paracetamol má výrazný a jeden z najsilnejších antipyretických účinkov medzi všetkými NSAID a mierny analgetický účinok. Preto sa liek používa na zníženie zvýšenej telesnej teploty u detí a dospelých a na zmiernenie bolesti strednej alebo slabej intenzity, ktorá nie je spojená so zápalovým procesom (napríklad bolesť hlavy, bolesť zubov, menštruačná bolesť, neuralgia, bolesti svalov atď.)..

    Paracetamol v rozpustných formách (suspenzia, sirup, čapíky) účinkuje rýchlejšie ako tablety, takže ak potrebujete dosiahnuť účinok v čo najkratšom čase, mali by ste použiť tieto druhy liekov.

    Indikácie pre použitie

    Všetky dávkové formy paracetamolu majú na použitie presne rovnaké indikácie, pretože sú určené na vstup do krvného obehu a majú systémový účinok. Preto, bez ohľadu na to, ako Paracetamol vstupuje do krvného obehu (požitím alebo zavedením do konečníka), bude mať presne rovnaký účinok..

    A rôzne dávkové formy vám umožňujú zvoliť si najvhodnejší a najoptimálnejší spôsob použitia paracetamolu. Napríklad pri silnom vracaní je potrebné použiť paracetamol vo forme rektálnych čapíkov, ktoré sa vkladajú do konečníka. Ak nie je možné prehltnúť tabletu, napríklad s angínou alebo iným ochorením spojeným s opuchom hrdla alebo orofaryngu, Paracetamol sa má užívať vo forme sirupu alebo suspenzie atď. To znamená, že rozdiely v indikáciách na použitie rôznych liekových foriem paracetamolu sa vyskytujú v rôznych klinických situáciách pri rovnakých príznakoch..

    Indikácie použitia Paracetamolu sú nasledujúce stavy a choroby:
    1. Zvýšená telesná teplota pri rôznych infekčných a zápalových ochoreniach (ako antipyretikum).
    2. Bolesť strednej a nízkej intenzity rôznej lokalizácie a genézy, nesúvisiaca so závažným zápalom (bolesť zubov, bolesti hlavy, menštruácia, bolesť svalov a kĺbov, ako aj migréna, neuralgia)..

    Malo by sa pamätať na to, že paracetamol je určený iba na zmiernenie bolestivých symptómov, a nie na liečenie choroby. Preto je v kombinácii s paracetamolom nevyhnutné používať iné lieky, ktoré môžu liečiť základné ochorenie.

    Inštrukcie na používanie

    Tablety Paracetamolu (200, 325 a 500), sirup a suspenzia - návod na použitie

    Tablety sa majú užívať perorálne, prehltnúť celé alebo rozdeliť na polovicu a vypiť veľké množstvo vody (minimálne 100 ml). Sirup a suspenziu pred použitím dôkladne pretrepte, potom nalejte do odmernej lyžičky alebo malej nádoby a prehltnite tiež veľkým množstvom vody. Potrebné množstvo sirupu môžete rozpustiť v pripravenej vode a vypiť ho úplne. Suspenzia sa nemá riediť vodou, je potrebné ju piť ako celok a až potom piť vodu.

    Tablety, sirupy a suspenzie sa majú užiť 1 až 2 hodiny po jedle, aby sa účinok lieku vyvíjal čo najrýchlejšie. Paracetamol sa v zásade môže užívať v akejkoľvek forme bezprostredne po jedle, ale v tomto prípade sa jeho absorpcia do krvného obehu spomaľuje a terapeutický účinok sa preto vyvíja dlhšie. Ak užijete Paracetamol pred jedlom, môžete vyvolať vývoj vedľajších účinkov zo zažívacieho traktu.

    Je potrebné si uvedomiť, že najrýchlejší terapeutický účinok sa prejavuje sirupom a suspenziou a tablety budú musieť počkať trochu dlhšie. Preto ak je to potrebné, rýchlo získajte antipyretický alebo analgetický účinok, mali by ste použiť sirup alebo suspenziu pre osobu akéhokoľvek veku. Ak je celkom možné počkať 15 až 30 minút pred objavením sa účinku, odporúča sa užiť Paracetamol v tabletách.

    Počas liečby sa musí Paracetamol užívať 2 - 3-krát denne, pričom sa musí dodržať interval medzi dvoma po sebe nasledujúcimi dávkami najmenej 4 hodiny. Ľudia so zlyhaním obličiek majú sledovať interval medzi dvoma po sebe nasledujúcimi dávkami paracetamolu počas 8 hodín. Odporúča sa, aby ste liek užívali vždy približne v rovnakých intervaloch, pretože tým sa zabráni náhlym skokom teploty a kolísaniu intenzity bolesti..

    Tablety sú určené iba pre dospelých alebo dospievajúcich starších ako 15 rokov s telesnou hmotnosťou najmenej 50 kg. Suspenzia a sirup s dávkou 250 mg na 5 ml a 500 mg na 5 ml sú tiež určené iba pre dospelých alebo dospievajúcich starších ako 12 rokov s telesnou hmotnosťou najmenej 40 kg..

    Dospelým sa odporúča užívať 200 až 400 mg paracetamolu súčasne. Jedna dávka by nemala prekročiť 500 mg, denne - 3000 mg. Pre ľudí trpiacich zlyhaním obličiek je maximálna povolená jednotlivá dávka Paracetamolu 250 mg a denná dávka je 1500 mg..

    Na zníženie teploty by sa paracetamol v akejkoľvek forme nemal používať dlhšie ako tri dni bez konzultácie s lekárom. Na zmiernenie bolesti bez konzultácie s lekárom sa Paracetamol môže používať najviac päť dní.

    Pri užívaní tabliet, sirupu a suspenzie paracetamolu treba pamätať na to, že liek môže spôsobiť poškodenie pečene, najmä u ľudí trpiacich alkoholizmom. Paracetamol navyše mení koncentráciu glukózy a kyseliny močovej v krvi.

    Počas celého obdobia liečby paracetamolom sa musí urobiť všeobecný krvný test.

    Paracetamol Sirup obsahuje sacharózu, ktorá sa musí brať do úvahy u ľudí s cukrovkou.

    Pokyny na použitie čapíkov

    Čapíky sa vstrekujú do konečníka po jednom. Preto by ste si mali vybrať sviečky s dávkou potrebnou v tomto prípade pre konkrétnu osobu.

    Ak chcete zaviesť sviečku, musíte zaujať pohodlnú polohu, napríklad drep alebo kolená atď. Potom navlhčite ukazovák pracovnej ruky (pravý pre ľavákov a ľavý pre ľavákov) vodou, druhou rukou jemne zatlačte zadok, uvoľnite análny otvor a do nej zatlačte sviečku. Potom musíte držať sviečku pre análneho zvierača, aby sa dostala do konečníka. Za týmto účelom sa ukazovák zavedie do konečníka asi 4 cm, to znamená až do konca druhej falangy. Po zavedení sviečky si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou..

    Čapíky sa používajú, ak je to potrebné, 1 až 4 krát za deň, pričom medzi jednotlivými podaniami sa sleduje interval najmenej 4 hodiny. Maximálna povolená jednotlivá dávka pre dospelých je 1 000 mg a denná dávka je 4 000 mg..

    Bez rady lekára nemôžu byť sviečky použité na zníženie telesnej teploty dlhšie ako 3 dni a na zmiernenie bolesti dlhšie ako 5 dní..

    Sviečky môžu byť použité pre deti od troch mesiacov.

    Čapíky paracetamolu sa môžu použiť, ak je to potrebné alebo ak nie je možné použiť formy na orálne podávanie, napríklad pre malé dieťa, ktoré je ťažké prehltnúť, so zvracaním atď. V tomto prípade musíte vedieť, že účinok použitia Paracetamolu v čapíkoch sa vyskytuje rýchlejšie ako u tabliet, ale približne rovnakou rýchlosťou ako pri užívaní sirupu alebo suspenzie..

    Paracetamol - dávkovanie pre dospelých

    Pre dospelých a dospievajúcich starších ako 12 rokov s telesnou hmotnosťou nad 40 kg je dávka Paracetamolu v jednej dávke 200 - 500 mg. Ak je to potrebné, môžete jednu dávku zvýšiť na maximum 1 000 mg. Maximálna povolená denná dávka pre dospelých je 4 000 mg. Pri teplote a bolesti sa Paracetamol užíva 3-4 krát denne v približne rovnakých intervaloch. Minimálny časový interval medzi dvoma po sebe nasledujúcimi dávkami lieku je 4 hodiny.

    Paracetamol sa nemá užívať dlhšie ako 5 až 7 dní v rade. Ak potrebujete dlhšiu úľavu od bolesti, musíte si vybrať iný liek zo skupiny NSAID, ktorý je vhodný na dlhodobé užívanie.

    Paracetamol pre deti - inštrukcie

    Medzi detské formy paracetamolu patria suspenzia a čapíky s nízkym obsahom účinnej látky. Pravidlá používania týchto formulárov u detí sú rovnaké ako u dospelých. To znamená, že suspenzia sa musí odmerať špeciálnou lyžičkou, vekom alebo iným zariadením a dať dieťaťu drink. Keď prehltne suspenziu, musíte mu dať piť čistú vodu. Suspenzia vo vode by sa nemala riediť, pretože to môže znížiť dávkovanie lieku, ktoré dieťa dostane. Po zriedení suspenzie vo vode je potrebné prinútiť dieťa vypiť celý objem tekutiny, čo je často nemožné.

    Detská suspenzia a čapíky obsahujú malé množstvo účinnej látky, medzi dospelými drogami sú však dostupné rovnaké dávky. Preto v neprítomnosti detského paracetamolu môžete použiť formu pre dospelých, ktorá má rovnaké dávkovanie ako deti.

    Čípky sa vstrekujú do konečníka dieťaťa, položia sa na žalúdok a mierne sa nadvihnú zadok. Na vloženie sviečky sa ukazovák jednej ruky navlhčí vodou a na druhej strane sa roztiahne po bokoch zadku, odkryje a natiahne pokožku konečníka. Potom sa sviečkou mokrým prstom opatrne vloží do konečníka. V prípade potreby môžete sviečku rozrezať na kúsky, napríklad na polovicu alebo v pomere 1/3 až 2/3 atď..

    Suspenzia a čapíky sa používajú pre dieťa, ak je to potrebné, 3 až 4-krát denne, pričom sa snažia dodržať rovnaké intervaly medzi dávkami. Opakovane dajte dieťaťu suspenziu alebo vložte sviečku najmenej po 4 hodinách. Maximálne povolené trvanie používania detského paracetamolu bez konzultácie s lekárom je 5 - 7 dní.

    Pediatri odporúčajú použitie čapíkov a suspenzie v určitom poradí v závislosti od teploty a reakcie dieťaťa na liečivo. Takže, keď teplota dieťaťa stúpne na 38,0 o C, potom by ste mali použiť predovšetkým čapíky. Ak sa teplota vráti do normálu, odporúča sa ďalšie zníženie teploty aj pomocou sviečok. Ak sa teplota nevrátila k normálu, potom sa dieťaťu pozastaví. Ak teplota stúpne nad 38,0 o C, potom sa dieťaťu okamžite podarí zavesiť a neskúšať používať sviečky. Táto taktika konania je podmienená, takže ju nemusíte prísne dodržiavať. V každej situácii je potrebné zvoliť liek, ktorý je pre dieťa a dospelých pohodlnejší.

    Paracetamol - dávkovanie pre deti

    Dávka suspenzie a čapíkov u detí sa určuje podľa veku a telesnej hmotnosti. Okrem toho je rozhodujúca telesná hmotnosť dieťaťa. To znamená, že ak je telesná hmotnosť nižšia ako veková norma, potom by malo byť dieťaťu dané množstvo paracetamolu určené pre predchádzajúcu vekovú skupinu. Napríklad, ak je dieťaťu 1,1 rokov, ale jeho telesná hmotnosť je nízka, mal by mu byť podávaný paracetamol v dávke pre deti od 3 do 12 mesiacov. Je tiež potrebné pamätať na to, že u detí mladších ako 12 rokov by sa liek mal používať iba vo forme suspenzie alebo rektálnych čapíkov..

    V tabuľke sú uvedené jednotlivé dávky paracetamolu pre deti rôzneho veku a telesnej hmotnosti.

    Forma paracetamoluDetský vekDávka v mg
    zavesenie3 až 12 mesiacov60 - 120 mg (2,5 - 5 ml) 2-3 krát denne
    16 rokov120 - 240 mg (5 - 10 ml) 4-krát denne
    6 až 12 rokov240 - 480 mg (10 - 20 ml) 4-krát denne
    Nad 12 rokov200 - 500 mg (8 - 21 ml) 3-4 krát denne
    čapíky3 až 6 mesiacov80 mg (2/3 čapíky 100 mg) 2-krát denne
    6 až 12 mesiacov80 mg (2/3 čapíky 100 mg) 2 až 3 krát denne
    12 rokov80 mg (2/3 sviečky 100 mg) 3-4 krát denne
    24 rokov125 - 150 mg 2-3 krát denne
    4 až 6 rokov125 - 150 mg 3-4 krát denne
    6 - 8 rokov250 - 300 mg 2-3 krát denne
    Vo veku 8 - 12 rokov250 - 300 mg 3-krát denne
    12 - 15 rokov250 - 400 mg 3-4 krát denne

    V tabuľke sú uvedené jednotlivé dávky paracetamolu pre deti rôzneho veku. Ďalej je potrebné poznať nasledujúce maximálne povolené denné dávky paracetamolu pre deti rôzneho veku:
    • Deti do 6 mesiacov s telesnou hmotnosťou najviac 7 kg - 350 mg za deň;
    • Deti od 6 do 12 mesiacov s telesnou hmotnosťou najviac 10 kg - 500 mg za deň;
    • Deti vo veku od 1 do 3 rokov s telesnou hmotnosťou najviac 15 kg - 750 mg za deň;
    • Deti od 3 do 6 rokov s telesnou hmotnosťou najviac 22 kg - 1 000 mg denne;
    • Deti od 6 do 9 rokov s telesnou hmotnosťou nepresahujúcou 30 kg - 1500 mg za deň;
    • Deti od 9 do 12 rokov s telesnou hmotnosťou nepresahujúcou 40 kg - 2000 mg.

    Vplyv na schopnosť ovládať mechanizmy

    predávkovať

    Pri použití paracetamolu v akejkoľvek forme, dokonca aj rektálnych čapíkoch, je možné predávkovanie. Prvý deň po predávkovaní má človek tieto príznaky:

    • Bledosť kože;
    • nevoľnosť;
    • zvracanie
    • nechutenstvo;
    • Bolesť brucha;
    • Porucha absorpcie glukózy;
    • Porucha funkcie pečene.

    Ak je predávkovanie závažné, po 24 až 48 hodinách sa u vyššie uvedených príznakov u človeka vyvinie zlyhanie pečene s narušenou funkciou mozgu, ako aj akútne zlyhanie obličiek, arytmia a pankreatitída. Poškodenie pečene sa zvyčajne pozoruje pri užívaní viac ako 10 000 mg paracetamolu (20 tabliet po 500 mg).

    Ak k otrave došlo pred menej ako 4 hodinami, najprv sa umyje žalúdok a dáva sa sorbentom (napríklad aktívne uhlie, Polysorb, Polyphepan atď.). Ďalšia liečba predávkovania spočíva v intravenóznom podaní antidota, ktoré sa môže použiť ako akákoľvek látka, ktorá je darcom SH-skupín, napríklad unitiol. Spolu s antidotom sa podávajú 8 až 9 hodín prekurzory glutatiónu, metionín a acetylcysteín. Následne, v závislosti od stavu osoby, sa môže podávanie Unitiolu, metionínu a acetylcysteínu opakovať..

    Interakcia s inými liekmi

    Paracetamol znižuje účinnosť liekov, ktoré odstraňujú z tela kyselinu močovú (Probenecid a ďalšie), ale zvyšuje účinky antikoagulancií (Warfarín, trombostop atď.). Použitie barbiturátov znižuje účinnosť paracetamolu.

    Lieky, ktoré sú induktormi pečeňových enzýmov (fenytoín, rifampicín, fenylbutazón, barbituráty, tricyklické antidepresíva atď.) A diflusanil, zvyšujú toxický účinok paracetamolu na pečeň, čo vedie k pravdepodobnosti závažnej intoxikácie aj pri minimálnom predávkovaní. Lieky, ktoré sú inhibítormi pečeňových enzýmov (cimetidín atď.), Naopak, znižujú toxický účinok paracetamolu na jeho činnosť..

    Alkoholické nápoje zvyšujú riziko vzniku pankreatitídy počas užívania Paracetamolu. Kombinované použitie s aspirínom po dlhú dobu zvyšuje riziko vzniku rakoviny obličiek alebo močového mechúra. Užívanie paracetamolu s inými NSAID zvyšuje riziko vzniku ochorenia obličiek vrátane zlyhania obličiek.

    Paracetamol pre deti (možno ho podať)

    Paracetamol sa môže podávať deťom od troch mesiacov v štandardných dávkach. V zásade sa liek môže podávať deťom od narodenia, ale v tomto prípade je dávka pre deti mladšie ako 3 mesiace predpísaná lekárom individuálne..

    Paracetamol je najbezpečnejším antipyretikom a analgetikom na použitie u detí mladších ako 12 rokov. To však neznamená, že je úplne bezpečný a môže sa podávať v nadbytku dávky bez dodržania intervalov medzi dávkami atď. Paracetamol sa má používať iba v odporúčaných dávkach, bez zvyšovania podľa vlastného uváženia a bez podania lieku dieťaťu častejšie ako raz za 4 hodiny..

    V súčasnosti existujú dve z najbezpečnejších „detských“ druhov liekov na zníženie teploty, zmiernenie bolesti a zápalu - jedná sa o lieky obsahujúce paracetamol alebo ibuprofén ako účinnú látku. Ibuprofén však často spôsobuje závažné vedľajšie účinky, takže paracetamol je stále bezpečnejší. Preto pediatri v prvom rade odporúčajú používať paracetamol na zmiernenie bolesti a zníženie teploty. Ak to však nefunguje, použite Ibuprofen..

    Paracetamol počas tehotenstva

    V pokusoch na zvieratách sa nezistili žiadne nepriaznivé účinky paracetamolu na plod (teratogénne, embryotoxické alebo mutagénne). Takéto štúdie týkajúce sa tehotných žien však neboli vykonané zo zrejmých etických dôvodov, a preto sa Paracetamol počas tehotenstva považuje za podmienečne bezpečný. To znamená, že liek sa môže užiť iba po konzultácii s lekárom a po dôkladnom vyhodnotení možných rizík.

    Takéto suché prísne formulácie úradných pokynov však úplne neodrážajú skutočnú situáciu. Z hľadiska medicíny založenej na dôkazoch sa Paracetamol prirodzene nemôže považovať za liek úplne bezpečný počas tehotenstva, pretože nie sú k dispozícii žiadne údaje zo zvláštnych štúdií uskutočnených za účasti tehotných dobrovoľníčok. Ale okrem postavenia medicíny založenej na dôkazoch sa lekári na celom svete riadia údajmi o dlhodobých pozorovaniach, ktoré sa hromadia pri užívaní drogy..

    Takéto pozorovania používania paracetamolu tehotnými ženami už niekoľko desaťročí ukazujú, že liek nespôsobuje žiadne negatívne účinky na plod a priebeh tehotenstva. Preto sa môže považovať za celkom bezpečnú pre tehotné ženy. Ak je to potrebné, môže sa preto Paracetamol počas tehotenstva používať v odporúčaných dávkach..

    dojčenie

    Paracetamol v malom množstve prechádza do materského mlieka - od 0,04 do 1% prijatej dávky. Vzhľadom na také zanedbateľné množstvo a prípustnosť použitia paracetamolu u novorodencov a dojčiat je praktickým pediatrom dovolené užívať tento liek počas dojčenia. Lekári však upozorňujú, že paracetamol sa počas dojčenia môže užívať iba v krátkom cykle, nie dlhšie ako týždeň. Ak sa liek musí užívať dlhšiu dobu, mali by ste prestať dojčiť a preniesť dieťa na umelé zmesi.

    Pokyny na použitie naznačujú, že paracetamol počas dojčenia sa môže užívať iba podľa pokynov lekára av prípadoch, keď zamýšľaný prínos prevyšuje všetky možné riziká. Táto veta by sa nemala báť, pretože výrobcovia by nemali písať pokyny týmto spôsobom, ak neexistujú žiadne výskumné údaje o dobrovoľníčkach. Údaje z mnohých rokov sledovania stavu žien, ktoré užívajú drogu, podľa pravidiel na vyplnenie sprievodných pokynov pre drogy, sa nezohľadňujú. V praxi však lekári na celom svete vždy berú do úvahy nielen výsledky experimentov, ale aj pozorovacie údaje. A na základe pozorovaní je Paracetamol úplne bezpečný pre dojčenie..

    Paracetamol a analgin

    Veľmi známa a rozšírená kombinácia Analgin + Paracetamolu, ktorá sa používa na rýchle a efektívne zníženie teploty, je veľmi nebezpečná. Analgin môže u detí a dospelých vyvolať vážne komplikácie, ako je anafylaktický šok, kritický pokles počtu bielych krviniek v krvi, kolaps a pretrvávajúce zníženie telesnej teploty pod normálne hodnoty. V dôsledku relatívnej frekvencie týchto komplikácií bol Analgin v 60. a 70. rokoch 20. storočia zakázaný na použitie ako antipyretikum v Európe a USA. WHO vo svojom vyhlásení z roku 1991 dôrazne odporúča upustiť od používania Analginu ako antipyretika..

    Preto by sa paracetamol s analgínom nemal používať na zníženie teploty kvôli možným veľmi vážnym komplikáciám. Ak Paracetamol nie je dostatočne účinný, odporúča sa použiť akýkoľvek liek obsahujúci ibuprofén (napr. Nurofen, Ibuprofen atď.) Alebo nimesulid (Nimesil, Nise, Nimulid atď.)..

    Paracetamol alebo aspirín?

    Musí sa vybrať medzi paracetamolom a aspirínom, pričom sa musí zohľadniť množstvo faktorov. Preto je aspirín účinnejší pri znižovaní teploty, ale nemôže sa používať u detí mladších ako 15 rokov s vírusovými infekciami, pretože v tomto prípade existuje vysoké riziko rozvoja Reyeovho syndrómu (zlyhanie pečene + encefalopatia). To znamená, že ak hovoríme o dieťati mladšom ako 15 rokov, mali by ste si vždy zvoliť Paracetamol, nie Aspirin.

    Dospelý si môže vybrať akýkoľvek liek za predpokladu, že netrpí intoleranciou voči jednému z nich. Okrem toho sa odporúča zvoliť paracetamol na zníženie teploty a aspirín na zastavenie bolesti. Lekári odporúčajú vždy používať paracetamol pri telesnej teplote a aspirín používať, iba ak je neúčinný. Nepoužívajte aspirín ako primárny liek.
    Viac informácií o aspiríne

    Vedľajšie účinky

    kontraindikácie

    Pre Paracetamol existujú relatívne a absolútne kontraindikácie na použitie. Medzi absolútne kontraindikácie patria podmienky, za ktorých sa liek nemôže užívať za žiadnych okolností. Relatívne kontraindikácie zahŕňajú také stavy, pri ktorých je možné paracetamol užívať, avšak s opatrnosťou a pod prísnym lekárskym dohľadom..

    Absolútnou kontraindikáciou sú nasledujúce stavy a ochorenia:

    • Individuálna citlivosť alebo intolerancia na paracetamol alebo zložky liečiva;
    • Obdobie novorodenca je až 1 mesiac;
    • Deficit glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
    • fenylketonúria;
    • Ochorenia krvného systému.

    Relatívnymi kontraindikáciami na použitie je prítomnosť nasledujúcich stavov alebo chorôb u človeka:
    • Poškodenie obličiek alebo pečene;
    • Benígna hyperbilirubinémia (zvýšená koncentrácia bilirubínu v krvi);
    • Vírusová hepatitída;
    • Alkoholické poškodenie pečene;
    • alkoholizmus;
    • Diabetes mellitus (iba pre sirup);
    • Tehotenstvo a obdobie dojčenia;
    • Vek nad 65 rokov;
    • Do 3 mesiacov veku.

    Paracetamol: terapeutické vlastnosti, dávkovanie, kontraindikácie - video

    Čo robiť, ak paracetamol nepomôže znížiť teplotu dieťaťa - video

    Analógy a synonymá paracetamolu

    Na farmaceutickom trhu existujú synonymá a analógy paracetamolu. Synonymá sú lieky, ktoré tiež obsahujú paracetamol ako účinnú látku. Analógy zahŕňajú akékoľvek iné lieky zo skupiny NSAID (aspirín, ibuprofén, nimesulid atď.). Nižšie je uvedený iba zoznam synoným, pretože počet analógov je príliš vysoký.

    Nasledujúce lieky sú synonymom paracetamolu:

    • Tablety Apap;
    • Daleronová suspenzia a tablety;
    • Detský sirup Panadol a rektálne čapíky;
    • Ifimol sirup a injekčný roztok;
    • Suspenzia Kalpolu;
    • Xumaparové granule;
    • Sirup Lupocet;
    • Tablety Mexalen, sirupy a rektálne čapíky;
    • Pamol tablety, šumivé tablety, roztokové a rektálne čapíky;
    • Tablety a sirup Panadol;
    • Injekcia perfalgánu;
    • Prohodolové tablety a suspenzie pre deti;
    • Tablety Sanidolu;
    • Streamol tablety;
    • Tylenolové tablety;
    • Tylenolové detské kvapky, sirupy a žuvacie tablety;
    • Šumivé tablety flutabu;
    • Rektálne čapíky pre cefecon D pre deti;
    • Efferalgan tablety, rektálne čapíky a detský sirup.

    Paracetamol - cena

    Autor: Nasedkina A.K. Špecialista biomedicínskeho výskumu.

    Publikácie O Astme