Iné formy uvoľnenia:

"PARACETAMOL": zloženie

Každý mililiter obsahuje:

  • 25 miligramov paracetamolu - nesteroidné analgetikum, ktoré znižuje teplotu, znižuje bolesť;
  • ďalšie zložky: voda, arómy, farbivá, zahusťovadlá.

V lekárňach sa domáce 2,5% liečivo predáva vo forme suspenzie na vnútorné podanie. Formulácia je navrhnutá tak, aby bolo vhodné zvoliť dávku pre dieťa akéhokoľvek veku. Všetky ďalšie zložky sú bezpečné pre deti, nereagujú navzájom, ani s hlavnou látkou.

Ako to ovplyvňuje telo? (Farmakodynamika)

Aktívna zložka bráni telu syntetizovať prostaglandíny v mozgu - chemické zlúčeniny, ktoré zvyšujú citlivosť receptorov na mediátory bolesti. Pri nízkom obsahu prostaglandínov sa človek cíti menej bolesti alebo ho vôbec necíti. Prostaglandíny tiež spôsobujú, že hypotalamus alebo skôr centrum termoregulácie, ktoré sa v ňom nachádza, zvyšuje teplotu tela. Po užití lieku tento účinok zmizne, teplota klesne na normálne hodnoty. Pozastavenie nie je prostriedkom na samoliečbu choroby. Odstraňuje iba hlavné príznaky: nepohodlie, ktoré sprevádza akýkoľvek zápalový proces. Môže sa použiť na zmiernenie bolesti alebo zníženie teploty pri akútnych vírusových alebo bakteriálnych infekciách, exacerbácii chronického ochorenia. Súbežné použitie s kofeínom zvyšuje účinok hlavnej zložky. Porucha s liekom: alkohol, rifampicín, barbituráty.

Indikácie pre použitie:

  • odstránenie syndrómov bolesti rôznych etiológií (zubných, hlavy, neuralgických, atď.);
  • vysoká teplota (nie nižšia ako 38 ° C), bez ohľadu na dôvody jej zvýšenia (reakcia na očkovanie, rezanie zubov alebo prechladnutie)
  • nemožnosť použitia pri bronchiálnej astme alebo individuálna neznášanlivosť na aspirín.

kontraindikácie

Nedávajte liek deťom s diagnózou:

  • anémia;
  • alergia na účinnú látku alebo ďalšie zložky;
  • funkčné zlyhanie obličiek alebo pečene.
  • ako aj vo veku prvých troch mesiacov života.

Vedľajšie účinky

Dlhodobá aplikácia bez dozoru lekára, vedľajšie účinky, ako napríklad:

  • anémia;
  • zvýšenie množstva hemoglobínu neschopného prenášať kyslík (methemoglobinémia);
  • funkčné zlyhanie obličiek, pečeň.

Dieťa je možné pozastaviť samé bez lekárskeho predpisu najviac na tri dni. Ak príznaky pretrvávajú aj po tejto dobe, kontaktujte svojho lekára..

"PARACETAMOL" - detský sirup: návod na použitie

Liečivo je určené na symptomatickú terapiu, t.j. musíte si ju vziať podľa potreby, nie kurzy. Minimálny interval medzi dvoma dávkami je 4 hodiny. Maximálna denná dávka závisí od veku dieťaťa. Dospelí užívajúci detskú suspenziu významne nepomáhajú v dôsledku nízkej dávky v 100 ml 2,5 gramu účinnej látky. Jedna dávka pre dospelého je 0,5 - 1 gram. To znamená, že naraz musíte piť od ¼ do ½ obsahu bubliny.

Ako brať?

  • Odmernú lyžičku odmerajte požadovanú dávku v mililitroch z injekčnej liekovky.
  • Dajte dieťaťu, bez ohľadu na jedlo, nie je potrebné piť (ak ho dieťa rád pije, nechajte ho piť).
  • Ak je to potrebné, opakujte to najmenej po 4 hodinách.

Podľa paracetamolu návod na použitie detského sirupu. Ak teplota alebo bolesť pretrvávajú, okamžite vyhľadajte lekára.

Ako dlho funguje Paracetamol - detský sirup?

Rýchlo sa vstrebáva do žalúdka, minimálne množstvo účinnej látky v krvnej plazme je už 10 minút po požití. Ďalej sa koncentrácia zvyšuje: za hodinu na množstvo postačujúce na zmiernenie stavu. Po dvoch dosiahne maximálne hodnoty.

"PARACETAMOL" - sirup pre deti: dávkovanie

Dávku, počet dávok za deň, musíte vybrať, so zameraním na vek a hmotnosť dieťaťa. Pediatri odporúčajú nasledujúce dávky paracetamolu pre deti v sirupe:

"PARACETAMOL" - detský sirup: cena

Náklady na pozastavenie pre deti závisia od nákladov výrobcu, rozpätia farmaceutickej siete a nákladov na doručenie do regiónu. Priemerná cena paracetamolu za detský sirup je napríklad:

  • WER.RU - 116 rubľov;
  • Eurofarm - 65 rubľov;
  • Dialóg - 69 rubľov;
  • Maxavit - 60 rubľov;
  • Lekáreň - 100 rubľov.

Liek si môžete kúpiť bez lekárskeho predpisu.

„PARACETAMOL“: lacnejšie analógy

Liek môžete nahradiť analógmi liekov, ktoré pôsobia na základe rovnakej účinnej látky a majú rovnakú formu a podobné indikácie pre použitie. Tento zoznam obsahuje:

Kalpol je germánske liečivo vyrábané vo forme suspenzie na orálne podávanie. Má účinný analgetický a antipyretický účinok. Je predpísané na zmiernenie príznakov respiračných vírusových chorôb, chrípky a bolesti rôzneho pôvodu u detí od 3 mesiacov do 6 rokov. Cena - 80 rubľov.

Panadol je francúzska suspenzia pre deti s analgetickými a antipyretickými účinkami. Všeobecne sa používa ako liek proti bolesti a antipyretikum na zmiernenie príznakov infekčných zápalových a vírusových ochorení sprevádzaných bolesťou a horúčkou. Cena - 80 rubľov.

Efferalgan je antipyretické analgetikum, ktoré vyrába francúzska farmaceutická spoločnosť vo forme detského sirupu. Pomáha pri odstraňovaní bolestivých syndrómov rôznych etymológií a febrilných stavov pri prechladnutí. Cena - 89 rubľov.

Najpodobnejšími indikáciami na použitie sú lieky vyrobené v podobnej forme založenej na ibuproféne:

Ibuprofen-Akrikhin je poľský liek pre deti. Má účinné analgetické a antipyretické účinky na organizmus. Cena - 85,50 rubľov.

Nurofen je britský farmaceutický produkt, ktorý zmierňuje príznaky vo forme horúčky alebo bolesti pri rôznych chorobách. Cena - od 185 rubľov.

PARACETAMOL: recenzie

Preferujem paracetamol ako časom overené liečivo. Je to pre mňa dôležitejšie ako nové drahé lieky, ktoré mi nie sú známe. Je to silný narkotický analgetikum. Vždy je na dosah ruky (v lekárskej skrinke). Vzhľadom na to, ako dlho sirup paracetamolu pre deti pôsobí, je to účinný antipyretikum so slabými protizápalovými vlastnosťami vhodnými pre dospelých a deti (dávam dokonca svojmu najmladšiemu synovi). Lekárnici odporúčajú prášok, sirupy a tablety..

„Paracetamol“ je vzhľadom na svoje vlastnosti a kontraindikácie indikovaný na použitie v takýchto prípadoch: ako je bolesť hlavy, bolesť zubov, bolesť svalov, neuralgická bolesť a dokonca pomáha pri reumatizme. Pomáha pri prechladnutí aspirínom (každá jedna tableta trikrát denne), kým príznaky nezmiznú a nebudete sa cítiť lepšie. A čo je dôležité, celkom lacné.

Paracetamolové deti (Paracetamolové deti)

Majiteľ registračného osvedčenia:

Dávkovacia forma

reg. Č.: LP-005989 zo dňa 17.12.2019 - aktuálne
Paracetamol pre deti

Uvoľňovacia forma, balenie a zloženie lieku Paracetamol pre deti

Suspenzia na perorálne podanie pre deti ružová, homogénna, s charakteristickým zápachom.

5 ml
paracetamol120 mg

Pomocné látky: kyselina jablčná - 2,5 mg, xantánová guma - 35 mg, maltitol - 3500 mg, sorbitol - 105 mg, kryštalizujúci sorbitol 70% - 666,5 mg, kyselina citrónová - 1 mg, metylparahydroxybenzoát sodný - 5,65 mg, etylparahydroxybenzoát sodný - 1,094 mg, propylparabén sodný - 1,094 mg, jahodová aróma - 5 mg, farbivo azorubín - 0,05 mg, čistená voda - do 5 ml.

100 ml - fľaše (1) s odmerkou alebo odmernou lyžičkou z kartónu.

farmaceutický účinok

Analgetické antipyretikum. Má analgetický, antipyretický a slabý protizápalový účinok. Mechanizmus účinku je spojený s inhibíciou syntézy prostaglandínov, dominantným účinkom na termoregulačné centrum v hypotalame..

farmakokinetika

Po perorálnom podaní sa paracetamol rýchlo vstrebáva z gastrointestinálneho traktu, najmä v tenkom čreve, najmä pasívnym transportom. Po jednorazovej dávke 500 mg Cmax v plazme sa dosiahne po 10 - 60 minútach a je okolo 6 μg / ml, potom postupne klesá a po 6 hodinách je 11 až 12 μg / ml.

Je široko distribuovaný v tkanivách a hlavne v telesných tekutinách, s výnimkou tukového tkaniva a mozgomiechového moku..

Väzba na proteíny je menej ako 10% a pri predávkovaní sa mierne zvyšuje. Metabolity sulfátov a glukuronidov sa neviažu na plazmatické bielkoviny ani v relatívne vysokých koncentráciách.

Paracetamol je metabolizovaný hlavne v pečeni konjugáciou s glukuronidom, konjugáciou so sulfátom a oxidáciou za účasti zmiešaných pečeňových oxidáz a cytochrómu P450..

Hydroxylovaný metabolit s negatívnym účinkom - N-acetyl-p-benzochinónimín, ktorý sa tvorí v malom množstve v pečeni a obličkách pod vplyvom zmiešaných oxidáz a ktorý sa zvyčajne detoxikuje väzbou na glutatión, sa môže počas predávkovania paracetamolom akumulovať a spôsobiť poškodenie tkaniva..

U dospelých sa väčšina paracetamolu viaže na kyselinu glukurónovú av menšej miere na kyselinu sírovú. Tieto konjugované metabolity nemajú biologickú aktivitu. U predčasne narodených detí, novorodencov av prvom roku života prevažuje metabolit sulfátu..

T 1/2 je 1-3 hodiny U pacientov s cirhózou pečene je T 1/2 o niečo väčší. Renálny klírens paracetamolu je 5%.

Vylučuje sa močom hlavne vo forme glukuronidových a sulfátových konjugátov. Menej ako 5% sa vylučuje ako nezmenený paracetamol.

Indikácie účinných látok lieku Paracetamol deti

Otvorte zoznam kódov ICD-10
ICD-10 kódindikácia
K08.8Ďalšie špecifikované zmeny v zuboch a ich podporných zariadeniach
M79.1myalgia
M79.2Nešpecifikovaná neuralgia a neuritída
N94.4Primárna dysmenorea
N94.5Sekundárna dysmenorea
R50Nejasná horúčka
R51bolesť hlavy
R52.0Ostrá bolesť
R52.2Iná pretrvávajúca bolesť (chronická)

Dávkový režim

Vnútri alebo rektálne u dospelých a dospievajúcich s telesnou hmotnosťou nad 60 kg sa používa jednorazová dávka 500 mg, frekvencia podávania je až 4-krát denne. Maximálna doba liečby je 5-7 dní.

Maximálne dávky: jednotlivo - 1 g, denne - 4 g.

Jednorazové dávky na perorálne podanie deťom vo veku 6 - 12 rokov - 250 - 500 mg, 1 - 5 rokov - 120 - 250 mg, od 3 mesiacov do 1 roka - 60 - 120 mg, do 3 mesiacov - 10 mg / kg. Jednorazové dávky na rektálne použitie u detí vo veku 6 - 12 rokov - 250 - 500 mg, 1 - 5 rokov - 125 - 250 mg.

Frekvencia použitia je 4 krát denne s intervalom najmenej 4 hodiny Maximálne trvanie liečby je 3 dni.

Maximálna dávka: 4 jednotlivé dávky za deň.

Vedľajší účinok

Z tráviaceho ústrojenstva: zriedka - dyspeptické príznaky, pri dlhodobom používaní vo vysokých dávkach - hepatotoxický účinok.

Z hemopoetického systému: zriedka - trombocytopénia, leukopénia, pancytopénia, neutropénia, agranulocytóza.

Alergické reakcie: zriedka - kožné vyrážky, svrbenie, žihľavka.

kontraindikácie

Tehotenstvo a laktácia

Paracetamol prechádza placentárnou bariérou. K dnešnému dňu nedošlo k žiadnemu nepriaznivému účinku paracetamolu na plod u ľudí.

Paracetamol sa vylučuje do materského mlieka: obsah mlieka je 0,04 až 0,23% dávky, ktorú užíva matka..

Ak potrebujete používať paracetamol počas tehotenstva a laktácie (dojčenie), mali by ste starostlivo zvážiť očakávané prínosy liečby pre matku a potenciálne riziko pre plod alebo dieťa..

V experimentálnych štúdiách sa nezistili embryotoxické, teratogénne a mutagénne účinky paracetamolu.

Používa sa na zhoršenú funkciu pečene

Používa sa na zhoršenú funkciu obličiek

Použitie u detí

Použitie u starších pacientov

špeciálne pokyny

Používa sa opatrne u pacientov s poruchou funkcie pečene a obličiek, s benígnou hyperbilirubinémiou, ako aj u starších pacientov..

Pri dlhodobom používaní paracetamolu je potrebné kontrolovať obraz periférnej krvi a funkčný stav pečene..

Liekové interakcie

Pri súčasnom použití mikrozomálnych pečeňových enzýmov s induktormi s hepatotoxickými účinkami existuje riziko zvýšenia hepatotoxického účinku paracetamolu..

Pri súčasnom použití s ​​antikoagulanciami je možné mierne alebo mierne predĺženie protrombínového času.

Pri súčasnom použití s ​​anticholinergikami je možné znížiť absorpciu paracetamolu.

Pri súčasnom použití s ​​perorálnymi kontraceptívami sa vylučovanie paracetamolu z tela urýchli a jeho analgetický účinok sa môže znížiť..

Pri súčasnom použití s ​​urikozurickými látkami klesá ich účinnosť.

Pri súčasnom použití aktívneho uhlia sa biologická dostupnosť paracetamolu zníži.

Pri súčasnom použití s ​​diazepamom je možné zníženie vylučovania diazepamu.

Existujú správy o možnosti zvýšenia myelodepresívneho účinku zidovudínu pri súčasnom použití s ​​paracetamolom. Bol opísaný prípad závažného toxického poškodenia pečene..

Opisujú sa prípady toxických účinkov paracetamolu pri súčasnom použití s ​​izoniazidom..

Pri súčasnom použití karbamazepínu, fenytoínu, fenobarbitálu, primidónu sa účinnosť paracetamolu znižuje v dôsledku zvýšenia jeho metabolizmu (glukuronizačné a oxidačné procesy) a vylučovania z tela. Opisujú sa prípady hepatotoxicity pri súčasnom použití paracetamolu a fenobarbitálu..

Pri použití colestyramínu po dobu kratšiu ako 1 hodinu po užití paracetamolu je možné zníženie jeho absorpcie..

Pri súčasnom použití s ​​lamotrigínom sa vylučovanie lamotrigínu z tela mierne zvyšuje.

Pri súčasnom použití s ​​metoklopramidom je možné zvýšiť absorpciu paracetamolu a zvýšiť jeho koncentráciu v krvnej plazme..

Pri súčasnom použití s ​​probenecidom je možné zníženie klírensu paracetamolu; s rifampicínom, sulfinpyrazónom - je možné zvýšiť klírens paracetamolu kvôli zvýšeniu jeho metabolizmu v pečeni.

Pri súčasnom použití s ​​etinylestradiolom sa absorpcia paracetamolu z čreva zvyšuje.

Paracetamol pre deti

Paracetamol pre deti: návod na použitie a recenzie

Latinský názov: Paracetamol deti

Kód ATX: N02BE01

Účinná látka: Paracetamol (Paracetamol)

Výrobca: Rozpharm LLC, Pharmstandard-Leksredstva, biochemik, Pharmproekt, Dalkhimpharm, chemická farma Irbitsky, Pharmapol-Volga, Mega Farm (Rusko), Anqiu Lu An Pharmaceutical Co. (Čína), LLC Farmaceutická spoločnosť "Zdravie" (Ukrajina)

Aktualizácia popisu a fotografie: 19. 10. 1818

Ceny v lekárňach: od 54 rubľov.

Paracetamolové deti - narkotický analgetikum.

Forma uvoľnenia a zloženie

Lieková forma - suspenzia na perorálne podanie: homogénna, ružovej farby, s charakteristickým ovocným zápachom (100 a 200 ml v plastových fľašiach alebo fľašiach z pomarančového skla alebo sklenených vlákien alebo polyetyléntereftalátu na lieky, zapečatená polymérnym skrutkovacím uzáverom s ovládanie systému prvého otvárania alebo zatlačenia, 1 fľaša v kartónovom zväzku bez odmerky alebo s odmerkou alebo odmernou lyžičkou).

Zloženie 100 ml suspenzie:

  • účinná látka: paracetamol - 2,4 g;
  • ďalšie zložky: nipasept sodný (sodná soľ etylparahydroxybenzoátu, sodná soľ metylparahydroxybenzoátu a sodná soľ propylparabénu) - 0,15 g, maltitol - 80 g, kyselina jablčná - 0,05 g, sorbitol nekryštalizujúci 70% - 1,33 g, xantánová guma - 0,6 g, bezvodá kyselina citrónová - 0,02 g, farbivo azorubín - 0,001 g, jahodová alebo pomarančová príchuť - 0,1 g, voda - do 100 ml.

Farmakologické vlastnosti

farmakodynamika

Paracetamol je liečivá látka, ktorá má antipyretický a analgetický účinok. Prakticky žiadne protizápalové vlastnosti.

Mechanizmus účinku je spôsobený schopnosťou blokovať cyklooxygenázu v centrálnom nervovom systéme a ovplyvňovať centrá termoregulácie a bolesti..

Liek nemá prakticky žiadne protizápalové vlastnosti. Neovplyvňuje metabolizmus vody a elektrolytov a stav gastrointestinálnej sliznice (GIT), pretože iba mierne ovplyvňuje syntézu prostaglandínov v periférnych tkanivách..

farmakokinetika

Paracetamol sa vyznačuje vysokou absorpciou, rýchlo a takmer úplne sa vstrebáva z tráviaceho traktu. Viaže sa na plazmatické bielkoviny o 10–25%. Maximálna plazmatická koncentrácia sa dosiahne po 30 - 120 minútach a je 5 - 20 μg / ml.

Liek prechádza hematoencefalickou bariérou. Do materského mlieka matky prechádza menej ako 1% podanej dávky. Distribúcia hmoty v telesných tekutinách je pomerne rovnomerná.

Paracetamol sa metabolizuje prevažne v pečeni tromi hlavnými spôsobmi, napríklad oxidáciou mikrozomálnymi pečeňovými enzýmami, konjugáciou so sulfátmi a konjugáciou s glukuronidmi. Počas oxidácie sa tvoria medziprodukty toxické metabolity, ktoré sa následne konjugujú najskôr s glutatiónom, potom s kyselinou merkapturovou a cysteínom. Pre tento spôsob metabolizmu sú hlavné izoenzýmy systému cytochrómu P450 sú CYP2E1 (prevažne), CYP1A2 a CYP3A4 (sekundárna rola). Ak je v tele nedostatok glutatiónu, môžu tieto metabolity spôsobiť poškodenie a nekrózu hepatocytov. Ďalšími metabolickými cestami sú metoxylácia na 3-metoxyparacetamol a hydroxylácia na 3-hydroxyparacetamol, ktoré sú následne konjugované na sulfáty alebo glukuronidy..

U detí mladších ako 10 rokov je hlavným metabolitom lieku paracetamol sulfát, u detí od 12 rokov - konjugovaný glukuronid.

Konjugované metabolity paracetamolu (konjugáty s glutatiónom, sulfáty, glukuronidy) sa vyznačujú nízkou farmakologickou aktivitou vrátane toxických.

Pri užívaní terapeutickej dávky je celkový klírens 18 l / h, polčas (T½) - od 1 do 4 hodín. Pri užívaní terapeutických dávok sa vylučuje 90 - 100% akceptovanej dávky paracetamolu močom do 24 hodín. Po konjugácii sa hlavné množstvo lieku vylučuje do pečene vo forme glukuronidu (60–80%) a sulfátu (20–30%). Asi 5% dávky sa vylúči v nezmenenej podobe.

U starších pacientov sa klírens paracetamolu znižuje a zvyšuje sa T½.

U pacientov so závažným zlyhaním obličiek (klírens kreatinínu 10 - 30 ml / min) je vylučovanie paracetamolu spomalené, rýchlosť vylučovania sulfátu a glukuronidu je nižšia ako u zdravých jedincov..

Indikácie pre použitie

Suspenzia Paracetamol pre deti sa predpisuje deťom vo veku od 3 mesiacov do 12 rokov v týchto prípadoch:

  • horúčka v dôsledku chrípky, prechladnutia a detských infekcií, ako je šarlach, kiahne kiahní, osýpky, príušnice atď.;
  • bolesti zubov vrátane zubov alebo extrakcie zubov, bolesti uší s zápalom stredného ucha, bolesti hlavy, bolesti v krku.

Na odporúčanie lekára môžu deti po 2 až 3 mesiacoch dostať jednu dávku v prípade horúčky po očkovaní.

kontraindikácie

  • neznášanlivosť fruktózy;
  • závažné poškodenie funkcie obličiek alebo pečene;
  • vek menej ako 2 mesiace;
  • súčasné použitie iných liekov obsahujúcich paracetamol;
  • precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku lieku.
  • zhoršená funkcia pečene vrátane Gilbertovho syndrómu;
  • vírusová hepatitída;
  • genetická neprítomnosť enzýmu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • zhoršená funkcia obličiek (klírens kreatinínu

Detský sirup Paracetamol Návod na použitie

predávkovať

Predávkovanie liekom nastáva po jeho podaní;

  • dospelí - od 10 gramov denne. a vyššie;
  • deti 140 miligramov denne.);
  • pacienti trpiaci hepatitídou, alkoholizmom - pri užívaní až 4 gramov denne.
  • 1 stupeň (prvý deň) - hnačka, nevoľnosť, vracanie, zvýšené potenie;
  • 2 stupne (posledné 3 dni) - zmena biochemického zloženia krvi (zvýšený bilirubín, transamináza, index protrombínu), nevoľnosť a zvracanie;
  • Stupeň 3 (od 3 do 5 dní) - deštrukcia hepatocytov, nezvratné zvracanie, výskyt žltačky, zmeny v biochémii krvi. Vyvíja sa zlyhanie pečene a obličiek, dystrofia myokardu.

Otrava paracetamolom sa môže otráviť, to znamená otravu z drogy, iba ak prekročíte dennú dávku o niekoľko dní.

Liečba spočíva v zrušení paracetamolu, použití slaných preháňadiel, zavedení špecifického antidota N-Acetylstein.

Zavedenie antidota je úspešné počas prvých 10-36 hodín. Po 1,5 dni je liečba neúčinná. Zároveň sú zakázané antihistaminiká a hormóny..

Paracetamol je súčasťou mnohých liekov, ako sú Efferalgan, Panadol, Nurofen, Teraflu, Fervex, Antigrippin a ďalšie rovnako dobre známe.

Počas obdobia vysokej teploty musíte piť antipyretikum, piť veľa tekutín, utrieť sa vodou alebo zriedeným roztokom kyseliny octovej..

Uvoľnenie formulárov

Na policiach lekární sa liek nachádza v rôznych formách:

  • tablety v dávkach 200, 325 a 500 mg;
  • kapsule;
  • sirup (120 mg / 5 ml a 125 mg / 5 ml);
  • suspenzia (120 mg / 5 ml);
  • čapíky (sviečky pre dospelých a deti, líšiace sa veľkosťou a dávkovaním).

Tablety a kapsuly sa zvyčajne predpisujú pre dospievajúcich a dospelých. Dávku volí lekár podľa zdravotného stavu a hmotnosti pacienta. Detské formy - sirup, suspenzia a čapíky.

Čapíky sa podávajú rektálne, k ich absorpcii dochádza v čreve. Spôsob aplikácie je podrobne opísaný v pokynoch pre dané náradie. Výhody tohto lieku:

  • neprítomnosť cukru, aróm a farbív v zložení, čo je zvlášť dôležité pre alergické deti;
  • dlhší účinok v porovnaní s inými formami drogy, aj keď to bude trvať dlhšie, kým čapík začne pôsobiť;
  • dlhá trvanlivosť - 2 roky a otvorený sirup sa môže skladovať iba mesiac.

Rozdiely medzi sirupom a suspenziou

Sirup a suspenzia sú formy detského paracetamolu, ktoré majú veľa spoločného:

  • rovnaká činnosť;
  • podobná konzistencia;
  • rovnaká dávka (5 ml produktu obsahuje 120 mg účinnej látky);
  • príjemná ovocná aróma a sladká chuť s typickou horkosťou (dostupné sú rôzne druhy chutí: maliny, jahody, pomaranč);
  • podobné nádoby (fľaše alebo fľaše z tmavého skla s pevne zaskrutkovaným uzáverom 100 alebo 200 ml).

Sirup sa nemá podávať deťom mladším ako 2 roky.

Hlavné rozdiely sú pozorované v zložení. Suspenzia neobsahuje cukor, zatiaľ čo rafinovaný cukor je súčasťou sirupu - rodičia diabetických detí by si mali byť toho vedomí. Okrem toho je v sirupe prítomný alkohol, takže nie je vhodný na liečbu detí do dvoch rokov.

Liečebné účinky a účinky

Ak pijete liek, je inhibovaná činnosť centra na reguláciu teploty v hypotalame, syntéza zápalových mediátorov je blokovaná.

Neovplyvňuje gastrointestinálnu sliznicu (na rozdiel od aspirínu)..

Pri ARVI znamená zvýšenie teploty produkciu interferónu a aktiváciu imunity.

Dôležité! Paracetamol môžete piť iba pri teplote u detí od 38 ° C, u dospelých - od 38,5 ° C a viac. Paracetamol nie je určený na nepretržité používanie.

Môže sa použiť iba na krátku dobu, na dočasnú úľavu od stavu pacienta pri akútnych respiračných vírusových infekciách a na iné stretnutia.

Paracetamol nie je určený na nepretržité používanie. Môže sa použiť iba na krátku dobu, na dočasnú úľavu od stavu pacienta pri akútnych respiračných vírusových infekciách a na iné stretnutia..

Mechanizmus účinku a indikácie pre použitie lieku

Ako liek účinkuje:

  1. začne pôsobiť do 15 - 30 minút od okamihu prijatia (ak pijete), keď zapaľujete sviečku - účinok sa zvyšuje rýchlejšie;
  2. čím vyššia je telesná teplota, tým pomalšie pôsobí.

Indikácie pre prijatie:

  • akútne vírusové infekcie s vysokou horúčkou a intoxikáciou (modriny, bolesti kĺbov a kostí, bolesti hlavy);
  • bolesti hlavy rôzneho pôvodu;
  • horúčka po očkovaní;
  • horúčka pri zápalových ochoreniach;
  • so zápalom zubov, ďasien (súčasť analgetických protizápalových liekov);
  • na liečenie zápalu pohybového aparátu.

indikácia

Paracetamolový sirup pre deti a suspenzia paracetamolu sú formy lieku vytvoreného špeciálne pre najmenších pacientov. Tekutá viskózna konzistencia je pre deti veľmi výhodná. A ak sú tablety obsahujúce paracetamol povolené iba pre deti staršie ako 12 rokov, môže suspenzia ušetriť drobky od tepla, ktoré sú staré len mesiac (pod dohľadom pediatrov a pri vhodných dávkach).

Indikácie pre prijatie sú:

  • zvýšená telesná teplota dieťaťa (až do 38,5 ° C alebo, ako nedávno odporučili odborníci v oblasti pediatrie, až do 38,9 ° C);
  • mierna alebo stredne silná bolesť: bolesti hlavy a bolesti zubov, neuralgia, bolesť v oblasti zubov.

Ak je teplomer 38,5 ° a viac, je možné pomocou liekov znížiť teplotu.

Vysoká teplota môže byť sama osebe nebezpečná - napríklad môže vyvolať kŕče. V niektorých prípadoch je nevyhnutné znížiť teplotu - každá matka by mala vedieť, ako sa z nich dostať. A antipyretiká sú navrhnuté tak, aby zmierňovali stav pacientov v takýchto situáciách..

Dôležitý bod - detský paracetamol nelieči, ale iba zmierňuje príznaky choroby. Teplo a bolesť naznačujú patologický proces v tele. Tieto príznaky naznačujú, že musíte zavolať lekára, ktorý vyšetrí dieťa a predpíše liečbu.

Forma uvoľnenia, zloženie

Paracetamol je k dispozícii pre deti vo forme hustých tekutín s príjemnou vôňou a sladkou chuťou. Farba sirupu je žltkastá, suspenzia je bielo-ružová. Fľaše s objemom 50 m, 100 ml sú balené v lepenkových škatuliach s obrázkami a nápismi potvrdzujúcimi, že liek je určený pre deti. Pre dieťa je ľahšie piť sladkú a aromatickú tekutinu ako tvrdú pilulku.

Obsah účinnej látky v sirupe "Paracetamol" pre deti je 120 mg na 5 ml roztoku. Aktívna zložka má iný názov - acetaminofén. Ide o relatívne bezpečný, voľne predajný liek pre deti. Pomocné prísady zahŕňajú sacharózu, etanol a príchute napodobňujúce chuť jahod alebo pomarančov..

Ďalšie vlastnosti Paracetamolu

  1. s horúčkou viac ako 3 dni alebo s príznakom bolesti viac ako 5 dní (ak sa tento liek užíva), mali by ste sa poradiť s lekárom;
  2. vyžaduje sledovanie krvného obrazu (môže narušiť glukózu, kyselinu močovú), stavu pečene;
  3. v liekovej forme vo forme sirupu je cukor, ktorý sa musí vziať do úvahy u pacientov s diabetes mellitus;
  4. je nekompatibilné piť liek s alkoholom (vrátane piva).

Môžem pri liečbe používať pivo? Zároveň pitie piva (aj trochu) a paracetamolu spôsobuje zvýšenie toxického poškodenia pečene.

predávkovať

Pri výpočte dávky buďte opatrní a uchovávajte liek mimo dosahu detí, aby ste zabránili dieťaťu užívať liek nad požadovanú mieru..

Sledujte dávkovanie a dieťa sa rýchlo zotaví.

Príznaky predávkovania sa prejavujú prostredníctvom:

  • bledosť;
  • nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha;
  • nadmerné potenie;
  • bolesť pečene (začína o deň alebo dva).

Významné predávkovanie v dôsledku rozvoja akútneho zlyhania pečene môže viesť k kóme a smrti.

Na zistenie stupňa predávkovania a adekvátnej liečby je potrebné navštíviť lekára. Predliečivé účinky - výplach žalúdka (účinný najneskôr 4 hodiny po incidente) a príjem aktívneho uhlia.

dávkovanie

Časový interval medzi dávkami paracetamolu by mal byť najmenej 4 hodiny, na dosiahnutie analgetického účinku nepoužívajte viac ako tri dni ako antipyretikum a nie viac ako päť dní..

Tablety paracetamolu

Mal by sa užívať perorálne po jedle s vodou.
Dospelí a dospievajúci s hmotnosťou> 60 kg: 0,5 g až 4-krát denne. Maximálna jednotlivá dávka paracetamolu sa môže zvýšiť na 1 g, maximálna denná dávka nie je vyššia ako 4 g.

  • Deti 6-12 rokov: 0,2 - 0,5 g paracetamolu.
  • Deti 1-5 rokov: 0,12-0,25 gramov.
  • Deti od 3 do 12 mesiacov: 60 - 120 mg.
  • Deti 1-3 mesiace: od 10 mg / kg.

Paracetamol detský sirup

Na vnútorné použitie pred jedlom je multiplicita 3 - 4-krát denne. Pred použitím pretrepte.

  • Deti od 6 mesiacov do 3 rokov: 60 (pol čajovej lyžičky) - 120 mg (čajová lyžička).
  • Deti od 12 mesiacov do 3 rokov: 120 kusov (čajový čln) - 180 mg (jeden a pol čajovej lyžičky).
  • Deti od 3 do 6 rokov: 180 (jeden a pol čajovej lyžičky) - 240 mg (2 čajové lyžičky).
  • Deti 6-12 rokov: 240 (2 lyžičky) - 360 mg (3 lyžičky).
  • Deti od 12 rokov: 360 (3 lyžičky) - 600 mg (5 lyžičky).

Paracetamolová suspenzia pre deti

Na perorálne podanie pred jedlom. Pred použitím suspenziu pretrepte..
Jedna dávka nie je vyššia ako 10 - 15 mg na kilogram telesnej hmotnosti, maximálny denný príjem je 60 mg / kg telesnej hmotnosti. Násobnosť - trikrát až štyrikrát denne.

50 mg paracetamolu (2 ml suspenzie).

  • Deti 3 - 12 mesiacov: 60 - 120 mg paracetamolu (2,5 - 5 ml suspenzia).
  • Deti od 12 mesiacov do 6 rokov: 120 - 240 mg paracetamolu (5-10 ml suspenzie).
  • Deti 6-14 rokov: 240-480 mg (10-20 ml suspenzie).
  • Sviečky (čapíky)

    Na rektálne podávanie. Mnohonásobnosť: dvakrát až štyrikrát denne.
    Priemerná jednotlivá dávka: 10 - 12 mg / kg paracetamolu, maximálny denný príjem do 60 mg / kg.

    • Deti 6-12 mesiacov: 0,5-1 čapík (50 - 100 mg paracetamolu).
    • Deti od 12 mesiacov do 3 rokov: 1 - 1,5 čapíkov (100 - 150 mg).
    • Deti 3-5 rokov: 1,5 - 2 sviečky (150-200 mg).
    • Deti 5-10 rokov: 2,5 - 3,5 čapíky (250 - 350 mg).
    • Deti 10 - 12 rokov: 3,5 - 5 čapíkov (350 - 500 mg).

    Zloženie a účinok lieku

    Antipyretiká na báze paracetamolu sa používajú na celom svete. Účinná látka zastavuje tvorbu enzýmu (cyklooxygenázy), ktorý spôsobuje zvýšenie teploty a výskyt bolesti. Zastavenie tohto enzýmu nastáva v centrálnom nervovom systéme. Výsledkom je, že teplo rýchlo ustupuje a bolesť zmizne. Žalúdočná sliznica netrpí. Blokovanie cyklooxygenázy v centrálnom nervovom systéme je spojené s takými vlastnosťami paracetamolu, ako je absencia protizápalového účinku. Preto použitie lieku nemá význam pre bolestivé pocity spôsobené zápalovými procesmi - bolesť svalov a kĺbov, ako aj bolestivé pocity v dôsledku traumy na väzivo a šľachy..

    Detský paracetamol sa nemá užívať spolu s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol - inak existuje vysoké riziko predávkovania.

    Liek vo forme sirupu a suspenzie je dnes možné kúpiť v ktorejkoľvek lekárni. Na to nepotrebujete ani recept. To tiež naznačuje relatívnu bezpečnosť produktu..

    Paracetamol začne pôsobiť za 30 - 40 minút.

    Cena suspenznej fľaše s objemom 100 ml je 60 - 80 p., 200 ml fľaša stojí asi 120 - 150 p. 50 ml sirupu stojí asi 50 rubľov. 100 ml - 80 rubľov.

    špeciálne pokyny

    Ak sa paracetamol podáva deťom perorálne, mal by sa podávať asi hodinu a pol po jedle, pretože ak sa užije okamžite, absorpcia lieku sa spomalí o množstvo potravy prijímanej do tela. Pri používaní paracetamolu existuje aj niekoľko malých indikácií:

    • skôr, ako ju začnete podávať, musíte sa poradiť s lekárom;
    • po užití by sa malo umyť vodou;
    • príjem pre deti, ktoré majú menej ako dva roky, by nemal trvať dlhšie ako tri dni;
    • ak sa tableta podáva, musí sa pred podaním rozdrviť;
    • treba mať na pamäti, že dávka sa vypočíta z telesnej hmotnosti dieťaťa.

    Interakcia s inými liekmi

    Pri liečbe niekoľkými liekmi sa musí zohľadniť ich kompatibilita:

    • zvyšuje účinok liekov, ktoré tlmia nervový systém;
    • zvyšuje účinok alkoholu;
    • súčasné podávanie s barbiturátmi, antidepresívami, rifampicínom, izoniazidom, perorálne kontraceptíva môžu zvýšiť toxický účinok na pečeň;
    • ak pijete bez alkoholu, drotaverinónu, platyfylínu a atropínu - vyprázdňovanie žalúdka sa spomaľuje;
    • v kombinácii s metoklopramidom, erytromycínom sa vyprázdňovanie žalúdka zvyšuje;
    • najskôr 2 hodiny po užití obmedz, cimetidín, pretože pri súčasnom použití sa rýchlosť absorpcie, ak pijete paracetamol, spomaľuje
    • ak pijete s aspirínom, kofeínom alebo kodeínom, ich účinok sa zvyšuje.

    Dávkovanie a spôsob podávania

    Paracetamol 200 mg, aké dávky sú povolené pre deti? Táto otázka je predmetom záujmu mnohých matiek. Liek v tabletách sa má užívať s veľkým množstvom tekutín jednu hodinu po jedle. Ak sa toto pravidlo nedodrží, potom 200 mg paracetamolu deťom v indikovanej dávke nebude mať požadovaný účinok.

    Pri teplote 38 stupňov sa paracetamol 200 mg podáva deťom v tabletách v nasledujúcich dávkach:

    • od 3 do 6 mesiacov - 350 miligramov;
    • od 6 mesiacov do roka - 500 miligramov;
    • od 1 roka do 3 rokov - 750 miligramov;
    • od 3 rokov do 6 rokov - 1 gram;
    • od 6 rokov do 9 rokov - 1,5 gramu;
    • od 9 rokov do 12 rokov - 2 gramy.

    Pre deti do troch mesiacov určuje maximálna povolená dávka lekár v závislosti od hmotnosti, výpočet sa vykonáva v pomere 1 mg / kg.

    Dávka paracetamolu 200 mg v suspenzii pre deti je nasledovná:

    • od 3 mesiacov do roka - 5 mililitrov;
    • od 3 rokov do 6 rokov - 10 mililitrov;
    • od 6 do 12 rokov - 20 mililitrov.
    • od 3 do 6 mesiacov - 80 miligramov 1krát denne;
    • od 6 mesiacov do roka - 80 miligramov 2-krát denne;
    • od 1 roka do 3 rokov - 80 miligramov 3 denne;
    • od 3 rokov do 6 rokov - 150 miligramov 2-krát denne;
    • od 6 rokov do 9 rokov - 150 miligramov 3-krát denne;
    • od 9 rokov do 12 rokov - 200 miligramov.

    Frekvencia liečby pri teplote bez ohľadu na formu uvoľňovania je tri dni s intervalom príjmu štyri hodiny.

    Formy zloženia a uvoľnenia

    Nástroj sa vyrába v niekoľkých formách: tablety, sirupy, suspenzie, čapíky.

    sirup

    Účinná látka: 120 mg paracetamolu (na 5 ml sirupu), 2,4 g lieku (na 100 ml sirupu).

    Sirup je viskózna ružová tekutina so sladkou chuťou a malinovým zápachom.

    Dostupné v baleniach vo forme sklenenej alebo polymérnej fľaše s objemom 50 (100) ml v kartónovej škatuľke, s odmernou lyžičkou alebo striekačkou.

    zavesenie

    V suspenzii je účinná látka 120 mg paracetamolu (na 5 ml suspenzie), 2,4 g liečiva (na 100 ml suspenzie)..

    Suspenzia je ružová viskózna kvapalina s príchuťou jahody.

    Liek je balený vo fľašiach po 100 (200) ml s odmernou striekačkou (lyžica).

    sviečky

    Vo sviečke je účinná látka vo forme 100 alebo 500 mg paracetamolu. Čapíky sú ponúkané v bielej a krémovej farbe. Balí sa 5 čapíkov, 2 balenia sú v balení.

    Dávkovanie a spôsob podávania

    sirup

    Sirup si užívajú deti všetkých vekových skupín. Je menovaný od druhého mesiaca života novorodenca. K fľaštičke s liekom je pripevnený dávkovač. Sirup s chuťou by sa nemal riediť vodou, ale mal by sa jednoducho spláchnuť vodou.

    Potrebné dávky pre deti sú nasledujúce:

    • množstvo sirupu pre dojčatá do veku 6 mesiacov určuje detský lekár na základe hmotnosti dieťaťa a jeho stavu;
    • od 6 do 12 mesiacov (2,5 - 5 ml);
    • od 1-3 rokov (5-7,5 ml);
    • od 3 do 6 rokov (7,5 až 10 ml);
    • od 6 do 12 rokov (10 až 15 ml).

    Počas dňa sa liek užíva štyrikrát v intervale 4 hodín. V kritických prípadoch je vstup povolený častejšie, ale iba v zdravotníckom zariadení a pod dohľadom odborníkov.

    sviečky

    Čapíky sú ďalšou formou formy paracetamolu. Sviečky sa vkladajú do konečníka dieťaťa. V dôsledku rektálneho podávania sa účinná látka vstrebáva do čreva. Dávka čapíka bude závisieť od veku dieťaťa:

    Sviečky sa zavádzajú nie viac ako 4-krát denne po 4 hodinách.

    tablety

    Užívanie paracetamolu vo forme dražé pre deti, najmä malé, je pomerne ťažké. Aj keď sa rozdrví na prášok, nie každé dieťa bude môcť túto zmes prehltnúť. Prášky sú povolené pre deti staršie ako 2 roky..

    Dávka 200 mg tabliet pre deti je:

    • od 2 do 6 rokov - ½ dražé;
    • od 6 do 12 rokov - 1 tableta;
    • viac ako 12 - 1 - 2 tablety.

    Liek sa neužíva viac ako 4-krát s intervalom 4 hodín.

    Paracetamol začne pôsobiť, ak sa umyje veľkým množstvom vody. Platí to pre tablety..

    Výsledkom je dosiahnutie do 30 - 60 minút a po troch hodinách jeho účinok prestane.

    Detský paracetamol v sirupe a iných formách: pokyny

    Liečba dieťaťa je zodpovednejším procesom ako zaobchádzanie s dospelým. Preto by si rodičia pri výbere konkrétneho lieku mali myslieť, že je nielen účinný, ale aj bezpečný pre dieťa, pokiaľ ide o jeho používanie. Jedným takýmto liekom je paracetamol..

    Dnes budeme hovoriť o použití paracetamolu na liečbu detí. Napriek tomu, že tento nástroj je najbežnejší, musíte si pozorne prečítať pokyny, používať ho iba podľa pokynov lekára a prísne dodržiavať dávkovanie. Formulár musí byť vybraný v súlade s odporúčaniami odborníka. Pre deti najčastejšie nepoužívajú tablety, ale sirupy alebo suspenzie, ktoré sú príjemné pre chuť a bezpečnejšie pre dieťa ako forma pre dospelých..

    Použitie paracetamolu vo svetovej lekárskej praxi

    Droga paracetamol sa v terapii široko používal až od 50. rokov minulého storočia, napriek tomu, že bol vynájdený v 19. storočí. Už vtedy sa uskutočnila séria štúdií týkajúcich sa účinnosti a bezpečnosti. Pri interpretácii výsledkov výskumu sa však vyskytli chyby, preto lekári dlhodobo predpisovali pacientom hlavne fenacetín. A iba v polovici 20. storočia štúdie ukázali, že ide o metabolit fenacetínu a acetanilidu, pokiaľ ide o použitie, je to bezpečnejšie.

    Pri užívaní fenacetínu alebo acetanilidu sa v tele vyskytujú niektoré reakcie, ktoré v dôsledku toho vytvárajú paracetamol, ktorý má priamy terapeutický účinok. Lekári dospeli k záveru, že nie je potrebné, aby ľudské telo nezávisle premieňalo jeden liek na druhý, ale je lepšie brať paracetamol v jeho konečnej forme. Paracetamol sa tak stal jedným z najpopulárnejších liekov v moderných farmaceutických výrobkoch..

    Použitie paracetamolu v pediatrii

    Pokiaľ ide o to, či sa paracetamol dá deťom, existuje veľa názorov a nie všetky sú jednoznačné. Nekontrolovaný príjem dieťaťa je, samozrejme, nebezpečný. Ale ak prísne dodržiavate pokyny a dávkovanie, bude to neuveriteľne efektívne.

    Ak je dieťa stále v detskom veku, všetky lieky by sa mu mali podávať striktne po konzultácii s lekárom. Paracetamol nikdy nepodávajte deťom mladším ako 3 mesiace. Je známe, že v detstve môže hypertermia spôsobiť záchvaty, takže je potrebné starostlivo zvážiť rozhodnutie, či dieťaťu dať tento liek alebo nie.

    Pokiaľ ide o dieťa, potom ak si rodičia nie sú istí správnosťou rozhodnutia týkajúceho sa lieku, mali by byť do domu privolaní lekára. Musí zistiť predispozíciu dieťaťa k možným alergickým reakciám, určiť prítomnosť individuálnej neznášanlivosti a zistiť, v akom stave sú vnútorné orgány dieťaťa, najmä v pečeni a obličkách..

    Malo by byť zrejmé, že paracetamol je symptomatické liečivo. Ak dieťa trpí teplotou 38 - 38,5 stupňov a SARS, predpisuje sa paracetamol, aby sa teplota znížila. Podáva sa na vírusové infekcie, pretože má nielen antipyretický, ale aj analgetický a protizápalový účinok. Ak sa bakteriálna infekcia tiež spojila s ich pôvodom, potom liek nepomôže a paracetamol nie je liečba chorôb, ako sú:

    Paracetamol sa prednostne podáva deťom vo forme suspenzií alebo sirupov..

    Pokyny na použitie lieku

    Paracetamol je analgetikum aj antipyretikum, pomáha znižovať telesnú teplotu a zmierňuje bolesť. Protizápalový účinok tohto lieku však nie je taký výrazný. Pri metabolizme sa methemoglobín objavuje v malom množstve, preto je liek toxický. Očakávaný účinok by sa mal očakávať najviac jednu a pol hodiny, čo je maximálna koncentrácia paracetamolu v krvi - po 20-40 minútach po jeho užití.

    Pri vysokých dávkach a dlhodobom používaní môže byť liek hepatotoxický. Podľa pokynov je indikácia užívania paracetamolu nasledovná:

    • vysoká horúčka proti ARI, SARS, chrípka;
    • infekčné choroby v detstve;
    • ružienke;
    • osýpok;
    • kiahne;
    • šarlach a ďalšie.

    Táto inštrukcia umožňuje použitie paracetamolu, ak existujú mierne bolesti na pozadí chorôb kĺbov, ucha alebo krku, bolesti hlavy alebo zubov, bolesti svalov, zranenia alebo popáleniny..

    Kategoricky sa nedá uviesť na individuálnu intoleranciu, ani na choroby, ktoré sa vyznačujú závažnou nedostatočnosťou obličiek a pečene..

    Ak hovoríme o farmakologickom pôsobení lieku podľa pokynov, potom sa paracetamol týka nenarkotických analgetík. Má silný analgetický a antipyretický účinok a menej výrazný protizápalový účinok..

    Kedy dať dieťaťu paracetamol a vlastnosti jeho použitia

    Paracetamol vo forme sirupu sa predpisuje deťom od 3 mesiacov ako antipyretikum v týchto prípadoch:

    • chrípka;
    • detské infekcie;
    • akútne infekcie dýchacích ciest;
    • prítomnosť reakcie po očkovaní;
    • iné infekčné a zápalové choroby charakterizované horúčkou.

    Paracetamolový sirup sa podáva aj ako anestetikum v prípade syndrómu miernej alebo stredne silnej bolesti u dieťaťa, najmä:

    • bolesť zubov;
    • bolesť hlavy;
    • neuralgia;
    • bolesť svalov
    • popáleniny a zranenia.

    Napriek skutočnosti, že podľa pokynov sa paracetamol neodporúča deťom mladším ako 3 mesiace, výnimočne sa podáva deťom od veku 1 mesiaca prísne podľa pokynov lekára. Pri prítomnosti Gilbertovho syndrómu, ochoreniach pečene a obličiek sa musí postupovať mimoriadne opatrne. Ak sa liek používa dlhšie ako jeden týždeň, lekár by mal pacienta vyšetriť na stav vnútorných orgánov a krvi.

    Dávkovanie paracetamolu pre deti

    Jedna dávka paracetamolu v sirupe alebo suspenzii sa predpisuje v množstve 10 - 15 mg na kilogram telesnej hmotnosti. Spolu so sirupom alebo suspenziami pre deti v súprave najčastejšie prichádza odmerná lyžica.

    Maximálna povolená dávka paracetamolu pre dieťa za deň je 60 mg na kilogram hmotnosti a 140 mg / kg tela je už toxická dávka..

    Predávkovanie liekom

    Ak dôjde k predávkovaniu, aj keď nejde o toxickú dávku, dieťa treba starostlivo sledovať a je potrebné vyhľadať lekára s týmito príznakmi:

    Odporúča sa umelo vyvolať zvracanie zatlačením na koreň jazyka, potom musíte dieťaťu dať enterosorbent vo forme enterosgelu alebo aktívneho uhlia. Ak je to potrebné, za stacionárnych podmienok sa dieťa umyje žalúdok a podáva špeciálne antidotum.

    Formy uvoľňovania paracetamolu

    Paracetamol sa predpisuje deťom v týchto formách uvoľňovania:

    Paracetamol vo forme tabliet

    Je lepšie nepodávať tablety deťom, ak je možné kúpiť si suspenziu alebo sirup. Neodporúča sa podávať paracetamol v tejto forme asi 2 až 3 roky. Niekoľko lekárov to neodporúča do veku 5 rokov.

    Paracetamol pre deti v tabletách má dávku 200 mg. Táto forma je na rozdiel od iných cenovo dostupná. Nevýhodou tabliet je však aj to, že ich dieťa musí oddeliť a v niektorých prípadoch je potrebné ich zmiešať s džemom alebo medom, pretože chuť dieťaťa nebude prijateľná..

    Indikácie a kontraindikácie pre použitie paracetamolu v tabletách pre deti sa nelíšia od iných foriem uvoľňovania tohto lieku. Interval medzi dávkami by mal byť najmenej 6 hodín.

    Paracetamol pre deti vo forme sirupu

    Ako už bolo uvedené, deťom sa tento liek najčastejšie podáva vo forme suspenzie alebo sirupu. Vyznačujú sa skutočnosťou, že sirup obsahuje cukor, alkohol a prísady na zlepšenie chuti. Niektorí odborníci neodporúčajú podávať sirup pred dosiahnutím dvoch rokov, ale pokyny hovoria, že sa môže užívať od 2 mesiacov.

    Farmakodynamika liečiva vo forme sirupu sa mierne líši od tabliet. Indikácie použitia sirupu u detí sú nasledujúce:

    • vysoká horúčka spôsobená vírusovými infekciami (chrípka a SARS);
    • detské infekcie (príušnice, kiahne, šarlach, osýpky, rubeola);
    • bolesti inej povahy;
    • bolesť zubov;
    • bolesť hlavy;
    • popáleniny a zranenia;
    • bolesť svalov;
    • artralgia a ďalšie.

    Kontraindikácie, ktoré sa majú použiť, sú individuálna neznášanlivosť na samotný paracetamol alebo na zložky samotného sirupu a nemožno ho užívať pri leukopénii, problémoch s pečeňou a obličkami alebo vrodenou hyperbilirubinémiou. Sirup má schopnosť zvýšiť účinok chloramfenikolu a nepriamych antikoagulancií.

    Sirup môže mať pri užívaní určitých liekov hepatotoxický účinok, tieto lieky sú uvedené v pokynoch.

    Sirupy a suspenzie môžu mať rôzne chute, ktoré majú deti radi:

    Paracetamol v suspenzii

    Z hľadiska konzistencie sa suspenzia podobá sirupu, ktorý sa od nej líši v neprítomnosti alkoholu. Prípustná koncentrácia v krvi sa dosiahne do pol hodiny až 2 hodín. V pokynoch na suspenzie sa uvádza, že nemajú negatívny vplyv na žalúdočnú sliznicu.

    Indikácie pre použitie suspenzií sú podobné u tabliet a sirupov. Vedľajšie účinky, ako sú:

    • nevoľnosť a zvracanie;
    • bolesť brucha;
    • alergické prejavy;
    • leukopénia, anémia, methemoglobinémia a ďalšie zmeny v krvnom obraze.

    Použitie paracetamolu vo forme suspenzií s inými liekmi, ako aj dlhšie ako 5 dní, sa musí koordinovať s odborníkom a musí sa kombinovať s kontrolou krvného obrazu. Dávka sa meria podľa pokynov v množstve 10 až 15 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

    Paracetamol vo forme rektálnych čapíkov

    Táto forma lieku je dostupná pre deti v rôznych dávkach a je vhodná v prípadoch, keď deti odmietnu užívať liek v inej forme, dokonca aj vo forme sladkého sirupu alebo suspenzie. A pre batoľatá od 3 mesiacov je to zvyčajne nevyhnutná voľba. Maximálna koncentrácia liečiva sa dosiahne asi za hodinu. V porovnaní s tekutými formami sviečky pôsobia pomalšie. dávkovanie:

    • 0, 8 g pre deti od 3 do 12 mesiacov;
    • 0,17 g od jedného do šiestich;
    • 0,33 g od 7 do 12 rokov.

    Musíte užívať liek v súlade s intervalom 4-6 hodín.

    Ďalšie informácie

    Ak je chuť do jedla výrazne znížená na pozadí základného ochorenia, musíte dávku sirupu alebo suspenzií znížiť na polovicu, aby ste nedráždili sliznice ľudského tráviaceho systému..

    Ak sa kyselina askorbová súčasne dostane do tela, účinok lieku sa výrazne zvyšuje. Vitamín C pomáha spomaliť vylučovanie lieku z tela..

    A ak hlava a telo dieťaťa horia a jeho nohy mrznú, potom sa táto hypertermia nazýva „biela“ a odporúča sa, aby mu nedochádzalo k rozširovaniu ciev. Po zahriatí končatín môžete užívať lieky na zníženie teploty..

    Ak teplota stúpa príliš často alebo je veľmi vysoká, okamžite vyhľadajte lekára. Je možné, že liek pre vás nie je účinný a lekár odporučí ďalšie.

    Ako vidíte, pred podaním detského paracetamolu by ste si mali dôkladne preštudovať pokyny na jeho použitie. Zvážte jeho stav a vyberte správnu liekovú formu a dávkovanie. V takom prípade sa dieťa zotaví oveľa rýchlejšie.

    Publikácie O Astme