V skupine nesteroidných liekov s protizápalovými účinkami existujú výrobky pre dospelých a dojčatá. Pokyny pre suspenziu „Paracetamol“ pre deti naznačujú použitie lieku v pediatrii. S tým znižujú teplotu, bolesť, ktorá sa vyskytuje v dôsledku infekcií a zápalov. Pred výberom v jeho prospech musíte určiť dávku pre deti podľa pokynov pre detskú suspenziu „Paracetamol“.

V akej forme sa liek uvoľňuje??

Lekárne ponúkajú narkotickú suspenziu pre svetlé deti. Má jahodovú chuť a vôňu. Hlavnou látkou je paracetamol. Okrem toho výrobcovia pridávajú kyselinu citrónovú, propylénglykol, sorbitol, cukor, vodu a príchuť. Suspenzia „paracetamolu“ pre deti sa uvoľňuje v plastovej fľaši. Kartónová krabica obsahuje pokyny.

Farmakologické vlastnosti

Analgetikum zmierňuje bolesť a horúčku. Počas recepcie sú zablokované centrá bolesti a termoregulácia. Liek nemá nepriaznivý vplyv na metabolizmus gastrointestinálneho traktu a vody a solí.

Pokyny na suspendovanie detského „paracetamolu“ naznačujú, že maximálna koncentrácia lieku sa dosiahne najneskôr dve hodiny po podaní. V pečeni dochádza k metabolizácii. Počas dňa sa paracetamol vylučuje obličkami..

Hlavná zložka znižuje koncentráciu prostaglandínov v štruktúre centrálneho nervového systému. To vedie k zníženiu telesnej teploty počas horúčky. Vystavenie sa centrám mozgu môže zmierniť bolesť. Látka neovplyvňuje periférne tkanivá, preto neexistuje protizápalový účinok.

Čo sa deje v tele?

Pokyny na použitie suspenzie paracetamolu pre deti sú potrebné na to, aby sa vedelo, čo sa stane s účinnou látkou po jej vstupe do tela. Rýchlo a úplne sa vstrebáva do systémového obehu. Po distribúcii do tkanív je lokalizovaná v mozgovej štruktúre. Rozpadové produkty sa vylučujú močom. Polčas rozpadu až tri hodiny.

Indikácie pre použitie

Pred užitím je dôležité, aby ste si prečítali návod na použitie detskej suspenzie Paracetamol 120 mg. Tu sú uvedené všetky choroby a kontraindikácie. Venujte pozornosť stavu tela, v ktorom je liek predpísaný:

  1. V období po očkovaní.
  2. Mierna až stredne silná bolesť.
  3. Vírusové infekcie.
  4. Bakteriálne infekcie.
  5. Chrípka.
  6. Bolesť so zraneniami a popáleninami.

Počas podávania liek neovplyvňuje patologický priebeh ochorenia. Je potrebné zmierniť príznaky a nepohodlie. Je dôležité si uvedomiť, že liek nemá terapeutický účinok. Pomáha zmierňovať príznaky..

V ktorých prípadoch liek neužívajte?

Je dôležité prečítať si pokyny pre deti „Paracetamol“, pretože je zakázané udeľovať pozastavenie deťom mladším ako 1 mesiac. V tejto dobe je dieťa precitlivené na hlavnú látku alebo iné zložky. Okrem toho existujú také kontraindikácie:

  • choroby tvorby krvi;
  • neznášanlivosť fruktózy a laktózy;
  • choroby obličiek a pečene;
  • diabetes;
  • alkoholové poškodenie pečene.

Opatrnosť je potrebná pri miernom zvýšení hladiny bilirubínu v krvi. Ak má pacient vírusovú hepatitídu, Gilbertov syndróm, je nutná odborná konzultácia.

Ako si zvoliť dávkovanie: pravidlá a vek detí

Liek sa počíta na odmernej lyžičke, kde 5 ml lieku je 120 mg paracetamolu, v jednej fľaši po 100 g je to 16 dávok, 150 g - 24 dávok, 200 g - 32 dávok. Lieky sa užívajú pred jedlom. Uistite sa, že pijete dostatok vody. Interval by nemal byť kratší ako 4 hodiny.

V návode na použitie suspenzie paracetamolu pre deti sa dávka uvádza podľa veku a telesnej hmotnosti. Existuje 10 až 15 mg látky na kilogram. Ak je dieťa predčasné, užívanie lieku je možné iba pod dohľadom detského lekára.

Od 3 mesiacov do 1 roka užiť najviac 5 ml. Pri hmotnosti 4 až 8 kg je požadovaná dávka 2,5 ml. V niektorých situáciách liek nefunguje. Potom sa poraďte s lekárom.

Ak má dieťa 1 až 6 rokov, je povolené podať 5 až 10 ml lieku. Prvý indikátor je povolený pre deti s hmotnosťou 8 - 11 kg, druhý - s hmotnosťou 12 - 16 kg.

Deti do 14 rokov - 10-20 ml suspenzie. Ak je hmotnosť od 16 do 32 kg, neprekračujte dávku 10 ml. Nad týmto ukazovateľom je predpísaných 15 - 20 ml.

Dospelí sa predpisujú 20 ml nie viac ako 4-krát denne. Drogy nemôžete piť dlhšie ako tri dni. Ak sa zbavíte bolesti, čas sa zvýši na 5 dní. Neprekračujte predpísanú dávku, pretože predávkovanie je často príčinou zlyhania pečene..

Pravidlá používania odmernej striekačky: algoritmus

Niektorí výrobcovia vyrábajú liek, ktorý sa dodáva s odmernou lyžičkou alebo striekačkou. Kvapalný „paracetamol“ sa často podáva deťom pomocou injekčnej striekačky. Je dôležité vedieť, ako sa uplatňuje. Pre deti sa to stane zaujímavým a mama bude môcť pozastavenie poskytnúť bez sĺz:

  • Najskôr potraste suspenziou.
  • Otvorte veko.
  • Injekčnú striekačku vložte do špeciálneho otvoru v hrdle fľaše.
  • Fľašu prevráťte a doplňte tekutinu na požadované rozdelenie..
  • Vráťte fľašu do pôvodnej polohy..
  • Opatrne vyberte striekačku..

Potom podávajú liek dieťaťu. Za týmto účelom sa striekačka stanoví v ústnej dutine a jemne sa stlačí na piest. Potom sa musí umyť pod tečúcou vodou. Po zaschnutí uložte spolu s fľašou do škatule.

Účinok lieku: nepríjemné príznaky

Štúdie preukázali, že účinná látka je pacientmi dobre tolerovaná. O tom výrobcovia píšu v pokynoch pre suspenziu paracetamolu pre deti. Na pozadí recepcie sa však vyskytujú nepríjemné príznaky. Patria sem alergická vyrážka, svrbenie a žihľavka..

Okrem toho dochádza k opuchu mäkkých tkanív. Miestom lokalizácie sú tvárové a vonkajšie genitálie. Zriedkavo sa zaznamenal pokles počtu červených krviniek a bielych krviniek. V laboratóriu sa musia skontrolovať všetky ukazovatele..

Deti zažívajú nevoľnosť, vracanie a bolesti brucha. Pri dlhodobej liečbe sa rozvíja anémia. Pacienti zaznamenávajú dýchavičnosť, nepríjemný pocit v srdci. Ak sa vyskytnú nejaké príznaky, informujte detského lekára.

Odporúčania lekára

Pred aplikáciou špecifickej dávky detskej suspenzie Paracetamol® podľa pokynov musíte získať odporúčania od lekára. Mali by ste venovať pozornosť potrebe vykonať testy na nepretržité monitorovanie periférnej krvi.

Ak sa liek užíva s inými liekmi, upozornite odborníka. Účinná látka interaguje s rôznymi zložkami. Niekedy sa vyskytnú nežiaduce reakcie. Pred užitím lieku suspenziu pretrepte..

Ak má pacient diabetes mellitus, je potrebné sa oboznámiť s pokynmi pre detskú suspenziu "Paracetamol" od Pharmstandard. Znamená to, že liek obsahuje cukor. Nemali by ste si to brať sami. Pediatr vyberie iný liek, ktorý je možné užívať bez negatívnych dôsledkov.

Lekáreň predstavuje liek vydávaný bez lekárskeho predpisu. Ak máte pochybnosti o jeho použití, obráťte sa na odborníka..

Zvýšenie dávky: dôsledky

V pokynoch pre suspenziu paracetamolu pre deti výrobcovia uviedli, že užívanie lieku viac, ako je odporúčaná dávka, vedie k zlyhaniu pečene. Navštívia lekára, aj keď sa dieťa cíti dobre.

Príznaky spadajú do niekoľkých kategórií. Predávkovanie je akútne, závažné a chronické. Počas prvého obdobia je pokožka bledá. Dieťa má hnačku, črevné kŕče, stratu chuti do jedla, bolesť žalúdka. Najmä v noci dochádza často k nadmernému poteniu. Ak dôjde k poruche funkcie pečene, prvé príznaky sa objavia v prvý deň.

Ťažký typ je charakterizovaný progresívnou encefalopatiou. Rozvíja sa arytmia, pankreatitída a zlyhanie obličiek. V pokročilej situácii sa vyskytuje kóma so smrteľným následkom. U chronického typu trpia pečeň a obličky.

Prvá pomoc: čo robiť?

Ak sa vyskytnú nežiaduce reakcie počas užívania suspenzie Paracetamolu u detí, mali by ste okamžite vypláchnuť žalúdok. Vezmite absorpčné lieky, napríklad aktívne uhlie. Darcovia sa podávajú do 8 hodín po užití lieku.

Terapeutické opatrenia konzultujte s lekárom. Patria sem intravenózne podávanie acetylcysteínu a metionínu. Lekár predpisuje lieky na základe koncentrácie paracetamolu v krvi a uplynutého času po užití lieku.

Ak dôjde k predávkovaniu suspenziou detí, objaví sa nevoľnosť a bolesti brucha. Poškodením obličiek a pečene dochádza k nekróze tkaniva. Budete potrebovať zavedenie antidota vo forme darcu.

Aké lieky sa berú s ktorým liekom??

Napriek tomu, že výrobcovia uvádzajú v pokynoch pre detský sirup a suspenziu paracetamolu všetky potrebné informácie, je dôležité, aby rodičia vedeli, či je možné vziať liek s inými liekmi.

Nemali by ste miešať niekoľko liekov, medzi ktoré patrí účinná látka paracetamol. To vedie k prekročeniu prípustnej dávky. Nemiešajte niekoľko liekov zameraných na zníženie teploty alebo anestézie. Môžete ich striedať až po konzultácii s odborníkom.

Ak dieťa užíva barbituráty na dlhú dobu, účinnosť pozastavenia sa zníži. Etanol, ktorý je súčasťou iných liekov, zvyšuje riziko akútnej pankreatitídy..

Dlhodobé užívanie lieku sa neodporúča, pretože v dôsledku toho sa často vyvinie nefropatia a obličková nekróza. Existuje terminálne štádium zlyhania obličiek.

Tehotné a dojčiace matky: podmienky na užívanie lieku

Tehotné ženy sú náchylné k prechladnutiu. Počas tohto obdobia je dosť ťažké zvoliť si liek, ktorý zmierni nepríjemné príznaky a nebude mať negatívny vplyv na plod..

Počas tehotenstva môžete užívať „Paracetamol“ počas prechladnutia a chrípky, ak teplota stúpne nad 38,5 stupňov, s bolesťami zubov a bolesťami hlavy. Pretože látka prechádza placentou, je dôležité dodržiavať terapeutické dávky určené terapeutom..

V skorých štádiách tehotenstva sa odporúča nahradiť liek iným liekom, najmä so zvýšenou citlivosťou na zložky. Pomôže to predchádzať alergiám, anémii a zníženiu počtu krvných doštičiek. Vedľajším účinkom je často oslabený imunitný systém..

Liečivo je povolené počas dojčenia. Koncentrácia v materskom mlieku je nízka. Nežiaduce účinky pre dieťa nie sú zaregistrované. Zloženie neobsahuje žiadne nebezpečné látky. Je dôležité zvoliť si správne dávkovanie.

Medzi pozitívne aspekty užívania lieku počas laktácie patrí mierny protizápalový účinok. Zlepšenie nastane do 15 - 20 minút. Ak je to potrebné, užite liek trikrát denne.

špeciálne pokyny

Najdôležitejšie je mať na pamäti: použitie niekoľkých liekov, medzi ktoré patrí paracetamol, je neprijateľné. Povolené užívať liek 5 dní. Potom dávkovanie a čas reguluje odborník. Pri liečbe suspenziou by si pacienti s diabetom mali byť vedomí, že sorbitol a sacharóza sú súčasťou.

Pri laboratórnych testoch na glukózu a kyselinu močovú varujú pred použitím lieku, pretože hodnoty môžu byť skreslené.

Užívanie drogy je povolené pri vedení vozidla a rôznych mechanizmov. Nemá vplyv na osobu, ktorá vykonáva nebezpečné činnosti. Neexistuje žiadny vplyv na mozgovú kôru, oddelenia zodpovedné za koncentráciu pamäte, rýchlosť mentálnych reakcií.

Pozastavenie sa môže uchovávať tri roky od dátumu vydania. Teplota vzduchu by nemala prekročiť 25 stupňov. Zmrazovanie sirupom nie je povolené..

V niektorých prípadoch musí byť liek vymenený. Na tento účel výrobcovia ponúkajú množstvo analógov, ktoré zahŕňajú aj účinnú látku paracetamol. Tie obsahujú:

Existujú aj analógy, ktoré je možné vyzdvihnúť v lekárni. Hlavné je prečítať si pokyny, zoznámiť sa so zložením, identifikovať niekoľko kontraindikácií.

Častým javom je zvýšenie teploty u detí. Pomôže pri tomto lieku, ktorý rýchlo zmierňuje bolesť a horúčku. Aby sa predišlo negatívnym reakciám, stačí navštíviť lekára a vybrať si správnu dávku. Pomôže to rýchlo postaviť dieťa na nohy..

Návod na použitie Suspenzia paracetamolu pre deti

Malé deti často odmietajú piť horké lieky. Ale časy, keď rodičia museli prinútiť dieťa, aby si vzala „chutnú pilulku“ s horúčkou, skončili - na záchranu prišlo pozastavenie používania paracetamolu. Návod na použitie, dávkovanie, cena lieku, recenzie - všetko diskutujeme nižšie.

Paracetamolová suspenzia pre deti

Ako dlho začne dojčenská suspenzia paracetamolu pôsobiť? Aké sú indikácie a kontraindikácie na použitie? Na zodpovedanie týchto otázok musíte dôkladne preštudovať návod na použitie.

Paracetamol je nesteroidné analgetikum, ktoré má silný antipyretický a analgetický účinok na organizmus. Je však potrebné ho používať iba na odporúčanie lekárov, najmä na liečbu malých detí, pretože liek má množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov. Zloženie, forma uvoľňovania a negatívny účinok na organizmus sa posúdia v nasledujúcich odsekoch.

Zvýšenie dávky: dôsledky

V pokynoch pre suspenziu paracetamolu pre deti výrobcovia uviedli, že užívanie lieku viac, ako je odporúčaná dávka, vedie k zlyhaniu pečene. Navštívia lekára, aj keď sa dieťa cíti dobre.

Príznaky spadajú do niekoľkých kategórií. Predávkovanie je akútne, závažné a chronické. Počas prvého obdobia je pokožka bledá. Dieťa má hnačku, črevné kŕče, stratu chuti do jedla, bolesť žalúdka. Najmä v noci dochádza často k nadmernému poteniu. Ak dôjde k poruche funkcie pečene, prvé príznaky sa objavia v prvý deň.

Ťažký typ je charakterizovaný progresívnou encefalopatiou. Rozvíja sa arytmia, pankreatitída a zlyhanie obličiek. V pokročilej situácii sa vyskytuje kóma so smrteľným následkom. U chronického typu trpia pečeň a obličky.

Forma uvoľnenia a zloženie

Paracetamol má niekoľko foriem uvoľňovania:

Suspenzia obsahuje 2,4 g aktívnej zložky. Obsahuje tekutý sorbitol, jahodovú príchuť, čistenú vodu, metylparahydroxybenzoát, xantánovú gumu, sacharózu, glycerol ako ďalšie zložky..

Poznámka! Okrem hotového sirupu v lekárňach si môžete kúpiť špeciálne granule na prípravu suspenzie paracetamolu. Granuly štandardné pre lieky sú rovnaké detské suspenzie paracetamolu, ale nie v zriedenej, ale v suchej forme. Podľa návodu na použitie majú podobné terapeutické vlastnosti a sú zriedené vo vriacej vode..

Možné vedľajšie účinky

Tento liek obsahuje malé množstvo sorbitolu (2 g / 120 mg). V zriedkavých prípadoch sa teda vyskytuje črevná nevoľnosť a hnačka. Nie všetky deti liek tolerujú, niektoré zložky môžu byť alergické alebo precitlivené..

Ak po užití sirupu spozorujete niektoré z nasledujúcich reakcií, v budúcnosti sa musí jeho používanie zastaviť. Vedľajšie účinky sa vyskytujú zriedkavo, hlavne ich vzhľad je sprevádzaný intoxikáciou tela. Vedľajšie účinky:

  • anémia;
  • kŕče v epigastrii;
  • dýchavičnosť;
  • aseptická pyúria;
  • precitlivenosť;
  • toxická epidermálna nekrolýza;
  • kŕče v prieduškách;
  • zhoršená funkcia obličiek a pečene;
  • hemolytická anémia;
  • hepatonecrosis;
  • alergické kožné reakcie (žihľavka, vyrážka, sčervenanie).

farmaceutický účinok

Terapeutické vlastnosti liečiva spočívajú v ovplyvňovaní centier termoregulácie a centier bolesti, v dôsledku čoho sa zvyšuje prah citlivosti na bolesť. Liek má vysokú absorpciu a dosahuje maximálnu koncentráciu v plazme po dvoch hodinách.

Hlavnou výhodou lieku je skutočnosť, že sa nehromadí v krvi a je úplne vylúčený štyri hodiny po podaní. Výber sa uskutočňuje obličkami. Zároveň sa však látka hromadí v malom množstve v materskom mlieku, čo vylučuje použitie paracetamolu počas laktácie..

Interakcia s inými prostriedkami

Pred použitím suspenzie dojčaťa sa poraďte so svojím lekárom a povedzte mu o liekoch, ktoré vaše dieťa užíva. Kombinácia niektorých z nich môže mať na organizmus nepriaznivé účinky, v dôsledku čoho pretrváva nebezpečenstvo vážnych chorôb a zvýšené vedľajšie účinky..

Skupina liekovMožný účinok
Etanol, barbituráty, rifampicín, fenylbutazón, flumecinol, tricyklické antidepresívaV prípade predávkovania existuje riziko hepatotoxických účinkov na pečeň.
cimetidínZvyšuje možnosť hepatotoxicity.
Salicyláty (samotné a v kombinácii s chloramfenikolom)Existuje riziko rakoviny močového mechúra a obličiek..
barbiturátyZnížte pozitívne účinky paracetamolu.
etanolExistuje riziko akútnej pankreatitídy.
Nesteroidné protizápalové liekyExistuje veľká hrozba rozvoja renálnej papilárnej nekrózy, „analgetickej“ nefropatie.
diflunisalPlazmatická koncentrácia paracetamolu sa zvyšuje o 50%.

Indikácie pre použitie

Detský sirup alebo suspenzia paracetamolu podľa návodu na použitie je predpísaný pre tieto patológie:

  1. Syndróm bolesti rôznej povahy, vrátane bolesti hlavy a bolesti zubov.
  2. Brušná bolesť.
  3. migréna.
  4. Ťažká horúčka spolu s infekčnými a vírusovými chorobami.
  5. neuralgia.
  6. Hypertermia po očkovaní.

Aké lieky sa berú s ktorým liekom??

Napriek tomu, že výrobcovia uvádzajú v pokynoch pre detský sirup a suspenziu paracetamolu všetky potrebné informácie, je dôležité, aby rodičia vedeli, či je možné vziať liek s inými liekmi.

Nemali by ste miešať niekoľko liekov, medzi ktoré patrí účinná látka paracetamol. To vedie k prekročeniu prípustnej dávky. Nemiešajte niekoľko liekov zameraných na zníženie teploty alebo anestézie. Môžete ich striedať až po konzultácii s odborníkom.

Ak dieťa užíva barbituráty na dlhú dobu, účinnosť pozastavenia sa zníži. Etanol, ktorý je súčasťou iných liekov, zvyšuje riziko akútnej pankreatitídy..

Dlhodobé užívanie lieku sa neodporúča, pretože v dôsledku toho sa často vyvinie nefropatia a obličková nekróza. Existuje terminálne štádium zlyhania obličiek.

kontraindikácie

Podľa spôsobu použitia dojčenského paracetamolu v suspenzii podľa pokynov liek spôsobuje zriedkavo vedľajšie účinky a je v tele dobre tolerovaný. V niektorých prípadoch je však užívanie drog kontraindikované. Tieto kontraindikácie zahŕňajú nasledujúce stavy:

  • Precitlivenosť na zložky;
  • Poškodenie obličiek alebo pečene;
  • S komplexnou liečbou, spolu s inými liekmi, ktoré obsahujú podobnú účinnú látku;
  • Nedostatok glukózy v krvi;
  • Patológia orgánov hematopoetického systému;
  • Deti do troch mesiacov veku.

Poznámka! Okrem množstva kontraindikácií by sa tento liek mal používať opatrne u pacientov, ktorí trpia vírusovou hepatitídou, cirhózou, Gilbertovým syndrómom, anorexiou a cukrovkou..

predávkovať

Akútna otrava paracetamolom sa vyjadruje:

  • nevoľnosť
  • zvracanie
  • bolesť žalúdka;
  • potenie;
  • bledú pokožku;
  • po 24-48 hodinách sú príznaky poškodenia pečene, pečeňové koliky.

V komplikovaných epizódach sa vyvinie zlyhanie pečene, encefalopatia a kóma. Pri dlhodobej liečbe liekom prevyšujúcim dávku sa objavia hepatotoxické a nefrotoxické účinky (renálna kolika, nešpecifická bakteriúria, intersticiálna nefritída, papilárna nekróza)..

Dávkovanie a spôsob podávania

Podľa návodu na použitie obsahuje 5 ml suspenzie 120 mg účinnej látky - paracetamolu. Produkt by mal byť určený na perorálne podanie v nezriedenej forme, po jedle a pití veľkého množstva vody. Pred použitím liek dôkladne pretrepte. Mnohonásobnosť suspenzie paracetamolu u detí a dospelých by nemala prekročiť štyrikrát, pričom je potrebné dodržať interval medzi dávkami štyri hodiny. Počas tejto doby sa látka úplne vylučuje obličkami.

Dávku pre dojčatá určuje lekár v závislosti od hmotnosti a veku. Jedna dávka by nemala prekročiť 15 miligramov. Na dávkovanie lieku podľa návodu na použitie použite špeciálnu odmernú lyžičku alebo striekačku, ktorá sa dodáva s fľašou.

Na správne používanie odmernej striekačky musíte vykonať nasledujúce kroky:

  1. Liek dobre pretrepte.
  2. Odskrutkujte kryt.
  3. Striekačku pevne vložte do otvoru injekčnej liekovky v hrdle a fľašu otočte do zvislej polohy.
  4. Zhromaždite požadované množstvo pozastavenia, ktoré spĺňa danú vekovú kategóriu dieťaťa.
  5. Vráťte injekčnú liekovku do pôvodnej polohy a opatrne vytiahnite striekačku z krku.
  6. Dajte dieťaťu prostriedky dovnútra jemným stlačením piestu odmernej striekačky.
  7. Injekčnú striekačku umyte tečúcou vodou a sušte pri izbovej teplote až do nasledujúcej dávky.

V závislosti od vekovej kategórie dieťaťa je liek predpísaný v nasledujúcich dávkach:

  • Na jednu dávku pre deti 3-6 mesiacov po očkovaní - 2 mililitre;
  • Od troch mesiacov do jedného roka - 5 mililitrov;
  • Od jedného roka do šiestich rokov - 10 mililitrov;
  • Šesť až desať rokov - 15 mililitrov.

Liečba horúčky by nemala prekročiť tri dni. Na liečenie syndrómov bolesti sa liek môže používať päť dní..

dávkovanie

Každé balenie lieku opatrne obsahovalo odmeranú dvojitú lyžicu alebo striekačku. Veľká lyžica obsahuje až 5 ml sirupu, menšia - 2,5 ml.

Špecialisti predpisujú mieru liečiva podľa telesnej hmotnosti dieťaťa. Pri výpočte zmerajte jednu dávku - 10 - 15 mg / kg telesnej hmotnosti. Prípustný denný príjem nepresahuje 60 mg / kg telesnej hmotnosti dieťaťa. Podľa veku sa liek predpisuje:

  • 1 až 3 mesiace - približne 2 ml (približne 50 mg);
  • 3 mesiace až 1 rok - 2,5 - 5 ml (60 - 120 mg);
  • 1 rok až 6 rokov - 5-10 ml (120 - 240 mg);
  • 6 až 14 rokov - 10 - 20 ml (240 - 480 mg).

Pokračujte v liečbe dlhšie ako 5 dní bez toho, aby ste sa porozprávali so svojím lekárom (3 - proti teplote, 5 - na zmiernenie bolesti a bolesti).

Nepokračujte v samoliečbe po stanovenom období.

Tipy na užívanie liekov, ktoré zahŕňajú paracetamol

  • Existujú rôzne formy uvoľňovania tejto aktívnej zložky. Môže byť vo forme čapíkov, sirupov alebo vo forme suspenzie. Najlepšie sa hodia pre deti do jedného roka..
  • Na zníženie škodlivých účinkov na pečeň sa majú lieky podávať po jedle.
  • Dávka 150 mg na kilogram hmotnosti je nebezpečná pre telo dieťaťa.
  • Predávkovanie sa dá rozpoznať nasledujúcimi príznakmi: koža sa zbledne, objaví sa nevoľnosť a objaví sa zvracanie. V takom prípade musíte bezodkladne vyhľadať lekára.

Niekedy, keď je teplota vysoká a výrazne znížená, sa deťom predpisujú súčasne dve lieky: Nurofen a Paracetamol. Dajte tieto lieky, udržiavajte interval. Nurofen účinkuje rýchlo a účinok je dlhší.

Nurofen môžete kombinovať súčasne s paracetamolom. V tomto prípade sa polovica dávky odoberá z každého liečiva..

Dávkovanie paracetamolu v tabletách pre deti

Chladný liek môže mať tri formy: čapíky, tablety a sirup

. Všetky majú rovnaký vplyv na organizmus, ale možnosť tabletiek je najúspornejšia..
Dávka sa počíta na základe hmotnosti dieťaťa. Jeden kilogram potrebuje 10 miligramov látky. To znamená, že ak váži 5 kilogramov, musí dostať 50 miligramov, čo je približne ¼ časť lieku.
Približne 30 minút po použití sa teplota zníži. V tomto okamihu sa odporúča sledovať stav dieťaťa.

Ak je teplota dieťaťa pozorovaná po celý deň, môžete suspenziu niekoľkokrát podať. V takom prípade by mal byť interval medzi použitím najmenej šesť hodín. Cez deň môžete týmto spôsobom znížiť teplo najviac 4-krát.

špeciálne pokyny

Ak sa paracetamol podáva deťom perorálne, mal by sa podávať asi hodinu a pol po jedle, pretože ak sa užije okamžite, absorpcia lieku sa spomalí o množstvo potravy prijímanej do tela. Pri používaní paracetamolu existuje aj niekoľko malých indikácií:

  • skôr, ako ju začnete podávať, musíte sa poradiť s lekárom;
  • po užití by sa malo umyť vodou;
  • príjem pre deti, ktoré majú menej ako dva roky, by nemal trvať dlhšie ako tri dni;
  • ak sa tableta podáva, musí sa pred podaním rozdrviť;
  • treba mať na pamäti, že dávka sa vypočíta z telesnej hmotnosti dieťaťa.

Pozor: vo veku jedného roka lekári odporúčajú podávať liek ako antipyretikum, iba ak teplota stúpne nad 38 stupňov.

Analógy paracetamolu

Nasledujúce lieky sa považujú za podobné, pokiaľ ide o účinnú zložku a farmakologický účinok na detský paracetamol:

Pred výmenou pôvodného lieku za generický liek sa poraďte s lekárom..

Výhody a nevýhody liekov

Je známe, že horúčka sama o sebe nie je chorobou, ale symptómom rôznych chorôb. To znamená, že paracetamol znižuje telesnú teplotu, znižuje a uľahčuje priebeh choroby, ale nemá vplyv na jej príčinu. Na jednej strane sa takáto vysoká teplota nevyskytuje, telo potrebuje, aby porazilo bežnú prechladnutie. Ochorenia s teplotou u malých detí sa však vyskytujú rovnako ako u dospelých a stúpajú nielen pri prechladnutí, ale aj z iných dôvodov, ako je napr..

  • Znížením teploty počas vírusových ochorení nedovoľujeme produkciu interferónu a tento proteín neutralizuje vírusy. To možno pripísať mínusom antipyretík;
  • U malých detí spôsobuje nadmerne vysoká telesná teplota často záchvaty teploty (horúčky). Antipyretiká znižujú horúčku takýmto kŕčom. To je ich nepopierateľná výhoda.

Zoznam výhod a nevýhod tejto drogy môže pokračovať po dlhú dobu. Pri ich uvádzaní však možno urobiť jednoznačný záver: tento liek sa používa iba na symptomatickú liečbu. Môže sa podať iba na dočasné zmiernenie príznakov skôr, ako lekár určí ich príčinu a predpíše liečbu.

Je potrebné si uvedomiť, že paracetamol najlepšie pomáha s SARS, ale pri bakteriálnych infekciách alebo komplikáciách SARS pôsobí horšie alebo vôbec nefunguje. Preto sa tento liek môže použiť ako druh testu. Ak v povolenej dávke neznižuje teplotu, potom s najväčšou pravdepodobnosťou nezvyšuje kvôli chladu alebo zubom, ale zo závažnejších dôvodov. V takom prípade by ste sa nemali samoliečiť, ale čo najskôr zavolajte lekára.

Príznaky otravy

Nedávno všetci rodičia správne pochopili, ako pozastaviť používanie „paracetamolu“ pre deti. Tento liek bol považovaný za úplne bezpečný. Nedávno sa zistili skutočnosti otravy malých pacientov, najmä mladších ako šesť rokov, v dôsledku prekročenia dávky pri suspenzii detského „paracetamolu“. Čo si rodičia musia pamätať pred tým, ako dajú dieťaťu tento liek?

  • Pred použitím sa suspenzia dôkladne pretrepe. V škatuli so suspenziou sa vždy predáva lyžica s objemom 2,5 - 5 ml.
  • Je potrebné prísne dodržiavať návod na použitie suspenzie detského „paracetamolu“, dodržiavanie dávkovania podľa veku dieťaťa, intervaly medzi dávkami lieku, maximálna možná doba liečby..
  • Otrava liekmi môže byť dôsledkom nesprávneho fungovania pečene alebo obličiek malého pacienta.
  • Ak existujú príznaky otravy, je potrebné okamžite zavolať lekára alebo pohotovostnú lekársku pomoc. Pamätajte, že niekedy hospitalizácia zachráni život dieťaťa.

V prípade otravy drogami sa malí pacienti začínajú sťažovať na bolesti brucha. Malý človek zbledne, má zvýšené potenie, môže sa roztrhnúť. Príznaky otravy sa objavia do pol hodiny alebo hodiny po predávkovaní liekom. Rodičia musia okamžite vyhľadať lekára a požiadať o pomoc. Ďalej sa môžu objaviť sekundárne príznaky otravy: horúčka, palpitácie, intoxikácia pečene, príznaky zlyhania pečene. Lekári ambulancie spravidla okamžite vykonávajú výplach žalúdka, predpisujú sorbenty alebo antidotá pre komplexné prípady.

Účinok paracetamolu na telo dieťaťa

Paracetamol je najúčinnejší a rýchlo pôsobiaci liek, ktorý znižuje telesnú teplotu. Jeho účinkom je potlačenie biosyntézy prostaglandínov, ktoré prenášajú elektrické impulzy CNS.

V dôsledku toho dochádza k potlačeniu elektrickej aktivity v centrách bolesti a termoregulácie, ktoré sa nachádzajú v hypotalame. To spôsobuje zníženie teploty a odstránenie niektorých príznakov prechladnutia..

Je dôležité si uvedomiť, že paracetamol nemá protizápalové účinky na organizmus. Liečba infekčných chorôb pomocou drog bude teda zbytočná.

Opis a vlastnosti liečiva

Droga je na farmakologickej rane veľmi dlho a je veľmi žiadaná kvôli tomu, že je najbezpečnejšia zo všetkých látok s podobným účinkom na organizmus. Jeho cena je samozrejme prijateľná pre všetky kategórie občanov. Medzi vlastnosti, ktoré má liek v tele, patria:

  • látka nemá prakticky žiadny vplyv na COX, ktorý sa vytvára v orgánoch a tkanivách tela;
  • účinok na sliznicu žalúdka je minimálny;
  • liek neporušuje metabolizmus vody a solí, ktorý sa vyskytuje v tele;
  • zloženie látky je ovplyvnené COX produkovaným mozgom, a teda pôsobí ako anestetikum a liek na zníženie horúčky;
  • neovplyvňuje zápal.

Je dobre absorbovaný cez gastrointestinálny trakt, a preto sa dáva prednosť lieku, ktorý sa podáva na orálne podávanie..

Užitočné video o tom, ako správne podať dieťaťu paracetamol a ibuprofén

Zoznam zdrojov:

  • Osipova N.A., Abuzarova G.R., Petrova V.V. Zásady klinického použitia omamných a nenarkotických analgetík pri akútnej a chronickej bolesti. Metóda. pokyny Ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja Ruskej federácie. - M., 2005. - S. 79.
  • Nesteroidné protizápalové lieky. (Ed. Article) // Wedge. Pharmacol. a farmak., 1994, 3, 6-7.
  • Fisenko V.P. Paracetamol: problémy účinnosti a bezpečnosti // Farmakologický výbor Vedomosti. - 1998. - č. 4 - S. 3-4.

recenzia

Samozrejme je vždy zaujímavé vypočuť si recenzie matiek, ktoré tento liek používali v praxi..

„Môjmu synovi boli 3 mesiace, keď jeho teplota vzrástla - 39,5 ° C. Stalo sa to po očkovaní. Aj keď pediater varoval pred možnou reakciou, panikáril som. Zavolala som svojej sestre, ona okamžite prišla a priniesla so sebou pozastavenie Paracetamolu. Pomocou odmernej lyžice som ľahko zmeral správne množstvo a dal dieťaťu liek. Teplo sa začalo ustupovať po 10 až 15 minútach. Zbavili sme sa sanitky, hoci som už bol blízko k jej zavolaniu. “.

„Dcéra v materskej škole sa často nakazí inými deťmi a choroba je vždy sprevádzaná vysokou horúčkou. Takmer od narodenia som zachránil dieťa pred horúčkou pomocou suspenzie Paracetamolu. Páči sa mi rýchly účinok a nízke náklady na liek a moja dcéra je s jeho vkusom celkom spokojná. “.

„Mám tri deti rôzneho veku. Suspenzia Paracetamol je vhodný pre 4-mesačné dieťa, 5-ročnú dcéru a 10-ročného syna. Niekoľkokrát som to vypil. Všetko je jasne uvedené v pokynoch a pre svoju hmotnosť som ľahko vypočítal dávku. Predovšetkým sa mi páči rýchly efekt a nedostatok vedľajších účinkov. “.

Vlastnosti

Pred začatím liekovej terapie sa musíte dôkladne oboznámiť s anotáciou lieku. Existuje niekoľko konkrétnych pokynov, ktorým by ste mali venovať pozornosť:

  1. Ak potrebujete dlhodobú liečbu, musíte pravidelne sledovať ukazovatele funkčného stavu periférnej krvi.
  2. Aktívna zložka lieku môže interagovať s liekmi iných terapeutických skupín, lekári by preto mali byť upozornení na ich možné použitie.
  3. Pred použitím lieku pretrepte..
  4. Lieky obsahujú cukor, ktorý je dôležité vziať do úvahy pri jeho užívaní s deťmi s cukrovkou.

Ak máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, obráťte sa na lekára..

Ako podať liek?

Po absorpcii do krvného obehu sa paracetamol spracúva v pečeni a potom sa vylučuje z obličiek. Preto, ak má dieťa chorú pečeň, obličky zle pracuje alebo je narušený metabolizmus, vedľajšie účinky lieku budú závažnejšie. U normálne vyvinutých detí je maximálna denná dávka (na kilogram telesnej hmotnosti dieťaťa):

  • Do 3 mesiacov - 10 mg / kg;
  • Od 3 mesiacov do 60 mg (10 až 15 mg / kg súčasne);
  • Od roku - 120 mg za deň.

Obvykle rodičia nemusia nezávisle vypočítať liek „na kilogram hmotnosti“. V pokynoch na prípravu liekov sa dávkovanie spravidla podáva v čajových lyžičkách alebo naberačkách, predáva sa spolu so sirupom. Niektorí lekári sa domnievajú, že paracetamol nie je povolený iba pre dojčatá do jedného mesiaca, ale väčšina detských lekárov uvádza, že deti mladšie ako 3 mesiace ho môžu podávať iba podľa pokynov lekára. Matky takýchto detí by si preto mali s lekárom určite overiť, koľko lieku majú dať dieťaťu vo forme, v ktorej ste ho predpísali: v mililitroch (lyžičkách) sirupu alebo v počte čapíkov..

Paracetamol sa podáva batoľatám po 4-6 hodinách, pred kŕmením, ale nie viac ako štyrikrát denne a nie viac ako tri dni v rade. V extrémnych prípadoch vám lekár umožní používať ho päť dní ako anestetikum. Keďže ide o symptomatické liečivo, na rozdiel od mnohých iných liekov sa nepije podľa plánu „1 lyžica sirupu trikrát denne“. Dieťa má teplotu - liek musíte piť, keď sa zníži - prestaňte užívať.

Ak je dieťa veľmi malé, odporúčané dávkovanie môže byť napísané na kus papiera a upevnené na viditeľnom mieste, aby nedošlo k zámene. Dojčatá, ktorým bol tento liek predpísaný s upozornením, sa nesmú podávať pred jedlom, ale po jedle, takže sa vstrebáva postupne.

Suspenzia paracetamolu

Aktuálna stránka nemôžete navštíviť z dôvodu:

  1. uplynula záložka / obľúbené položky
  2. vyhľadávací nástroj, ktorého platnosť vypršala, pre tento web
  3. chýbajúca adresa
  4. Nemáte povolenie na prístup na túto stránku.
  5. Požadovaný zdroj sa nenašiel.
  6. Vyskytla sa chyba pri spracovávaní vašej požiadavky.

Prejdite na jednu z nasledujúcich stránok:

Ak problémy pretrvávajú, kontaktujte správcu systému svojich webových stránok a nahláste chybu opísanú nižšie...

Máte chybu v syntaxi SQL; v príručke, ktorá zodpovedá vašej verzii servera MySQL, nájdete správnu syntax, ktorá sa má použiť blízko riadku '' na 3. riadku

Detský sirup Paracetamol: návod na použitie

Suspenzia Paracetamol patrí do farmakologickej skupiny liekov nesteroidné protizápalové lieky. Používa sa v pediatrii na zníženie závažnosti bolesti a teploty pri rôznych infekčných a zápalových patológiách u detí..

Forma uvoľnenia a zloženie

Detská suspenzia Paracetamol má viskóznu konzistenciu, svetlo šedú alebo svetlo žltú farbu a jahodovú vôňu. Hlavnou účinnou látkou lieku je paracetamol, jeho obsah v 5 ml suspenzie je 120 mg. Zloženie liečiva tiež obsahuje pomocné zložky, ktoré zahŕňajú:

  • Citrónová kyselina.
  • Propylénglykol.
  • Benzoát sodný.
  • Citrát sodný trisubstituovaný.
  • sorbitol.
  • aromatických.
  • cukor.
  • Vyčistená voda.

Detský sirup Paracetamol je obsiahnutý v 100 ml plastovej fľaši. Kartónové balenie obsahuje jednu fľašu so suspenziou a návod na použitie lieku.

farmaceutický účinok

Účinná látka detskej suspenzie Paracetamol inhibuje (inhibuje) enzým cyklooxygenáza (COX), ktorý katalyzuje chemickú reakciu premeny kyseliny arachidónovej na zápalové mediátory (prostaglandíny) počas jej vývoja. Potlačenie enzýmu COX a zníženie koncentrácie prostaglandínov v štruktúrach centrálneho nervového systému vedie k normalizácii telesnej teploty počas horúčky, ako aj k zníženiu závažnosti syndrómu bolesti, ktorý sa vyvíja v dôsledku vystavenia prostaglandínov príslušným receptorom a centrám mozgu. Farmakologický účinok paracetamolu v periférnych tkanivách nie je realizovaný, takže nemá protizápalový účinok..

Po podaní detskej suspenzie sa Paracetamol vo vnútri veľmi rýchlo a takmer úplne vstrebáva do systémového obehu. Je rovnomerne distribuovaný v tkanivách, preniká hematoencefalickou bariérou do štruktúry mozgu. Paracetamol je metabolizovaný v pečeni oxidázami a enzýmovým systémom P450 na neaktívne produkty rozkladu. Vylučujú sa hlavne močom. Eliminačný polčas (čas eliminácie polovice celej dávky lieku) je 1-3 hodiny.

Indikácie pre použitie

Paracetamolová suspenzia pre deti je indikovaná na symptomatickú liečbu patológie u detí, ktorá je sprevádzaná bolesťou a horúčkou:

  • Akútna respiračná vírusová infekcia, chrípka, parainfluenza, bakteriálne infekčné choroby, post-vakcinačné reakcie, ktoré sú sprevádzané zvýšením telesnej teploty dieťaťa.
  • Syndróm miernej až strednej bolesti (bolesti hlavy, bolesti zubov, zranenia, popáleniny, pooperačná bolesť, bolesť svalov, periférne nervy s aseptickým zápalom, ako aj v kĺboch).

Prijatie suspenzie paracetamolu neovplyvňuje priebeh patologického procesu a jeho progresiu.

kontraindikácie

Absolútnou kontraindikáciou pri používaní suspenzie dojčaťa Paracetamol je vek dieťaťa do 1 mesiaca (novorodenecké obdobie) a precitlivenosť na liečivo alebo pomocné zložky lieku. Opatrne sa liek používa na sprievodnú renálnu alebo hepatálnu insuficienciu, benígnu hyperbilirubinémiu (mierne zvýšenie koncentrácie bilirubínu v krvi), vrátane Gilbertovho syndrómu (vrodená patológia pečene), vírusovú hepatitídu (zápal pečene) a krvné ochorenia. Paracetamol sa tiež používa opatrne u detí mladších ako 3 mesiace. Pred začatím užívania lieku sa uistite, že neexistujú kontraindikácie.

Dávkovanie a spôsob podávania

Detský sirup Paracetamol sa užíva perorálne 3 až 3-krát denne, interval medzi dávkami lieku je 4 až 6 hodín. Priemerná dávka je 10 - 15 mg paracetamolu na 1 kg telesnej hmotnosti dieťaťa, maximálna denná dávka by nemala prekročiť 60 mg paracetamolu na 1 kg telesnej hmotnosti dieťaťa. Terapeutická dávka vo všeobecnosti závisí od veku a hmotnosti dieťaťa:

  • Od 3 mesiacov do 1 roka - 60 - 120 mg (2,5 - 5 ml).
  • Od 1 roka do 6 rokov - 120 - 240 mg (5-10 ml).
  • Od 6 do 14 rokov - 240-480 mg (10-20 ml).

Trvanie používania Paracetamolu ako antipyretika by nemalo prekročiť 3 dni, aby sa znížila závažnosť bolesti - 5 dní. Ak je potrebné ďalšie použitie lieku, nezabudnite sa poradiť s lekárom.

Vedľajšie účinky

Všeobecne je suspenzia paracetamolu pre deti dobre tolerovaná. Niekedy je možné vyvinúť alergické reakcie vo forme kožných vyrážok, svrbenia, žihľavy (charakteristická vyrážka a opuch pripomínajúci popálenie žihľavy), šoku angioedému (silné opuchy mäkkých tkanív s lokalizáciou v tvári a vonkajších genitálií). Na strane periférnej krvi sa zriedkavo znižuje počet krvných doštičiek (trombocytopénia), leukocytov (leukopénia), zvyšuje sa koncentrácia viazaného oxidovaného hemoglobínu (methemoglobinémia). V prípade výskytu vedľajších účinkov by sa malo podávanie lieku prerušiť a poradiť sa s lekárom.

špeciálne pokyny

Pred použitím dojčenskej suspenzie paracetamolu si pozorne prečítajte pokyny pre liek. Existuje niekoľko konkrétnych pokynov, ktorým musíte venovať pozornosť:

  • Ak potrebujete dlhodobé užívanie lieku, je potrebné pravidelne monitorovať laboratórne parametre funkčného stavu periférnej krvi.
  • Účinná látka lieku môže interagovať s liekmi iných farmakologických skupín, preto by ošetrujúci lekár mal byť upozornený na ich možné použitie..
  • Pred užitím Paracetamolu sa musí detská suspenzia pretrepať..
  • Liek obsahuje cukor, ktorý sa musí brať do úvahy pri jeho použití u detí so sprievodným diabetom.

V lekárenskej sieti sa detská suspenzia paracetamolu vydáva ako voľne predajný liek. V prípade pochybností alebo otázok týkajúcich sa užívania drog sa poraďte so svojím lekárom.

predávkovať

Ak je odporúčaná terapeutická dávka paracetamolu výrazne prekročená, objaví sa do 24 hodín po predávkovaní nevoľnosť, vracanie a bolesť brucha. V budúcnosti (po 1-6 dňoch) sa môže vyvinúť akútne poškodenie pečene až do nekrózy (odumretia) tkanív, čo je sprevádzané výrazným znížením jeho funkčnej aktivity. Poškodenie pečene môže byť niekedy komplikované vývojom akútneho zlyhania obličiek. Liečba predávkovania spočíva v zavedení špecifického antidota, darcov SH skupín (metionín-glutatión).

Analógy paracetamolového sirupu

Panadol, Daleron, Kalpol sú podobné, pokiaľ ide o účinnú látku a terapeutický účinok na detskú suspenziu Paracetamolu..

Podmienky skladovania

Čas použiteľnosti Paracetamolu je 3 roky od dátumu výroby. Musí sa uchovávať na tmavom a suchom mieste neprístupnom pre deti pri teplote vzduchu nie vyššej ako + 25 ° C..

priemerná cena

Priemerné náklady na paracetamol v suspenzii v lekárňach v Moskve sa pohybujú medzi 64 - 67 rubľov.

Paracetamol pre deti v suspenzii: návod na použitie a podobné prípravky

Uverejnil používateľ Oksi 4. júna 2017 2017-06-04

Suspenzia Paracetamol sa používa ako antipyretikum pre deti. Lekári predpisujú liek na exacerbácie chrípky, vírusových alebo infekčných chorôb. Prijatie suspenzie uľahčuje celkový stav dieťaťa a odstraňuje bolesť, ktorá tieto choroby sprevádza.

Paracetamol patrí do kategórie účinných liekov. Pri jeho používaní je potrebné vylúčiť riziko kontraindikácií a dodržiavať odporúčané dávky.

Čo je to tento liek?

Paracetamol pre deti vo forme suspenzie patrí do skupiny nesteroidných liekov s protizápalovým účinkom. Liečivo má analgetický účinok. Môže byť použitý pre dojčatá. Najbežnejšou oblasťou užívania drog je potreba antipyretickej liečby a eliminácia zápalových procesov rôznych etiológií.

  • ak je potrebné užívať liek pre dieťa do troch mesiacov veku, odporúča sa najprv konzultovať pediatra;
  • maximálna koncentrácia liečiva v tele sa dosiahne za dve hodiny;
  • suspenzia neovplyvňuje stav slizníc tráviaceho systému;
  • liek nemá nepriaznivý vplyv na metabolizmus vody a solí v tele dieťaťa.

Mechanizmus akcie

Zložky, ktoré tvoria suspenziu paracetamolu, ovplyvňujú centrálny nervový systém a ložiská zápalu. V dôsledku určitej kombinácie účinných a pomocných látok sa účinok lieku prejaví v krátkom časovom období. K vylučovaniu z tela dochádza približne štyri hodiny po jeho prijatí. Tento proces sa vykonáva hlavne obličkami..

Mechanizmus účinku suspenzie Paracetamolu spočíva v týchto vlastnostiach:

  • eliminácia zápalových procesov akejkoľvek etiológie;
  • analgetický účinok;
  • priamy účinok na zameranie zápalu;
  • antipyretický účinok;
  • zníženie intenzity horúčkových záchvatov;
  • eliminácia negatívnej reakcie tela na očkovanie.

Formy zloženia a uvoľnenia

Paracetamol je dostupný v rôznych formách - tablety, suspenzie, infúzne roztoky, šumivé tablety a sirupy. Samostatná línia lieku je určená na liečbu detí. Na obale liekov je výrobca vhodne označený.

Detské prípravky sa vyrábajú vo forme suspenzie alebo sirupov na uľahčenie ich príjmu. Účinná látka v zložení paracetamolu je rovnaká látka. Jeho účinnosť sa zvyšuje interakciou s ďalšími komponentmi..

Excipienty v suspenzii paracetamolu sú tieto zložky:

  • vyčistená voda;
  • sacharóza;
  • glycerol;
  • aróma (jahoda, pomaranč);
  • xantánová guma;
  • sacharóza;
  • propylénglykol;
  • tekutý sorbitol;
  • metylparabén;
  • farbivo azorubín.

Indikácie pre použitie

Suspenzia Paracetamol sa používa ako antipyretikum pre deti. Nezáleží na etiológii zvýšenia telesnej teploty. Ďalším účinkom liečiva je protizápalový a analgetický účinok. Suspenzia sa môže použiť na liečbu detí od jedného mesiaca. Pri užívaní lieku je dôležité dodržiavať dávkové a časové intervaly.

Indikácie na užívanie suspenzie paracetamolu u detí sú tieto stavy:

  • zvýšenie telesnej teploty rôznych etiológií;
  • zhoršenie príznakov akútnych respiračných chorôb;
  • horúčka pri zápalových procesoch;
  • štádium exacerbácie infekčných chorôb;
  • syndróm bolesti akejkoľvek intenzity;
  • post-vakcinačná hypertermia;
  • akékoľvek choroby sprevádzané bolesťou a horúčkou.

Suspenzia paracetamolu pre deti je povolená v prítomnosti horúčky, ktorá je vyvolaná nielen vírusovými alebo infekčnými chorobami, ale tiež bolesťami zubov, čo je reakcia tela na určité dráždivé látky vrátane očkovania. Niektoré typy očkovania predstavujú riziko príznakov horúčky, takže lekári môžu odporučiť pozastavenie, ak má príznaky.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Vedľajším účinkom užívania suspenzie môže byť alergická reakcia kože. V prípade predávkovania drogami sa príznaky objavujú vo forme náhleho bledého stavu kože, záchvatov zvracania a nevoľnosti, straty chuti do jedla alebo celkového letargického stavu tela..

Nasledujúce podmienky sú kontraindikáciami pri užívaní suspenzie Paracetamolu:

  • vek detí do jedného mesiaca;
  • individuálna intolerancia lieku;
  • niektoré genetické abnormality;
  • neznášanlivosť fruktózy;
  • nedostatok sacharózy;
  • choroby súvisiace s krvou;
  • patológia obličiek a pečene;
  • precitlivenosť na jednotlivé zložky lieku.

Liečba vedľajších účinkov a príznakov predávkovania sa vykonáva v súlade s dostupnými príznakmi. Na odstránenie negatívnych účinkov zložiek lieku na telo dieťaťa sa odporúča užívať aktívne uhlie. Ak príznaky pretrvávajú, vyhľadajte lekára. Droga je zrušená bez zlyhania.

Dávkovanie a spôsob podávania

Odporúča sa užiť liek pred jedlom. Interval medzi dávkami suspenzie by nemal byť menší ako štyri hodiny. Pred použitím lieku sa musí injekčná liekovka pretrepať..

Dávka lieku sa počíta nielen podľa veku dieťaťa, ale tiež s prihliadnutím na jeho telesnú hmotnosť. Porušenie odporúčaní uvedených v pokynoch môže spôsobiť zníženie účinnosti liečby alebo výskyt príznakov predávkovania.

Schéma používania suspenzie paracetamolu pre deti:

  • pre deti od jedného do troch mesiacov s telesnou hmotnosťou do ôsmich kilogramov sa liek predpisuje v 2 ml;
  • deti od troch mesiacov do roka s telesnou hmotnosťou do šestnástich kilogramov, jedna dávka je 2,5 až 5 ml;
  • jedna dávka pre deti od jedného do šiestich rokov (s telesnou hmotnosťou do tridsaťdva kilogramov) je 5 až 10 ml;
  • pre deti od šiestich do štrnástich rokov s telesnou hmotnosťou viac ako tridsaťdva kilogramov sa liek môže užívať 10 - 20 ml

špeciálne pokyny

Priebeh užívania suspenzie Paracetamolu by nemal prekročiť päť dní. Tento liek nie je kombinovaný s určitými liekmi kvôli špecifickosti jeho zloženia. Ak dieťa do troch dní od začiatku liečby nepreukáže známky zlepšenia, je potrebné vykonať vyšetrenie u špecialistu a podrobiť sa vyšetreniu v zdravotníckom zariadení.

Osobitné pokyny pre užívanie suspenzie paracetamolu deťom:

  • liek sa nemôže užívať súčasne s urikozurickými, inými nesteroidnými protizápalovými a antipyretikami;
  • suspenzia sa nemôže brať v priebehu liečby barbiturátmi, antidepresívami alebo liečivami, ktoré patria do skupiny induktorov oxidácie mikrozómov v pečeni;
  • komponenty zo suspenzie môžu meniť parametre laboratórnych testov moču a krvi;
  • liek obsahuje sorbitol a sacharózu (táto nuancia by sa mala zohľadniť, ak má dieťa cukrovku);
  • predávkovanie liekom sa môže prejaviť vo vzhľade črevných kŕčov alebo ostrej bolesti brucha;
  • závažné predávkovanie paracetamolom môže vyvolať kómu a spôsobiť smrť;
  • s opatrnosťou sa liek používa, ak má dieťa vírusovú hepatitídu a Gilbertov syndróm (vyžaduje sa konzultácia s odborníkom);
  • nekontrolované použitie paracetamolu môže prispieť k rozvoju pankreatitídy.

Existujú nejaké analógy pre deti?

Analógy suspenzie paracetamolu pre deti zahŕňajú prípravky obsahujúce rovnakú účinnú látku. Podľa farmakologických vlastností majú lieky založené na ibuprofene alebo jeho kombinácii s paracetamolom podobný mechanizmus účinku. Pri výbere daní je dôležité vziať do úvahy možné rozdiely v systémoch prijímania, kontraindikáciách a vedľajších účinkoch.

Nasledujúce lieky sú analógmi suspenzie paracetamolu pre deti:

  • Panadol (liek proti bolesti a antipyretikum pre deti od troch mesiacov);
  • Nurofen (protizápalové liečivo s antipyretickým účinkom);
  • Ibuklin Junior (liek s antipyretickým účinkom a širokým spektrom účinku);
  • Efferalgan (liek obsahuje účinnú látku - paracetamol);
  • Ibufen (protizápalové liečivo s antipyretickým a analgetickým účinkom);
  • Kalpol (suspenzia s antipyretickým účinkom na báze paracetamolu).

Recenzie o nástroji

Paracetamol je jedným z drog široko používaných v lekárskej praxi po mnoho desaťročí. Suspenzia pre deti sa vyvíja s prihliadnutím na vlastnosti tela dieťaťa a možnú reakciu jednotlivých systémov na silné zložky. Pozitívnu spätnú väzbu na liečbu paracetamolom poskytujú nielen rodičia malých pacientov, ale aj pediatri..

Olesya, 26 rokov

Ako antipyretikum pre dieťa vždy používam suspenziu paracetamolu. Drogu poznám už od detstva, rodičia ma zrazili na teplotu. Účinnosť produktu sa nemení, aj keď je podaná pri každej potrebe. K úľave od stavu dieťaťa dôjde do jednej hodiny. Zvyčajne to musíte dať iba jeden deň, pretože nasledujúci deň nie je teplota.

Christina, 32 rokov

Predtým vždy pokazila teplotu dieťaťa so Nurofenom. Nedávno dostali veľa chladu, ale v najbližšej lekárni neboli žiadne lieky. Musel som sa rozhodnúť o kúpe suspenzie Paracetamolu.

Obal bol označený „pre deti“ a podľa indikácie a účinku sa liek príliš nelíšil. Jeho účinnosť je rovnaká ako v prípade Nurofen. Teplota klesla takmer okamžite a na odstránenie príznakov tepla som musel suspenziu podať iba niekoľkokrát.

Anna, 28 rokov

Na klinike nám bolo predpísané pozastavenie paracetamolu. Dieťa bolo veľmi chladné a teplota sa nepravidelne zvyšovala. Užívali protizápalové lieky týždeň a užívali Paracetamol v prvých dňoch..

Zlepšenie sa objavilo pomerne rýchlo. Dieťa sa stalo aktívnejším, prestalo sa sťažovať na bolesti hlavy. Vo všeobecnosti som s liekom spokojný. Zvládol svoje úlohy. Príjemným okamihom bol nedostatok zlého vkusu. Oranžová aróma sa o dieťa zaujímala a liek pil aj s potešením.

Publikácie O Astme