Ibuprofen 200 mg - tablety patriace do farmakologickej skupiny nesteroidných protizápalových liekov. Majú antipyretický a analgetický účinok a používajú sa na zníženie intenzity zodpovedajúcich symptómov v rôznych patologických procesoch..

štruktúra

1 tableta obsahuje:

Účinná látka: ibuprofén - 200 mg.

Pomocné látky (jadro): zemiakový škrob - 35,40 mg; stearát horečnatý - 2,4 mg; polyvinylpyrolidón s nízkou molekulovou hmotnosťou (povidón) - 2,2 mg.

Pomocné látky (škrupina): cukor (sacharóza) - 150,7483 mg; pšeničná múka - 47,1 mg; polyvinylpyrolidón s nízkou molekulovou hmotnosťou (povidón) - 1,707 mg; vanilín - 0,0004 mg; lekárska želatína - 0,324 mg; farbivo azorubín (kyslá červená 2C na farmaceutické účely) - 0,0103 mg; vosk - 0,044 mg; Vazelínový olej - 0,066 mg.

popis

Farmakoterapeutická skupina

Nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID).

farmakodynamika

Má protizápalové, antipyretické a analgetické účinky. Potláča protizápalové faktory, znižuje agregáciu krvných doštičiek. Inhibuje cyklooxygenázy typu 1 a 2, narušuje metabolizmus kyseliny arachidónovej, znižuje počet prostaglandínov v zdravých tkanivách aj v ohnisku zápalu a potláča vylučovacie a proliferatívne fázy zápalu. Znižuje citlivosť na bolesť v ohnisku zápalu. Spôsobuje oslabenie alebo zmiznutie syndrómu bolesti, vč. pri bolestiach kĺbov v pokoji a počas pohybu prispieva zníženie rannej stuhnutosti a opuch kĺbov k zvýšeniu rozsahu pohybu. Antipyretický účinok v dôsledku zníženia excitability termoregulačných centier diencefalonu.

farmakokinetika

Ibuprofén sa rýchlo a takmer úplne vstrebáva z gastrointestinálneho traktu, jeho maximálna plazmatická koncentrácia sa dosiahne 1-2 hodiny po požití v synoviálnej tekutine - po 3 hodinách sa viaže na plazmatické bielkoviny o 99%.

Pomaly preniká do kĺbovej dutiny, pretrváva v synoviálnom tkanive a vytvára v nej vyššie koncentrácie ako v plazme. Metabolizmus ibuprofénu sa vyskytuje prevažne v pečeni. Polčas (T1 / 2) z plazmy je 2 - 3 hodiny. Vylučuje sa obličkami vo forme metabolitov (najviac 1% sa vylučuje nezmenené), v menšej miere - žlčou. Ibuprofén sa úplne vylučuje za 24 hodín.

indikácia

Tablety Ibuprofenu sa používajú v nasledujúcich prípadoch:

  • Zápalové ochorenia kĺbov a chrbtice (vrátane reumatoidnej artritídy, ankylozujúcej spondylitídy, osteoartritídy, dnavej artritídy).
  • Syndróm miernej bolesti rôznych etiológií (vrátane bolesti hlavy, migrény, bolesti zubov, neuralgie, pooperačnej bolesti, posttraumatickej bolesti, menštruačnej bolesti, bolesti svalov).
  • Syndróm horúčky s nachladnutím a chrípkou.
  • Určené na symptomatickú terapiu, zmierňuje bolesť a zápal v čase použitia, nemá vplyv na progresiu ochorenia.

kontraindikácie

Tablety ibuprofénu sú úplne kontraindikované pri mnohých patologických a fyziologických stavoch tela, medzi ktoré patria:

  • Individuálna intolerancia na ibuprofén, ako aj krížová intolerancia na akýchkoľvek zástupcov farmakologickej skupiny, nesteroidné protizápalové lieky, intolerancia na ktorúkoľvek z pomocných zložiek tabliet Ibuprofenu..
  • Symptómový komplex, ktorý sa vyznačuje patologickou neznášanlivosťou na kyselinu acetylsalicylovú (týka sa nesteroidných protizápalových liekov), rozvoja polypózy nosovej sliznice a bronchiálnej astmy.
  • Patológia orgánov rôznych častí zažívacieho traktu, ktorá zahŕňa ulceratívne erózne lézie sliznice žalúdka alebo dvanástnika a vyznačuje sa akútnym priebehom (erozívna ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, peptický vred žalúdka alebo dvanástnika)..
  • Krvácanie z gastrointestinálneho traktu v čase začatia liečby alebo prenosu v nedávnej minulosti.
  • Obdobie zotavenia po štepovaní koronárnej artérie.
  • Zápalové ochorenie čriev.
  • Porušenie systému zrážania krvi s nedostatočnosťou (hemofília, hemoragická diatéza).
  • Aktívna patológia pečene (akútna perióda) alebo ťažká nedostatočnosť jej funkčnej aktivity.
  • Intrakraniálne krvácanie.
  • tehotenstvo.
  • Dieťa do 6 rokov.

Predtým, ako začnete používať tablety Ibuprofenu, musíte sa uistiť, že neexistujú kontraindikácie.

Dávkovanie a spôsob podávania

Ibuprofen sa predpisuje dospelým a deťom starším ako 12 rokov vo vnútri tabliet s obsahom 200 mg 3-4 krát denne. Aby sa dosiahol rýchly terapeutický účinok, dávka sa môže zvýšiť na 400 mg (2 tablety) trikrát denne. Keď sa dosiahne terapeutický účinok, denná dávka lieku sa zníži na 600 - 800 mg. Ranná dávka sa užíva pred jedlom s dostatočným množstvom vody (pre rýchlejšiu absorpciu lieku). Zostávajúce dávky sa užívajú celý deň po jedle.

Maximálna denná dávka je 1200 mg (neužívajte viac ako 6 tabliet za 24 hodín). Užite opakovanú dávku nie neskôr ako 4 hodiny Trvanie užívania lieku bez konzultácie s lekárom nie je dlhšie ako 5 dní.

Nepoužívajte u detí mladších ako 12 rokov bez konzultácie s lekárom. Deti od 6 do 12 rokov: 1 tableta najviac 4krát denne; liek sa môže použiť iba v prípade telesnej hmotnosti dieťaťa vyššej ako 20 kg. Interval medzi užitím tabliet počas najmenej 6 hodín (denná dávka nepresahujúca 30 mg / kg).

Vedľajšie účinky

Užívanie tabliet ibuprofénu môže viesť k rozvoju nežiaducich účinkov z rôznych orgánov a systémov, medzi ktoré patria:

  • Tráviaci systém je gastropatia vyvolaná pôsobením nesteroidných protizápalových liekov, ktoré sa vyznačujú nevoľnosťou, periodickým zvracaním, ťažkosťou a bolesťou v žalúdku (epigastrická oblasť). Znížená chuť do jedla, pálenie záhy (pocit pálenia za hrudnou kosťou spôsobený zvýšenou kyslosťou žalúdočnej šťavy), hnačka, ulcerácia žalúdočnej sliznice, ktorá môže byť komplikovaná gastrointestinálnym krvácaním alebo perforáciou vredov (tvorbou dier), suchou orálnou sliznicou, aftózou stomatitída, ulcerácia ďasien, hepatitída (zápal pečene).
  • Nervový systém - bolesti hlavy, periodické závraty, nespavosť v noci a ospalosť počas dňa, zvýšená podráždenosť, depresia (predĺžený pokles nálady), zmätenosť, menej často halucinácie a aseptická (neinfekčná) meningitída..
  • Kardiovaskulárny systém - tachykardia (zvýšená srdcová frekvencia), zvýšený krvný tlak (hypertenzia), zlyhanie srdca.
  • Senzorické orgány - porucha sluchu, výskyt tinitu alebo hluku, toxické poškodenie zrakového nervu, poškodenie zraku, diplopia (dvojité videnie), skotóm (škvrna v zornom poli), suchosť, podráždenie spojiviek očí, opuch očných viečok.
  • Krvná a červená kostná dreň - hemolytická alebo aplastická anémia (anémia spojená so zvýšenou deštrukciou alebo nedostatočnou tvorbou červených krviniek v červenej kostnej dreni), trombocytopénia (zníženie počtu krvných doštičiek na jednotku objemu krvi) až po trombocytopenickú purpuru.
  • Močový systém - vznik akútneho zlyhania obličiek, alergická nefritída (špecifický zápal obličiek), polyuria (zvýšená produkcia moču), cystitída (zápal močového mechúra), nefrotický syndróm, ktorý je sprevádzaný závažným generalizovaným tkanivovým edémom v dôsledku výraznej straty plazmatických bielkovín v moči.
  • Laboratórne ukazovatele - zvýšenie hladiny kreatinínu v krvi, zvýšenie aktivity enzýmov pečeňovej transaminázy (AST, ALT), čo naznačuje poškodenie hepatocytov, predĺženie trvania zrážania krvi.
  • Alergické reakcie - vyrážka na koži, ktorá sa často vyvíja vo forme žihľavky (pripomína popálenie žihľavy), silné svrbenie kože, Quinckeho edém (silné opuchy mäkkých tkanív tváre a vonkajších genitálií), anafylaktický šok (výrazné zníženie systémového krvného tlaku a viacnásobné zlyhanie orgánov). ), bronchiálna astma (reakcia priedušiek so ich kŕčom a rozvoj dýchavičnosti). Závažné alergické reakcie na kožu sa môžu vyvinúť aj vo forme multiformného exsudátu erytému (Stevensov-Johnsonov syndróm), toxickej epidermálnej nekrolýzy (Lyellov syndróm)..

Pri dlhodobom používaní tabliet ibuprofénu sa zvyšuje riziko vzniku negatívnych reakcií.

Ak užívanie lieku spôsobilo zmenu vášho normálneho stavu, prestaňte užívať tablety ibuprofénu a okamžite vyhľadajte lekára.

predávkovať

Neprekračujte uvedenú dávku. Ak prekročíte túto dávku, okamžite vyhľadajte lekára alebo najbližšie zdravotnícke zariadenie. Vezmite si balenie lieku..

Príznaky: bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, letargia, ospalosť, depresia, bolesti hlavy, hučanie v ušiach, metabolická acidóza, kóma, akútne zlyhanie obličiek, zníženie krvného tlaku, hyperkalémia, bradykardia, tachykardia, fibrilácia predsiení, zástava dýchania.

Liečba: výplach žalúdka (účinný iba do 1 hodiny po požití), aktívne uhlie, zásaditý nápoj, nútená diuréza, symptomatická liečba (korekcia stavu kyslej bázy, krvný tlak).

Interakcia s inými liekmi

V terapeutických dávkach ibuprofén nezačína významné interakcie s bežne používanými liekmi..

Induktory mikrozomálnych oxidačných enzýmov v pečeni (fenytoín, etanol, barbituráty, flumecinol, rifampicín, fenylbutazón, tricyklické antidepresíva) zvyšujú produkciu hydroxylovaných aktívnych metabolitov a zvyšujú riziko ťažkej intoxikácie. Inhibítory mikrozomálnej oxidácie - znižujú riziko hepatotoxicity.

Znižuje hypotenznú aktivitu vazodilatátorov a natriuretický účinok furosemidu a hydrochlorotiazidu.

Znižuje účinnosť urikozurických liekov. Zvyšuje účinok nepriamych antikoagulancií, protidoštičkových látok, fibrinolytík (ktoré zvyšujú riziko krvácania): Zvyšuje vedľajšie účinky mineralokortikosteroidov, glukokortikosteroidov (zvyšuje riziko gastrointestinálneho krvácania), estrogénov, etanolu; zvyšuje hypoglykemický účinok sulfonylmočovín.

Antacidá a colestyramín znižujú absorpciu ibuprofénu.

Súbežné použitie iných NSAID zvyšuje výskyt vedľajších účinkov..

Kofeín zvyšuje analgetický (analgetický) účinok.

Pri súčasnom podaní ibuprofénu znižuje protizápalový a protidoštičkový účinok kyseliny acetylsalicylovej (je možné zvýšiť výskyt akútnej koronárnej nedostatočnosti u pacientov, ktorí dostávajú malé dávky kyseliny acetylsalicylovej ako protidoštičková látka po začatí liečby ibuprofenom).

Lieky, ktoré blokujú tubulárnu sekréciu, znižujú vylučovanie a zvyšujú plazmatickú koncentráciu ibuprofénu.

špeciálne pokyny

Pri dlhodobom používaní je potrebné kontrolovať obraz periférnej krvi a funkčný stav pečene a obličiek.

Na zníženie rizika nežiaducich účinkov z gastrointestinálneho traktu by sa mala použiť minimálna účinná dávka. Ak sa objavia príznaky gastropatie, je potrebné starostlivé monitorovanie, vrátane ezofagastastroduodenskopie, analýzy, krvi s určením hemoglobínu a hematokritu, analýzy výkalov okultnej krvi. Ak je potrebné stanoviť 17-ketosteroidy, musí sa liek prerušiť 48 hodín pred štúdiou..

Počas liečby by ste sa mali zdržať pitia alkoholu a aktivít, ktoré vyžadujú zvýšenú koncentráciu pozornosti a rýchlosť psychomotorických reakcií.

Vplyv na schopnosť viesť vozidlá

Počas liečby by ste sa mali zdržať pitia alkoholu a aktivít, ktoré vyžadujú zvýšenú koncentráciu pozornosti a rýchlosť psychomotorických reakcií.

Forma uvoľnenia a balenie

200 mg filmom obalené tablety.

10 tabliet v blistri z PVC a fólie.

2, 5 alebo 10 obrysových balení spolu s návodom na použitie sú vložené do kartónu.

Podmienky skladovania

Na suchom a tmavom mieste pri teplote neprevyšujúcej 30 ° C. Uchovávajte mimo dosahu detí..

Skladovateľnosť

Nepoužívajte po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale.

Lekáreň Prázdniny Podmienky

Tablety analógov ibuprofénu

Podobne ako hlavná aktívna zložka a terapeutický účinok tabliet Ibuprofenu je liek Nurofen.

priemerná cena

Priemerné náklady na 20 tabliet 200 mg ibuprofénu v lekárňach v Moskve sa pohybujú v rozmedzí 20 rubľov.

Ibuprofen-Hemofarm - návod na použitie

Kód ATX

Medzinárodný nechránený názov

Dávkovacia forma

filmom obalené tablety: šumivé tablety.

štruktúra

1 filmom obalená tableta obsahuje liečivo: ibuprofén - 400 mg; pomocné látky: mikrokryštalická celulóza PH 101, sodná soľ karboxymetylškrobu, koloidný oxid kremičitý, bezvodá kyselina stearová; filmový poťah: kyselina metakrylová a kopolymér etylakrylátu (1: 1), mastenec, oxid titaničitý E 171, polysorbát 80.

1 šumivá tableta obsahuje účinnú látku: ibuprofén, DL-lyzinát 34 mg (čo zodpovedá ibuprofenu - 200 mg); pomocné látky: uhličitan sodný, dihydrocytrát sodný, hydrogenuhličitan sodný, povidón K-25, sodná soľ sacharínu, aspartám, xylitol, citrónová príchuť, emulzia simetikónu vo vode (Si 1 ďaleko SE-4).

popis

Filmom obalené tablety: okrúhle, bikonvexné tablety, filmom obalené z bielej na žltkastobiele, s rizikom na jednej strane, na zlomeniny z bielej na žltkastobiele

Šumivé tablety: okrúhle tablety plochého valcového tvaru so skosením na oboch stranách, od bielej po žltkastobielu farbu so slabou vôňou citróna..

Farmakoterapeutická skupina

nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID).

Farmakologické vlastnosti

Má protizápalové účinky. antipyretický, analgetický účinok. Nezávisle blokuje cyklooxygenázu 1 a cyklokázy nase II. Mechanizmus účinku ibuprofénu je spôsobený inhibíciou syntézy prostaglandínov - mediátorov bolesti, zápalu a hypertenznej reakcie..

Oslabuje bolesť vrátane bolesť kĺbov v pokoji a počas pohybu; znižuje rannú stuhnutosť a opuchy kĺbov, pomáha zvyšovať rozsah pohybu.

farmakokinetika
Absorpcia je vysoká, absorpcia sa mierne znižuje pri užívaní lieku po jedle. Maximálna koncentrácia v krvnej plazme (Cmax) po užití na lačný žalúdok sa dosiahne po 45 minútach, po užití po jedle - po 1,5 až 2,5 hodinách a v synoviálnej tekutine - 2 až 3 hodiny, keď vytvára vyššie koncentrácie ako v plazme v krvi. Komunikácia s plazmatickými proteínmi 90%. Pomaly preniká do kĺbovej dutiny a zotrváva v synoviálnom tkanive.

Biologická aktivita je spojená s S-enantiomérom. Po absorpcii sa asi 60% farmakologicky neaktívnej R-formy pomaly transformuje na aktívnu S-formu. Izoenzým CYP2C9 sa podieľa na metabolizme liečiva. Prechádza v pečeni presystémovým a post-systémovým metabolizmom. Má dvojfázovú eliminačnú kinetiku s polčasom rozpadu (T1 / 2) 2 - 2,5 hodiny.

Vylučuje sa obličkami (nezmenené nie viac ako 1%) a v menšej miere žlčou.

U starších pacientov sa farmakokinetické parametre ibuprofénu nemenia.

Indikácie pre použitie

Zápalové a degeneratívne choroby pohybového ústrojenstva: reumatoidná, juvenilná chronická psoriatická artritída, osteoartritída, dnavá artritída, ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída). Liek je určený na symptomatickú terapiu, zmierňuje bolesť a zápal v čase použitia, neovplyvňuje progresiu ochorenia.

Syndróm bolesti: myalgia, artralgia, ossalgia, artritída, radikulitída, migréna, bolesť hlavy (vrátane menštruačného syndrómu) a bolesť zubov, neuralgia, tendonitída, tendovaginitída, burzitída, posttraumatický a pooperačný syndróm bolesti, sprevádzaný zápalom, s rakovinou,

Algodismenorea, zápalový proces v panve, vrát. adnexitis. Horúčkovitý syndróm s prechladnutím a infekčnými chorobami.

kontraindikácie

Precitlivenosť na ktorúkoľvek zo zložiek lieku, precitlivenosť na kyselinu acetylsalicylovú (ASA) alebo iné NSAID; úplná alebo neúplná kombinácia bronchiálnej astmy, opakujúcej sa polypózy nosa a paranazálnych dutín a neznášanlivosť na ASA alebo iné NSAID (vrátane anamnézy); erozívne a ulcerózne ochorenia orgánov gastrointestinálneho traktu (GIT) v akútnom štádiu (vrátane peptického vredu žalúdka a dvanástnikového vredu v akútnom štádiu, ulceróznej kolitídy, peptického vredu, Crohnovej choroby - nešpecifickej ulceratívnej kolitídy), zápalového ochorenia čriev gastrointestinálne krvácanie; poruchy krvácania (vrátane hemofílie, hypokoagulácie, predĺženia času krvácania, tendencie ku krvácaniu, hemoragickej diatézy); obdobie po očkovaní bypassom koronárnej artérie; intrakraniálne krvácanie; závažné zlyhanie pečene alebo aktívne ochorenie pečene; progresívne ochorenie obličiek, závažné zlyhanie obličiek s klírensom kreatinínu nižším ako 30 ml / min, potvrdená hyperkalémia; tehotenstvo (111 trimester); deti do 6 rokov (pre šumivé tablety 200 mg), deti do 12 rokov (pre tablety potiahnuté 400 mg filmom)

opatrne

Starší pacienti, chronické srdcové zlyhanie, artériová hypertenzia, koronárne srdcové ochorenie, cerebrovaskulárne ochorenie, dyslipidémia / hyperlipidémia, diabetes mellitus, periférne arteriálne ochorenie, fajčenie, častá konzumácia alkoholu, cirhóza pečene s portálnou hypertenziou, pečeňové a / alebo obličkové zlyhanie s menším klírensom kreatínu. 60 ml / min, nefrotický syndróm, hyperbilirubinémia, žalúdočné a duodenálne vredy (anamnéza), prítomnosť infekcie Helicobactor pylori, gastritída, enteritída, kolitída, krvné choroby neznámej etiológie (leukopénia a anémia), dlhodobé používanie NSAID, závažné somatické choroby, súčasné použitie perorálnych glukokortikoidov (GCS) (vrátane prednizónu), antikoagulancií (vrátane warfarínu), protidoštičkových látok (vrátane kyseliny acetylsalicylovej, klopidogrelu), selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu (vrátane citalopram, fluoxetín, paroxetín, sertralín), tehotenstvo (trimester I a II l), laktácia.

Dávkovanie a spôsob podávania

Vnútri po jedle užite šumivé tablety (vo forme roztoku) aj filmom obalené tablety.

Dávky ibu profen sa volia jednotlivo tak, aby sa pomocou najnižšej možnej dávky dosiahol požadovaný terapeutický účinok. Šumivá tableta prípravku Ibuprofen-Hemofarm sa úplne rozpustí v pohári (200 ml) vody a výsledný roztok sa okamžite vypije. Šumivé tablety sa nesmú prehltnúť, žuť a nasávať do úst.

Šumivé tablety sa predpisujú deťom starším ako 6 rokov a dospelým.

Dospelí - jedna dávka ibuprofénu sú 1-2 šumivé tablety (200 - 400 mg); denná dávka je 4-6 šumivých tabliet (800 - 1200 mg), v rozdelených dávkach v intervale 4 až 6 hodín.

Deti vo veku 6 až 12 rokov: jedna dávka je 1 šumivá tableta (200 mg); terapeutická dávka - 1 šumivá tableta s intervalom 4 až 6 hodín, 2 až 4 krát denne. Maximálna denná dávka sú 4 šumivé tablety (800 mg / deň)..

Deti staršie ako 12 rokov: jedna dávka je 1 - 2 šumivé tablety (200 - 400 mg); terapeutická dávka 1 - 2 tablety v intervale 4 až 6 hodín Maximálna denná dávka je 5 šumivých tabliet (1 000 mg).

Tablety. filmom obalené je predpísané pre dospelých a deti staršie ako 12 rokov, vnútri po jedle, tablety sa musia prehltnúť celé, zapiť malým množstvom tekutiny.

Dospelí a deti staršie ako 12 rokov - vo vnútri 1 tableta (400 mg). Opakovaný príjem najskôr 4 hodiny.

Dospelí neužijú viac ako 3 tablety za 24 hodín. Maximálna denná dávka je 1200 mg. Maximálna denná dávka pre deti od 12 do 18 rokov je 1 000 mg.

Ak príznaky pretrvávajú aj po užití lieku počas 2 až 3 dní, prerušte liečbu a vyhľadajte lekára.

Vedľajší účinok

Z gastrointestinálneho traktu (GIT): PPVP gastropatia (bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, pálenie záhy, strata chuti do jedla, hnačka, plynatosť, zápcha, bolesť a diskomfort v epigastrickej oblasti), zriedkavo - ulcerácia gastrointestinálnej sliznice (v niektorých prípadoch). prípady komplikované perforáciou a krvácaním); podráždenie, suchosť ústnej sliznice alebo bolesť v ústach, ulcerácia sliznice ďasien, aftózna stomatitída, pankreatitída, hepatitída.

Z centrálneho a periférneho nervového systému: bolesti hlavy, závraty, nespavosť, úzkosť, nervozita a podráždenosť, psychomotorická nepokoj, ospalosť, depresia, zmätenosť, halucinácie, zriedka - aseptická meningitída (častejšie u pacientov s autoimunitnými chorobami)..

Z zmyslových orgánov: strata sluchu, zvonenie alebo hučanie v ušiach, reverzibilná toxická optická neuritída, rozmazané videnie alebo diplopia, suché a podráždené oči, opuch spojiviek a viečok (alergická genéza), skotóma.

Z dýchacích ciest: dýchavičnosť, bronchospazmus.

Z kardiovaskulárneho systému (CVS): zlyhanie srdca, tachykardia, zvýšený krvný tlak.

Z močového systému: akútne zlyhanie obličiek, alergická nefritída, nefrotický syndróm (edém), polyuria, cystitída. Alergické reakcie: kožná vyrážka (zvyčajne erytematózna alebo urtikária), svrbenie kože, angioedém, anafylaktoidné reakcie, anafylaktický šok, bronchospazmus, horúčka, multiformný exsudát erytému (vrátane Stevensovho-Johnsonovho syndrómu), netoxická epidermálna, eozinofília, alergická nádcha.

Hematopoetické orgány: anémia (vrátane hemolytickej, aplastickej), trombocytopénia a trombocytopenická purpura, agranulocytóza, leukopénia.

Iné: vylepšenie potenia.

Riziko ulcerácie gastrointestinálnej sliznice, krvácania (gastrointestinálne, ďasná, maternica, hemoroid), zhoršené videnie (poruchy farebného videnia, skotómy, amblyopia) sa pri dlhodobom používaní vo veľkých dávkach zvyšuje..

predávkovať

Príznaky: bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, letargia, ospalosť, depresia, bolesti hlavy, tinitus, metabolická acidóza, kóma, akútne zlyhanie obličiek, zníženie krvného tlaku, bradykardia, tachykardia, fibrilácia predsiení, zástava dýchania.
Liečba: výplach žalúdka (iba do 1 hodiny po požití), aktívne uhlie, zásaditý nápoj, nútená diuréza, symptomatická terapia (korekcia acidobázického stavu, arteriálny tlak).

Interakcia s inými liekmi

Súbežné použitie ibuprofénu s kyselinou acetylsalicylovou a inými NSAID sa neodporúča..

Pri súčasnom podaní ibuprofénu znižuje protizápalový a protidoštičkový účinok ASA (je možné zvýšiť výskyt špecifickej koronárnej nedostatočnosti u pacientov, ktorí dostávajú malé dávky ASA ako protidoštičkový liek po začatí liečby ibuprofenom).

Pri predpisovaní antikoagulanciami a trombolytikami (LS) (altepláza, spheptokináza, urokináza) sa súčasne zvyšuje riziko krvácania..

Súčasné podávanie s inhibítormi spätného vychytávania serotonínu (cygalopram. Fluoxetín, paroxetín, sertralin) zvyšuje riziko závažného gastrointestinálneho krvácania. Cefamandol, cefaperazón, cefotetan, kyselina valnosalová, plikamycín zvyšujú výskyt gioprotrombinémie.

Cyklosporínové a zlaté prípravky zvyšujú účinok ibuprofénu na syntézu prostatlandínov v obličkách, čo sa prejavuje zvýšením nefrotoxicity. Ibuprofén zvyšuje plazmatickú koncentráciu cyklosporínu a pravdepodobnosť jeho hepatotoxických účinkov.

Lieky blokujúce tubulárnu sekréciu znižujú vylučovanie a zvyšujú plazmatickú koncentráciu ibuprofénu.

Induktory oxidácie mikrozómov (fenytoín, etanol, barbituráty, rifampicín. Fenylbutazón, tri cyklické antidepresíva) zvyšujú produkciu hydroxylovaných aktívnych metabolitov, čím zvyšujú riziko závažnej geiatotoxickej intoxikácie..

Inhibítory mikrozomálnej oxidácie znižujú riziko hepatotoxicity.

Znižuje hypotenznú aktivitu vazodilatátorov (vrátane „pomalých“ blokátorov vápnikového kanála (BMCC), inhibítorov enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE)), yuretika a diuretika sodného - furosemidu a hydrochlorotiazidu.

Znižuje účinnosť urikozurického JIC, zvyšuje účinok nepriamych antikoagulancií. protidoštičkové látky, fibripolytiká (zvýšené riziko hemoragických komplikácií), zvyšujú ulcerogénny účinok pri krvácaní mineralokortikosteroidov (ISS) a lucokortikosteroidmi (GCS), kolchicínom, estrogénom, etanolom.

Zvyšuje účinok perorálnych hypoglykemických liekov (vrátane derivátov sulfonylmočoviny) a inzulínu.

Antacidá a colestyramín znižujú absorpciu ibuprofénu.

Zvyšuje koncentráciu digoxínu v krvi. prípravky na báze lítia a metotrexátu.

Kofeín zvyšuje analgetický účinok.

Myelotoxické lieky zvyšujú hematotoxicitu lieku.

špeciálne pokyny

Počas liečby je potrebné kontrolovať obraz periférnej krvi a funkčný stav pečene a obličiek.

Ak sa objavia príznaky gastropatie, je potrebné starostlivé sledovanie vrátane ezofagastastroduodenskopie, krvného testu so stanovením hemoglobínu, hematokritu, analýzy stolice na okultnú krv..

Aby sa zabránilo rozvoju NSAID, odporúča sa kombinovať gastropatiu s prostaglandínovými prípravkami (misoprostol)..

Ak je potrebné stanoviť 17-ketosteroidy, musí sa liek prerušiť 48 hodín pred štúdiou..

Pacienti by sa mali zdržať všetkých druhov činností, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť, rýchle mentálne a motorické reakcie..

Počas liečby sa neodporúča používať etanol..

Na zníženie rizika nežiaducich účinkov z gastrointestinálneho traktu by sa mala používať minimálna účinná dávka s minimálnym možným krátkym cyklom.

Uvoľňovací formulár

400 mg filmom obalené tablety.
Ale 10 tabliet v blistri 11 BX / AL. 1, 2, 3 alebo 5 blistrov s návodom na použitie v kartónovej škatuľke.

Šumivé tablety 200 mg.
10 alebo 20 tabliet šumivých v plastovej skúmavke, utesnené plastovým vekom so silikagélom a kontrolou prvého otvoru. 1 alebo 2 skúmavky spolu s návodom na použitie v kartónovej krabici.

Podmienky skladovania

Filmom obalené tablety a šumivé tablety sa uchovávajú na suchom mieste pri teplote 15 až 25 ° C..
Držte mimo dosahu detí!

Skladovateľnosť

3 roky.
Nepoužívajte po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale.

Podmienky dovolenky

Šumivé tablety a poťahované tablety bez lekárskeho predpisu.

Výrobca

Hemofarm A.D., Srbsko
26300 Vrsac. Beograd spôsobom bb, Srbsko

Zastúpenie v Ruskej federácii / organizácii. prijímanie tvrdení od spotrebiteľov:
129272, Moskva, ul. Trifonovskaya, d. 45B

Ibuprofen: návod na použitie, tablety, suspenzia, masť, gél, indikácie, kontraindikácie, priebeh liečby

Ibuprofen je nesteroidné liečivo s tromi účinkami: protizápalové, antipyretické a analgetické, neselektívne blokátory enzýmov COX1 a COX2. Je to jeden z derivátov kyseliny propiónovej. Ibuprofen sa aktívne používa v pediatrii, začína vo veku troch mesiacov. Charakteristické vlastnosti liekov tejto skupiny:

  • nespôsobujú závislosť a rozvoj rezistencie;
  • neovplyvňujú rýchlosť psychomotorickej reakcie a neinhibujú činnosť centrálneho nervového systému;
  • majú širokú škálu predpisov pre rôzne patológie.

Farmakologická skupina: NSAID.

Zloženie, fyzikálno-chemické vlastnosti, cena

Ibuprofen je dostupný v niekoľkých dávkových formách, ktoré sú určené na orálne aj kožné použitie a na rektálne podávanie.

tablety

10 tabliet v bunkových balíkoch. 2 - 5 balení v kartóne.

  • Č. 20 pri 200 mg: 15 - 17 rubľov;
  • Č. 20 pri 400 mg: 30 - 40 rubľov.

200 alebo 400 mg ibuprofénu

Deň pozastavenia Ibuprofenu pre deti (sirup)

V 100 ml sklenenej fľaši s odmernou lyžičkou v kartónovej krabici.

  • 85-95 rub.

100 mg ibuprofénu v 5 ml suspenzie

čapíky

5 čapíkov v obrysových obaloch, v kartónovom zväzku po 2 obaloch.

  • Č. 10: 60-70 rubľov.

60 mg ibuprofénu v 1 čapíku

Gél Ibuprofen

100, 50, 30, 20 g v hliníkovej skúmavke, v kartóne

  • 50 g: 80-90 rub.

50 mg ibuprofénu v 1 g gélu

Masť Ibuprofen

15 a 25 g v hliníkovej skúmavke, v kartónovom balení

  • 25 g: 30 rub.

50 mg ibuprofénu a 100 mg dimetylsulfoxidu v 1 g masti

Hlavná látkapomocných látokFyzikálno-chemické vlastnosti
Stearát horečnatý, zemiakový škrob, oxid kremičitý, vanilín, včelí vosk, farbivo azorubín, jedlá želatína, hydroxykarbonát horečnatý, pšeničná múka, povidón s nízkou molekulovou hmotnosťou, oxid titaničitý, sacharózaTablety sú svetloružové alebo ružové, s škrupinou, bikonvexné, dvojvrstvové s prierezom
Glycerol, polysorbát, sorbitol, kyselina citrónová, sacharinát sodný, xantánová guma, roztok kyseliny chlorovodíkovej a hydroxidu sodného, ​​metylparabén, propylparabén, ovocná aróma, čistená vodaHomogénna suspenzia, takmer biela, viskózna, s vôňou ovocia
Tuhý tukTorpedo čapíky bielej alebo takmer bielej farby, s hladkým povrchom
Etanol, propylénglykol dimexid, karbomér, metylparabén, trietanolamín, neroli, levanduľový olej, čistená vodaBezfarebný alebo nažltlý priehľadný gél so špecifickou vôňou
Makrogol 1500 a 400Biela masť so špecifickou vôňou

farmaceutický účinok

Má analgetický, antipyretický a protizápalový účinok v dôsledku nerozlišujúceho blokovania cyklooxygenázy (1 a 2) a inhibície syntézy prostaglandínov (zápalové mediátory). Analgetický účinok je výraznejší pri bolesti spojenej so zápalovými reakciami. Podobne ako iné lieky NSAID sa ibuprofén vyznačuje antiagregačnou aktivitou (inhibuje agregáciu krvných buniek - krvných doštičiek). Pri dlhodobej liečbe je možný desenzibilizujúci účinok.

Pri použití zvonka má tiež aktívny analgetický a protizápalový účinok. Normalizuje vaskulárnu permeabilitu, znižuje liberalizáciu zápalových mediátorov. Dimetylsulfoxid, druhá aktívna zložka masti, má lokálny nešpecifický protizápalový účinok a zvyšuje prienik ibuprofénu do postihnutého tkaniva..

farmakokinetika

Pri vnútornom podaní je liek takmer úplne absorbovaný z gastrointestinálneho traktu, ale pri súčasnom požití potravy sa rýchlosť absorpcie spomaľuje. Pri užití na lačný žalúdok sa maximálna koncentrácia v krvi dosiahne po 45 minútach a po jedle - po 90 - 150 minútach.

Metabolizmus sa vykonáva v pečeni (až do 90%). Po absorpcii sa približne 60% inaktívnej R-formy účinnej látky transformuje na S-formu s farmakologickou aktivitou. Vylučuje sa močom vo forme neaktívnych metabolitov (do 80%), zvyšok sa vylučuje črevami..

Pri vonkajšej aplikácii prakticky neprenikne do systémového obehu. Pri požití sa hromadí v synoviálnej tekutine.

Indikácie pre použitie

  • Zápalové ochorenia chrbtice a kĺbov, vrátane ankylozujúcej spondylitídy, ischias, reumatoidnej artritídy, ankylozujúcej spondylitídy, osteoartritídy, dnavej artritídy.
  • Syndróm bolesti stredne závažnej závažnosti: migréna, bolesť hlavy, neuralgia, bolesť zubov, pooperačná a traumatická bolesť, primárna algomenorea.
  • Horúčka sprevádzajúca infekcie a prechladnutie.
  • Symptomatická liečba chorôb (zníženie bolesti a zápalu), ktorá nemá vplyv na progresiu patológie.
  • Dávkové formy na vonkajšie použitie sú určené pre lumbago, myalgiu, zápal šliach, burzitídu, zranenia, ku ktorým dochádza bez integrity tkaniva.

V pediatrii sa liek používa ako účinný antipyretikum, ktoré pomáha eliminovať febrilný syndróm s chrípkou, detskými infekciami, akútnymi respiračnými infekciami, reakciami po očkovaní a ďalšími infekčnými a zápalovými zmenami. Účinné ako anestetikum proti bolesti (stredne ťažké a mierne): bolesť hlavy, bolesť hrdla a uší, bolesť zubov atď..

kontraindikácie

  • Precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku liekových foriem ibuprofénu.
  • Precitlivenosť na iné lieky zo skupiny NSAID (ataky bronchiálnej obštrukcie, žihľavky, bronchiálnej astmy atď.).
  • Gastrointestinálne choroby s ulceróznymi tkanivovými léziami v akútnom štádiu (ulcerózna kolitída, peptická vredová choroba, Crohnova choroba atď.).
  • Zápalové črevné zmeny.
  • Porucha zrážanlivosti, vrátane hemofílie, hemoragickej diatézy.
  • Obdobie zotavenia po štepovaní koronárnej artérie.
  • Krvácanie gastrointestinálneho traktu, intrakraniálne krvácanie.
  • Závažné zlyhanie pečene, akútne ochorenie pečene.
  • Progresívne ochorenie obličiek.
  • Závažné zlyhanie obličiek, s klírensom kreatinínu menej ako 30 ml / min a potvrdená hyperkalémia.
  • tehotenstvo.
  • Ibuprofen je kontraindikovaný u detí mladších ako 3 mesiace (suspenzia, čapíky), do 6 rokov (tablety, gél) a do 14 rokov (masť).
  • Porušenie integrity pokožky (pre vonkajšie formy).

Opatrenia sa predpisujú pri liečbe nasledujúcich skupín pacientov a pri patológiách:

  • Starší vek;
  • Zlé návyky (fajčenie, alkohol);
  • Arteriálna hypertenzia, srdcové zlyhanie a koronárne srdcové ochorenie;
  • Cerebrovaskulárne ochorenie;
  • Diabetes mellitus, dyslipidémia;
  • Ochorenie periférnych tepien;
  • Cirhóza pečene s hypertenziou portálneho typu;
  • Nefrotický syndróm;
  • Nedostatok funkcie pečene alebo obličiek s klírensom kreatinínu nižším ako 60 ml / min;
  • hyperbilirubinémia;
  • Peptický vred (v remisii);
  • Infekcia H. pylori;
  • Gastropatia, enteritída, kolitída;
  • Krvné patológie neznámeho pôvodu (anémia, leukopénia);
  • Dlhodobá liečba liekmi zo skupiny NSAID;
  • Súčasná liečba hormonálnymi liekmi (antikoncepčné prostriedky, prednison), antikoagulanciami (vrátane warfarínu), protidoštičkovými látkami (klopidogrel, aspirín), selektívnymi inhibítormi spätného vychytávania serotonínu (paroxetín, citalopram, sertralin);
  • Závažné somatické choroby;
  • Laktačné obdobie.

dávkovanie

  • Tablety - pokyny na použitie tabliet ibuprofénu naznačujú, že ráno sa užíva pred jedlom a zapije sa vodou. Zostávajúce dávky - po jedle umyte vodou.
  • Suspenzia - aplikovaná perorálne, po jedle. Pred použitím dobre pretrepte. Požadované množstvo liečiva sa meria odmernou lyžičkou alebo striekačkou.
  • Čapíky - dávková forma sa aplikuje rektálne, opatrne sa čapík zavedie do konečníka.
  • Gél - na problémovú oblasť sa nanesie pás 4 - 10 cm gélu a dôkladne sa votrie. Pri použití u detí od 6 do 12 litrov (starší dospelí) sa na kožu v postihnutej oblasti nanesie pásik gélu s veľkosťou 2 až 4 cm a trie sa..
  • Masť - na problémovú oblasť sa aplikuje malý prúžok masti (do 5 až 10 cm) a dôkladne sa votiera, až kým sa úplne nevstrebáva do pokožky..

zavesenie

Deti 3-6 mesiacov (5-7,5 kg): 2,5 ml dvakrát denne.

Interval medzi dávkami - 6 hodín.

Priebeh liečby bolesti nie je dlhší ako 5 dní, horúčka nie viac ako 3 dni.

čapíky

Gél a masť

tablety

  • Dospelé deti od 12 rokov: 200 mg trikrát až štyrikrát denne.
  • Prvé dávky sa povoľujú pri dávke 400 mg trikrát denne.
  • Maximálna denná dávka je 1200 mg.
Deti 6 (viac ako 20 kg) -12 l: 200 mg trikrát až štyrikrát denne.

Intervaly medzi dávkami pre dospelých a deti nad 12 litrov - najmenej 4 hodiny, pre kategóriu detí 6 - 12 litrov - 6 hodín.

Kurz - nie viac ako 5 dní.

  • Deti 6-12 mesiacov (7-9 kg): 2,5 ml trikrát štyrikrát denne.
  • Deti 12 mesiacov - 3 l (10 - 15 kg): 5 ml trikrát denne.
  • Deti 3-6 l (16 - 20 kg): 7,5 ml trikrát denne.
  • Deti 6-9 l (21-29 kg): 10 ml trikrát denne.
  • Deti 9 - 12 l (30 - 40 kg): 15 ml trikrát denne.
Post-vakcinačné reakcie:
  • deti do 1 roka - 1 sviečka;
  • deti staršie ako 1 rok - ďalšia 1 sviečka 6 hodín po prvom.
Odstránenie bolesti a horúčky. Jedna dávka: 5 až 10 mg na 1 kg telesnej hmotnosti dieťaťa s frekvenciou trikrát až štyrikrát denne. Maximálna dávka nie je vyššia ako 30 mg na 1 kg hmotnosti za deň.

  • Deti 3-9 mesiacov (5,5 - 8,0 kg): 1 čapík trikrát denne s intervalom medzi podaniami 6-8 hodín.
  • Deti 9 - 24 m (8,0 - 12,5 kg): 1 čapík štyrikrát denne s intervalom 6 hodín.
Interval medzi podaniami je 6 až 8 hodín.
Dospelí a deti od 12 litrov užívajú drogu až štyrikrát denne, deti 6-12 litrov - trikrát denne.

Interval medzi aplikáciami - 4 hodiny.

Pokyny na použitie masti a gélu Ibuprofen naznačujú priebeh aplikácie po dobu 2 až 3 týždňov.

Vedľajšie účinky

  • Gastrointestinálny trakt: príznaky gastropatie vyjadrené bolesťami brucha, sucho v ústach, pálenie záhy, nevoľnosť, vracanie, znížená chuť do jedla, hnačka, plynatosť, zápcha. Príležitostne sa vyskytuje ulcerácia sliznice žalúdka a čriev s možnou, veľmi zriedkavou komplikáciou vo forme krvácania a perforácie, ako aj pankreatitída (tieto reakcie sú s najväčšou pravdepodobnosťou pri dlhodobej liečbe). Z pečene sa môže vyvinúť hepatitída.
  • Respiračné: bronchospazmus, dýchavičnosť.
  • Senzorické orgány: strata sluchu, zvonenie alebo hučanie v ušiach, rozmazané videnie, dvojité videnie, suchá rohovka, opuch očných viečok a spojivky..
  • Centrálna a periférna NS: závraty, bolesti hlavy, poruchy spánku, podráždenosť, zmätenosť, depresia, psychomotorická nepokoj. V zriedkavých prípadoch sa u ľudí s autoimunitnými patológiami rozvinie aseptická meningitída.
  • Kardiovaskulárny systém: hypertenzia, zlyhanie srdca, tachykardia.
  • Vylučovací systém: alergická nefritída, akútne zlyhanie obličiek, opuchy, cystitída, polyúria.
  • Alergické reakcie, ktoré sú charakteristické pre vonkajšie formy: kožná vyrážka typu erytému a žihľavky, brnenie, Quinckeho edém, svrbenie kože. Zriedkavo - anafylaktický šok, exsudatívny multiformný erytém, bronchospazmus, alergická nádcha, eozinofília.
  • Hemopoetický systém: anémia, agranulocytóza, trombocytopenická purpura, trombocytopénia a leukopénia.
  • Iné reakcie - zvýšené potenie.

Laboratórne ukazovatele:

  • Zvýšenie: čas krvácania, koncentrácia kreatinínu v sére, aktivita pečeňovej transaminázy.
  • Zníženie: koncentrácie glukózy, hemoglobínu, hematokritu, klírens kreatinínu.

predávkovať

Pri významnom prebytku dávok lieku na vnútorné použitie sa objavujú nasledujúce príznaky: bolesť v epigastriu, ospalosť, vracanie, bolesť hlavy, tinitus, metabolická acidóza, kóma, pokles tlaku, tachykardia, fibrilácia predsiení. Lekárska starostlivosť.

Liekové interakcie

  • Ibuprofen sa neodporúča pri súčasnej liečbe inými NSAID;
  • Pri predpisovaní s antikoagulanciami sa zvyšuje riziko krvácania;
  • Pri interakcii s blokátormi spätného vychytávania serotonínu sa zvyšuje riziko krvácania zo zažívacieho traktu;
  • Pri súbežnej liečbe cefalosporínmi sa zvyšuje frekvencia hypoprotrombinémie, zvyšuje sa riziko nefro- a hepatotoxických účinkov;
  • Pri liečbe induktormi mikrozomálnej oxidácie sa zvyšuje riziko intoxikácie;
  • Barbituráty a prípravky s etanolom zvyšujú koncentráciu ibuprofénu v krvnej plazme;
  • Znižuje účinok vazodilatátorov, furosemidu a hydrochlorotiazidu;
  • Zvyšuje aktivitu protidoštičkových látok, nepriamych antikoagulancií, fibrinolytík, hypoglykemických liekov a inzulínu, derivátov sulfonylmočoviny;
  • Kolestyramín a antacidá znižujú absorpciu ibuprofénu;
  • Kofeín zvyšuje analgetický účinok ibuprofénu.

analógy

Nurofen (tablety, gél, suspenzia čapíkov), Nurofen forte, Mig 400, Dolgit, Advil, Ibufen.

Publikácie O Astme