Inštrukcie na používanie:

Ceny v lekárňach online:

Paracetamol je analgetikum a antipyretikum zo skupiny NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), narkotikum. Svetová zdravotnícka organizácia je zaradená do zoznamu najdôležitejších liekov.

farmaceutický účinok

Liečivo je paracetamol, derivát fenacetínu. Mechanizmus účinku paracetamolu je založený na inhibícii syntézy prostaglandínov - chemických zlúčenín vznikajúcich pri zápale a zodpovedných za jeho príznaky vo forme zvýšenia teploty a objavenia sa bolesti. Paracetamol má analgetický účinok pôsobením na neuróny centrálneho nervového systému. Má slabý protizápalový účinok, nedráždi sliznicu gastrointestinálneho traktu.

Keď vstúpi do tela, liek sa vstrebáva do krvi a odtiaľ sa šíri do všetkých telesných tkanív. K deštrukcii dochádza v pečeni, pričom sa tvoria medziprodukty metabolických produktov - metabolity, z ktorých niektoré (paraaminofenol) sú toxické. Táto skutočnosť obmedzuje použitie paracetamolu pri ochoreniach pečene a krvi. V budúcnosti metabolity prechádzajú cez obličkové filtre a vylučujú sa močom, a preto je pri zníženej funkcii obličiek použitie Paracetamolu tiež nežiaduce.

Pri perorálnom podaní paracetamol dosiahne maximálnu koncentráciu v krvi 20-30 minút po podaní, po hodine a pol, maxima liečiva.

Uvoľnenie formulárov

Paracetamol je k dispozícii v nasledujúcich formách:

  • Tablety na perorálne podanie s obsahom účinnej látky 200 a 500 mg;
  • Potiahnuté tablety na perorálne použitie (kapsuly), každá 500 mg paracetamolu;
  • Šumivé tablety na prípravu roztoku, 500 mg účinnej látky v jednej tablete;
  • Infúzny roztok, 15 mg v 1 ml roztoku, ampulky po 5 ml;
  • Detský sirup, 200 mg paracetamolu v 5 ml roztoku;
  • Detská suspenzia, 120 mg v 5 ml roztoku;
  • Rektálne čapíky s dávkou účinnej látky od 50 mg (pre deti) do 1000 mg.

Paracetamol je jedným z najznámejších a najčastejšie používaných liekov na svete. Rovnakú účinnú látku vyrábajú rôzne farmaceutické spoločnosti pod rôznymi značkami: Abesanil, AkamolTeva, Actazol, Alvedon, Acetofen, Algotoropil, Aminodol, Aminofen, Amphenol, Apagan, Apamid, Apanol, Acelifen, Acemol, Acetalgin, Acetaminophen, Acetaminophenol, Biocetamol, Bindard, Valadol, Valorin, Valgezik, Vinadol, Volpan, Dapireks, Datril, Dafalgan, Dexamol, Deminofen, Dolimin, Diminol, Diminol, Diminol, Diminol Metamol, Minoset, Mialgin, Napinol, Napinol, Napinol, Nasprin, Nizacetol, Nepa, Opradol, Panadol, Solúty Panadolu, Panadol junior, Paramol, Pacimol, Piremol, Pyrinazin, Rolocin, Tymol, Tolemol, Tilemol, Tilemol. Tilem. Tilemol. Tilemol. Tilem. Febrinil, Febrinol, Febricet, Fendon, Hemtsetafen, Celifen, Cetadol, Cetanyl, Efferalgan, Efferoglan, Erocetamol.

Indikácie paracetamol

Indikácia paracetamolu je telesná teplota zvýšená na subfebrilné a febrilné hodnoty (37 - 39 ° C) pre rôzne choroby infekčného a zápalového pôvodu. V pediatrickej praxi sú indikáciou paracetamolu bolesť a horúčka ďasien spôsobená zubami.

Podľa pokynov je Paracetamol účinný ako prostriedok na zmiernenie bolesti rôzneho pôvodu: bolesti hlavy, myalgia, artralgia, algodismenorea, ischias, ischias, neuralgia, bolesť zubov a vaginálna bolesť neznámej etiológie..

Pozor! Pri používaní tohto lieku na zmiernenie akútnej bolesti môže výrazne znížiť príznaky, a preto sa klinický obraz ochorenia zmení a diagnostika môže byť náročná..

Návod na použitie Paracetamol

Jednorazová dávka paracetamolu podľa pokynov je od 500 do 1 000 mg pre dospelých a deti nad 12 rokov, denná dávka pre túto skupinu by nemala prekročiť 4 g (4 000 mg) lieku.

Dávka lieku pre deti sa počíta individuálne, v závislosti od hmotnosti dieťaťa, na základe priemeru 125 až 250 mg účinnej látky naraz, bez ohľadu na dávkovú formu. Bez ohľadu na formu liečiva sa denná dávka musí rozdeliť na 3 - 4 dávky, pričom časový interval medzi nimi musí byť najmenej 4 hodiny..

V súlade s pokynmi by sa paracetamol nemal používať dlhšie ako 3 dni bez lekárskeho dohľadu. Ak sa počas tejto doby príznaky choroby nezmenia, je potrebné poradiť sa s lekárom o možnosti ďalšieho použitia lieku a jeho dávkovania..

Vedľajšie účinky

Podľa pokynov je Paracetamol jedným z najbezpečnejších liekov, ktorých vedľajšie účinky sú veľmi zriedkavé. Sú však opísané v lekárskej literatúre a zvyčajne súvisia so zvýšenou citlivosťou jednotlivca alebo s prítomnosťou skrytej komorbidity..

Vedľajšie účinky spojené s užívaním Paracetamolu zahŕňajú:

  • Z tráviaceho systému - vývoj dysfunkcií pečene, výskyt príznakov dyspepsie;
  • Na strane krvi - anémia, methemoglobinémia, zhoršenie krvného obrazu (trombocytopénia, agranulocytóza, leukopénia atď.);
  • Z kardiovaskulárneho systému - zmeny srdcového vedenia (intrakardiálna blokáda);
  • Na strane imunitného systému - alergické reakcie rôznej intenzity, často oneskoreného typu, menej často okamžité (anafylaktický šok);
  • Z močových orgánov - vývoj intersticiálnej nefritídy, polyurie a ďalších porúch funkcie obličiek.

Viacerí odborníci tvrdia, že existuje dôkaz o vývoji bronchiálnej astmy u významného počtu detí, ktoré užívajú Paracetamol (41%). Napriek skutočnosti, že tento názor je vo vedeckej komunite kontroverzný, bez závažných dôkazov o tom by sa paracetamol nemal používať v praxi detí, najmä ak by sa nemal zneužívať..

Tento liek sa predpisuje obozretne v kombinácii s inými liekmi a iba pod dohľadom lekára, pretože môžu byť pozorované toxické účinky ich interakcie. Kombinované použitie paracetamolu a alkoholu je zakázané.

Počas tehotenstva

Predpokladá sa, že paracetamol počas gravidity sa môže predpísať, keď je riziko spojené s jeho použitím opodstatnené jeho vysokou účinnosťou a mimoriadnou potrebou. Malo by sa pamätať na to, že množstvo štúdií potvrdzuje toxický účinok na plod pri používaní Paracetamolu počas tehotenstva. Prípady rozvoja kryptorchidizmu u chlapcov, ktorých matky ho používali v tehotenstve, sú teda spojené s týmto liekom.

Preto by sa menovanie podľa indikácie paracetamolu počas tehotenstva malo uskutočňovať výlučne za účasti lekára.

kontraindikácie

Paracetamol je kontraindikovaný v nasledujúcich situáciách:

  • História individuálnej citlivosti na neho alebo iných NSAID;
  • Porucha funkcie pečene;
  • Patológia obličiek;
  • Ochorenia spojené so zhoršením krvného obrazu;
  • tehotenstva;
  • dojčenie.

Podmienky skladovania

Skladujte na tmavom a suchom mieste pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C po dobu 2 rokov. Držte mimo dosahu detí.!

Paracetamol: pokyny, zloženie, indikácie, akcie, recenzie a ceny

Inštrukcie na používanie

Paracetamol sa v medicíne používa ako anestetikum a antipyretikum. Má slabý protizápalový účinok. Používa sa na horúčku, bolesti hlavy, nepohodlie v kĺboch. Pomáha pri iných druhoch bolesti. Používa sa spolu s inými liekmi na zmiernenie stavu pacienta, ktorý trpí akútnou vírusovou infekciou dýchacích ciest. Predpísané lekárom.

Toto je liek na miernu až strednú bolestivosť. Na rozdiel od nesteroidných protizápalových liekov nevylučuje zápalovú odpoveď v tkanivách. Pri nesprávnom použití sa môžu vyskytnúť vážne komplikácie.

Zloženie liečiva

Účinná látka má rovnaký názov (paracetamol). Obsah tejto látky a zloženie ďalších chemických zlúčenín závisí od liekovej formy. Prípustné dávky závisia od veku pacienta a stavu tela.

Predáva sa vo forme tabliet, vo forme suspenzií, čapíkov, roztokov a sirupov.

Paracetamolové pilulky

Zvyčajne je prítomných päťsto miligramov účinnej látky. Štandardné pomocné látky zahŕňajú mliečny cukor, sodnú soľ karboxymetylcelulózy, polyvinylpyrolidón K25 a horečnatú soľ kyseliny stearovej..

Čapíky Paracetamol

V konvenčnom čapíku je prítomných sto miligramov látky. Pevné liekové formy obsahujúce len tuky na rektálne podávanie.

Paracetamol Sirup

Päť mililitrov alebo jedna lyžička tekutiny obsahuje sto dvadsaťpäť miligramov látky. Môžu byť prítomné pomocné zložky, ako napríklad mliečny cukor alebo glukóza. Je potrebné objasniť zloženie konkrétneho nástroja.

Táto dávková forma je najvhodnejšia na použitie v detstve.

Suspenzia paracetamolu

V piatich mililitroch alebo jednej čajovej lyžičke tekutiny je prítomných sto dvadsať miligramov chemickej zlúčeniny. Pomocné látky závisia od formy uvoľňovania. Na perorálne podanie.

Roztok paracetamolu

Dvadsaťštyri miligramov zložky je prítomných v jednom mililitri kvapaliny. Existuje celý rad pomocných zložiek, vrátane príchutí, sorbitolu a vody. Pred použitím je potrebné zloženie objasniť. Na perorálne podanie.

Terapeutický účinok

Chemická zlúčenina má niekoľko liečivých účinkov spojených s potlačením tvorby mediátorov zápalovej odpovede v rôznych častiach tela. Látka je obzvlášť aktívna v oblasti orgánov centrálneho nervového systému. Hlavným účinkom je úľava od bolesti spôsobená produkciou prostaglandínov. Účinok na hypotalamus pomáha normalizovať telesnú teplotu..

Má mierny protizápalový účinok..

Farmakokinetické vlastnosti

Pri perorálnom podaní účinná zložka prekonáva črevnú bariéru a vstupuje do krvného obehu. Najvyššia hladina látky sa vyvinie do jednej hodiny po požití. Potom koncentrácia chemickej zlúčeniny v krvi postupne klesá. Vstupuje do rôznych biologických tekutín, ale nedochádza k akumulácii v mozgovomiechovom moku a tuku. Väzba na krvné bielkoviny je zanedbateľná (menej ako desať percent) a užívanie nadmernej dávky tento ukazovateľ mierne zvyšuje. Metabolity sa prakticky nekombinujú s plazmatickými proteínmi. Transformácia látky nastáva v pečeňovom tkanive.

V pečeni sa produkuje malé množstvo metabolitu, čo má nepriaznivý vplyv na pečeňové a obličkové tkanivo. Užívanie štandardných dávok vedie k úplnej neutralizácii tejto látky. Kumulácia tejto zložky v prípade podania nadmernej dávky je možná. Funkcie premeny liekov závisia od veku pacienta. Eliminačný polčas dosahuje tri hodiny. Pri zhoršenej funkcii pečene sa vylučovanie zložky spomaľuje. Odstránené z tela močom.

Indikácie pre paracetamol

  • Bolesť svalov, kĺbov alebo väzov.
  • Syndróm odontogénnej bolesti.
  • Horúčka a nevoľnosť spôsobená infekciou.
  • Bolestivosť na pozadí neuralgie.
  • Nepríjemné pocity na pozadí menštruácie.
  • Bolestivosť po zranení alebo chirurgickom zákroku.
  • Bolesť s poškodením popálenín.

Pomáha pri miernej až strednej bolesti. Lekár objasní, ako najlepšie a bezpečnejšie použiť liek na špecifické príznaky. Deti by mali dostávať špeciálne dávkové formy s nízkou dávkou..

kontraindikácie

  • Chronická závislosť od alkoholu.
  • Neznášanlivosť na látky alebo imunitná citlivosť na zložky.
  • Ťažké poškodenie funkcie pečene alebo obličiek.

Používajte opatrne a pod prísnym dohľadom lekára: akákoľvek patológia pečene alebo obličiek, alergické reakcie, detstvo, poruchy krvi, akékoľvek závažné somatické choroby.

Vedľajšie účinky

  • Tráviace orgány: nepríjemné pocity v bruchu, vracanie, strata chuti do jedla, dyspepsia, poškodenie pečene a poškodenie funkcie orgánov (pri použití vysokých dávok alebo pri dlhodobej liečbe).
  • Hematopoetické orgány: zníženie počtu krvných doštičiek, zníženie počtu leukocytov, zníženie počtu granulocytov a monocytov, zníženie počtu neutrofilov, pancytopénia.
  • Iné: vyrážky, bolesť kože, alergie (vrátane závažných foriem), poškodenie obličiek.
Odporúča sa konzultovať s lekárom

Vo väčšine prípadov je liek dobre tolerovaný. Ak existujú príznaky poškodenia pečeňového alebo obličkového tkaniva, musíte prestať užívať liek a poradiť sa s odborníkom. Ak máte alergiu, okamžite zastavte liečbu a vyhľadajte lekára.

Pokyny pre paracetamol

Spôsob podania liečiva závisí od veku a stavu pacienta. Lekár vyberie individuálnu dávku po vyšetrení pacienta a vyhodnotení rizík. Existujú aj vlastnosti použitia každej liekovej formy, takže si musíte prečítať úplné pokyny. Pre dospelých je štandardná dávka päťsto miligramov. Môže sa aplikovať až štyrikrát denne. Nie viac ako jeden gram súčasne a štyri gramy za deň.

Deti od šiestich do dvanástich rokov berú naraz od dvesto päťdesiat do päťsto miligramov. Deti vo veku od jedného do piatich rokov by mali brať naraz od sto dvadsať do dvesto päťdesiat miligramov. Dieťa od troch do dvanástich mesiacov, ktoré si vezme šesťdesiat až sto dvadsať miligramov. Pre deti mladšie ako tri mesiace sa počíta dávka 10 miligramov na kilogram. Sviečky pre deti od 6 do 12 rokov by sa mali užívať v dávke až päťsto miligramov súčasne.

Nie viac ako štyrikrát denne s intervalom štyroch hodín. Nie dlhšie ako tri dni. Liečba dieťaťa je povinná pod dohľadom pediatra. Ak príznaky, ako je bolesť a horúčka, nezmiznú, vyhľadajte lekársku pomoc.

Ďalšie informácie

  • Kompletné pokyny poskytujú významný zoznam liekových interakcií. Ak sa liek používa spolu s jednotlivými liekmi, môžu sa vyskytnúť závažné komplikácie. Použitie iných liekov počas liečby paracetamolom sa má prediskutovať so svojím lekárom.
  • Náhodné podanie zvýšenej dávky je často komplikované poškodením pečeňového tkaniva, zníženou funkciou obličiek a inými negatívnymi dôsledkami. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
  • Počas liečby je dôležité vykonávať laboratórnu diagnostiku, aby sa monitoroval stav pečene, obličiek a krvotvorných orgánov. Ak sa objavia príznaky alergie, liečba sa preruší..
  • Starostlivé sledovanie liečby je nevyhnutné, ak sa zistia nasledujúce faktory: zvýšená benígna bilirubín, ochorenie obličiek alebo pečene, starší alebo detský vek.
  • Účinok na vyvíjajúci sa plod nebol úplne preskúmaný, a preto je použitie počas reprodukcie alebo dojčenia povolené iba pod dohľadom lekára, berúc do úvahy riziká.

Podrobné informácie vrátane kompletného zoznamu liekových interakcií sú obsiahnuté v úplných pokynoch, ktoré sú uvedené na obale. Musíte si prečítať pokyny a poradiť sa s lekárom.

Analógy prostriedkov

Existujú lieky obsahujúce rovnakú účinnú látku. Sú to Panadol, Apap a Efferalgan. Pred použitím je potrebné zloženie objasniť.

Recenzie a ceny

Napriek riziku poškodenia pečene pri užívaní veľkých dávok sa tento liek stále považuje za najbezpečnejší liek na použitie u dospelých a detí. Podľa niektorých odborníkov je tento nástroj oveľa bezpečnejší ako nesteroidné protizápalové lieky, je však dôležité kontrolovať použité dávkovanie. Lekári ochotne predpisujú tento liek na horúčku. Pri ťažkom zápale je lepšie použiť NSAID pod dohľadom lekára..

Môžete si kúpiť dvadsať tabliet na 7 - 20 rubľov.

video

Jedná sa o populárny a dobre známy liek na horúčku a bolesť. Liečbu je potrebné kontrolovať a užívať iba prijateľné dávky.

Paracetamol tablety pre deti: návod na použitie a dávkovanie pre rôzne vekové skupiny

Existuje veľmi málo ľudí, ktorí nikdy nemali chrípku a ARI. Najväčšia časť populácie je často chorá na jeseň av zime, keď ulica prší a chladí.

Každý pozná bolesti v krku, bolesti hlavy, kašeľ, nádchu, horúčku. Nechcem pracovať ani relaxovať. Je ťažké spať, pretože vás trápi upchatý nos a vysoká telesná teplota. V takýchto situáciách sa tablety paracetamolu pre dospelých uložia. Návod na použitie, čo pomáha, zloženie, dávkovanie - všetci o tom hovoríme v článku.

Opis a činnosť

Paracetamol nie je vo farmaceutickej oblasti novinkou. Na liečbu sa používa od roku 1893. Toto je jedno z najbezpečnejších nesteroidných protizápalových liekov..

Liečivo nemá takmer žiadny účinok na cyklooxygenázu alebo COX, ktorý sa vytvára v periférnych orgánoch a tkanivách. Preto má menej vedľajších účinkov ako iné NSAID..

Tento liek nedráždi žalúdočnú sliznicu, nevedie k narušeniu metabolizmu vody a minerálov.

Zároveň liečivo ovplyvňuje COX, ktorý produkuje mozog, ktorý určuje antipyretické a analgetické vlastnosti. Schopnosť ovplyvňovať zápalové procesy lieku takmer chýba.

Paracetamol sa dobre vstrebáva z gastrointestinálneho traktu, preto sú najvýhodnejšie tabletové liekové formy spolu s rektálnymi čapíkmi..

Liek účinkuje rýchlo a po 30 minútach po požití je pozorovaná jeho najvyššia koncentrácia. Akcia trvá až 4 hodiny.

Nedostatok účinku pri používaní Paracetamolu je dôvodom okamžitej lekárskej starostlivosti.

Ak chcete vedieť, ako liečiť herpetické bolesti v krku u detí, odporúčame prečítať si našu publikáciu.

Nasledujúci článok sa bude venovať príznakom a liečbe akútnej pyelonefritídy u detí..

Príčiny a metódy liečby enurézy u detí sú podrobne diskutované v tomto materiáli. Zistiť viac!

Paracetamol Extratab - návod na použitie

Tablety Paracetamol Extratab navyše obsahujú kyselinu askorbovú v koncentrácii 150 mg. Prítomnosť vitamínu C zvyšuje účinnosť lieku pri prechladnutí. Podmienky používania:

  • vypite 1 hodinu po jedle;
  • Neužívajte s alkoholom a hepatotoxickými liekmi;
  • Neužívajte s nesteroidnými protizápalovými liekmi.

Kontraindikované v žalúdočných vredoch, neznášanlivosť na prísady, akútna cirhóza a hepatitída.

indikácia

Droga sa používa, ak:

  • teplota stúpla na 38 ° C a viac (vek do 5 rokov), až do 38,5 ° C (vek po 5 rokoch) a trvá najmenej 4 hodiny;
  • sťažnosti na bolesť zubov, bolesti hlavy, bolesti svalov.

Paracetamol je účinný pri vírusových infekciách (ARVI).

Používa sa tiež na ovčie kiahne, osýpky, chrípku, rubeolu, zúbky, po zraneniach a popáleniach.

Nepomáha pri bakteriálnych infekciách, komplikáciách SARS, účinok je krátkodobý alebo chýba.

Čapíky Paracetamol - návod na použitie

Čapíky na báze paracetamolu sa používajú v pediatrii. Čapíkové dávkovanie paracetamolu pre deti, berúc do úvahy vekové rozdiely.

VekzávažiaJedna dávka (mg)
3-12 mesiacov6-8 kg60-125
1-5 rokov8-16 kg125-250
5-12 rokov16-32 kg250-500
nad 12 rokovViac ako 60 kg500-1000

Vkladajte čapíky nie viac ako 4-krát denne s intervalom 4 až 6 hodín.


Sviečky musíte používať v týchto podmienkach:

  • teplota od 38 stupňov;
  • bolesti pri ozubení;
  • bolesti hlavy.

Sviečky by sa mali pred použitím skladovať na chladnom mieste a jednotlivé obaly v ruke zohrejte. Spôsob aplikácie - otvorte plastový obal a vložte do konečníka.

Dôležité! Ak je telesná teplota dieťaťa vyššia ako 39,5 stupňov, je nebezpečné používať sviečky! V tomto štádiu sú cievy spazmodické v dôsledku rýchlej centralizácie krvného obehu. Preto sa účinné zložky výrobku neabsorbujú!

kontraindikácie

Zoznam kontraindikácií je v porovnaní s inými liekmi malý. Toto zahŕňa:

  • individuálna intolerancia;
  • vek do 2 rokov;
  • choroby tráviaceho traktu s tvorbou vredov a erózie, krvácanie zo žalúdka, zápal, aktívne krvácanie;
  • progresívne patológie obličiek, pečene, závažné formy nedostatočnosti týchto orgánov;
  • neznášanlivosť na kyselinu acetylsalicylovú alebo iné NSAID;
  • hyperkalémia (vysoký obsah draslíka v krvi).

Pravidlá písania receptov v latinčine

Podľa tradície pozostáva európsky recept v latinčine z troch častí:

  1. Predpis sa začína skratkou Rp a znamená „recept“. V latinčine to znamená „brať“. Ďalej sa uvádza názov lieku a počet jednotiek účinnej látky, ktoré sú napísané výlučne v prípade latinského obvinenia, s výnimkou názvov zložiek, v ktorých sa genitív používa. Názvy komerčných liekov sa zvyčajne uvádzajú.
  2. V druhom riadku sú dávky Da talesu skrátené, čo sa prekladá ako „dávajte tieto dávky v množstve“. Za znamienkom č. Je uvedené, koľko sa má vydať.
  3. Na treťom riadku je napísané S (Signa), ktoré je preložené z latinčiny ako „určené“. Podpis je dôležitou súčasťou receptu. Je nasmerovaná na pacienta a vysvetľuje, ako používať liek. Na rozdiel od predchádzajúcich častí je podpis napísaný v národnom jazyku.

Zaujímavé! Latinské skratky a zlé písanie rukou lekárov môžu byť zdrojom lekárskych chýb. Podľa správy Ústavu medicíny Národnej akadémie vied Spojených štátov spôsobuje nečitateľné písanie rukou, aj keď nepriamo, smrť 7 000 ľudí..

Koľko a ako dať

Maximálny priebeh liečby je:

  • do 6 rokov - 3 dni;
  • po 6 rokoch - 5 dňoch.

Aká dávka paracetamolu v tabletách je potrebná pre deti, ako užívať liek?

Pri predpisovaní dávky nie sú vedené podľa veku, ale podľa hmotnosti dieťaťa. Na 1 kg sa predpisuje 10 - 15 mg účinnej látky.

Jedna dávka paracetamolu v tabletách pre deti s hmotnosťou 10 kg je 100 - 150 mg (0,1 - 0,15 g) alebo 1/2/3/4 tablety s dávkou 200 mg (0,2 g)..

Opakovaný príjem by nemal byť skôr ako za 4-5 hodín. Počas dňa je povolené 4-5 recepcií.

Bezpečná denná dávka je až 60 mg / kg tela. To znamená, že dieťaťu s hmotnosťou 10 kg za deň sa nemá podať viac ako 3 tablety po 200 mg.

Pre dospievajúcich starších ako 12 rokov, ktorí vážia viac ako 40 kg, je maximálna jednotlivá dávka 1 g (5 tabliet po 0,2 g), denne - 4 g (20 tabliet po 0,2 g).

Tablety Paracetamolu - návod na použitie

V tabletách je hlavnou látkou paracetamol (500 mg). Ďalej liek obsahuje také zložky:

  • kyselina stearová (3,3 mg);
  • kukuričný a zemiakový škrob (25,8 mg);
  • želatína (1,4 mg);
  • organické zlúčeniny sodíka (24 mg).

Výrobcovia ponúkajú tablety s koncentráciou aktívnej zložky 200 a 500 mg. Prvá možnosť sa používa na normalizáciu teploty u detí a koncentrovanejší liek je určený pre dospelých.

Paracetamol tablety pre dospelých

Návod na použitie umožní použitie tabliet paracetamolu, ak sú pri meraní teploty hodnoty odčítané z teplomeru vyššie ako 38 - 38,5 stupňov. Prijatie podlieha týmto pravidlám:

  • jednotlivá dávka - 500 - 1 000 mg (maximálne dve tablety);
  • piť liek veľkým množstvom vody;
  • použitie po jedle, po pol hodine;
  • kurz - maximálne 5 dní;
  • nie sú povolené viac ako 4 recepcie denne v intervaloch 4-6 hodín.

Poznámka! U pacientov, u ktorých je diagnostikovaná cirhóza pečene s narušenou funkciou orgánov, by dávku mala zvoliť lekár. Okrem toho je pri dysfunkcii tohto orgánu polčas paracetamolu 2-krát dlhší, čím sa zvyšuje toxická záťaž..

Paracetamol tablety pre deti - návod na použitie

200 mg tablety sa používajú pre deti v prítomnosti takýchto indikácií:

  • hypertermia;
  • bolesť hlavy;
  • bolesť svalov a kĺbov;
  • bolesť zubov;
  • príznaky SARS.

Podľa návodu na použitie sa dávka tabliet Paracetamolu pre deti vypočíta podľa vzorca individuálne. Zohľadňujú sa faktory ako veková kategória, telesná hmotnosť (10 mg / kg) a zdravotné podmienky:

  • deti do 1 roka - od 50 do 100 mg;
  • do troch rokov - 100 až 150 mg;
  • do 6 rokov - od 150 do 200 mg;
  • vo veku od 6 do 12 rokov - 200 - 400 mg.

Liek sa spláchne vodou a užije sa po jedle. Pre dojčatá a deti v predškolskom veku je prijateľné rozdrviť tablety na prášok a pripraviť malé množstvo vodného roztoku s cukrom..

Tablety paracetamolu pri teplote

Pri zvýšení telesnej teploty sa má paracetamol užívať podľa návodu na použitie:

  1. Pitie piluliek iba pri 38 ° C a viac u detí a od 38,5 u dospelých.
  2. Čas na opätovné použitie - najmenej 4-6 hodín.
  3. U ľudí s ochorením pečene prestávka najmenej 8 hodín.
  4. Nekombinujte lieky s alkoholom.
  5. Je prísne zakázané používať produkt v kombinácii s inými liekmi na báze paracetamolu.

Po užití tabliet sa treba vyhnúť podchladeniu. Nadmerné dávky sú neprijateľné.

  • nevoľnosť a zvracanie;
  • bolesť brucha;
  • bledosť;
  • strata chuti do jedla;
  • obličková kolika;
  • závrat
  • strata vedomia.

Ak sa vyskytnú príznaky predávkovania, je potrebná neodkladná detoxikácia tela v nemocničnom prostredí. S miernym prekročením normy môžete eliminovať následky užitím aktívneho uhlia.

Ak paracetamol nefungoval, je potrebné zavolať lekárov z pohotovostnej miestnosti na injekciu komplexného liečiva..

Spôsob použitia, špeciálne pokyny

Nástroj je uvedený vo vnútri. Po jedle by malo uplynúť 1-2 hodiny, inak sa absorpcia spomalí. Vypite veľa čistej vody. Ak je dieťa malé, tableta sa rozdrví na prášok.

Paracetamol je sanitka, ktorá nelieči, ale iba odstraňuje prejavy choroby. Ak sa príčina choroby neodstráni, vráti sa teplota a bolesť.

Aká je účinná a bezpečná liečba sinusitídy u detí? Odpoveď nájdete v našom článku..

V tejto publikácii je uvedená gymnastika pre oči s krátkozrakosťou u detí..

Všetky podrobnosti o chronickej mononukleóze u detí a metódach liečby a prevencie nájdete tu.

analógy

Lieky sa delia na synonymá a analógy. Štruktúra synoným obsahuje jednu alebo niekoľko identických aktívnych chemikálií, ktoré majú terapeutický účinok na ľudí. Analógy sú lieky, ktoré obsahujú rôzne účinné látky, ale sú predpisované na liečbu rovnakých chorôb..

Tu sú niektoré analógy paracetamolu podľa účinnej látky:

  • Panadol. Na prvý pohľad rovnaký liek. Účinnou látkou je paracetamol, ale do kompozície je zahrnutá sóda (hydrogenuhličitan sodný). Paracetamol sa preto lepšie vstrebáva do pažeráka, a preto pôsobí rýchlejšie. Panadol vyrábajú európske farmaceutické spoločnosti, čo má priamy vplyv na jeho cenu. Priemerná cena za balenie 12 tabliet je 44 rubľov.
  • Efferalgan. Účinná látka je rovnaký paracetamol. Droga je predpísaná na choroby sprevádzané bolesťou a horúčkou. S bolesťami hlavy, bolesťami zubov, bolesťami svalov, neuralgiou, radikulitídou, s bolesťami kĺbov. Použitie Efferalganu je príjemnejšie. Priemerná cena je 146 rubľov.
  • Akamol-Teva. Analgetické antipyretikum. Znižuje horúčku. Má antipyretický účinok, ale v boji proti protizápalovým procesom nedáva výsledok. Podľa svedectva je liek o niečo horší ako paracetamol. Priemerná cena je asi 83 rubľov.

predávkovať

Užívanie lieku v jednej dávke vyššej ako 150 mg / kg telesnej hmotnosti dieťaťa spôsobuje vážne, v niektorých prípadoch smrteľné poškodenie pečene..

Stupeň otravy:

štádiumprejavyperióda
najprvLaboratórne ukazovatele sú normálne, objavuje sa nevoľnosť, dieťa zvraciaV prvý deň
druhýLaboratórne ukazovatele sa menia, hladina pečeňových enzýmov AsAT a AlAT v krvi nad 1000 jednotiek / lO deň alebo viac
tretinaVyznačuje sa vysokou aktivitou pečeňových enzýmov, vysokou hladinou bilirubínu, narušením acidobázickej rovnováhy krvi, znížením glukózy.72–96 hodín

Vývoj zlyhania pečene je indikovaný:

  • neuropsychické poruchy (tendencia k spánku, závraty, poruchy reči, halucinácie);
  • bolesť na pravej strane pod rebrami;
  • opuch, zväčšené brucho;
  • žltačka;
  • krvácajúci
  • poruchy srdcového rytmu;
  • nedostatok funkcií iných orgánov.

Smrť z predávkovania nastáva v deň 3 - 5.

V prípade predávkovania sa žalúdok umyje, pacientovi sa podá aktívne uhlie, zavolá sa sanitka. Paracetamolové antidotum - acetylcysteín.

Pri zlyhaní pečene sa vykonáva hospitalizácia, liečba je symptomatická. V závažných prípadoch môže byť potrebná transplantácia pečene..

Deti trpia ľahšie ako dospelí, najmä mladšie ako 6 rokov, kvôli charakteristikám metabolizmu. V miernych prípadoch sa liečba vykonáva doma..

Návod na použitie Paracetamol pre nachladnutie

Paracetamol zmierňuje príznaky prechladnutia. Dávky sa počítajú individuálne na základe hmotnosti a prítomnosti sprievodných chorôb. Na každý kilogram telesnej hmotnosti nie viac ako 10 mg. Pri zlyhaní pečene by sa dávka mala znížiť dvakrát a interval medzi dávkami by sa mal zvýšiť. Inštrukcie na používanie:

  • piť tablety pri teplote nad 38 stupňov;
  • nie viac ako 4-krát denne;
  • interval medzi dávkami - od 4 hodín;
  • maximálne trvanie použitia - 5 dní.

Ak potrebujete užiť paracetamol dlhšie, je dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom, aby ste zhodnotili pomer potenciálneho prínosu a rizika.

Ako môže dôjsť k predávkovaniu

Bezpečná dávka lieku je 0,2 mg. Aby u dieťaťa s hmotnosťou 10 kg došlo k otrave, musí denne zobrať 1,5 g drogy, čo je 7,5 tabliet..

Prekročenie dávky nastáva z niekoľkých dôvodov:

  • rodičia v zhone nevenovali pozornosť obsahu účinnej látky;
  • súčasne podal ďalšie lieky s paracetamolom;
  • zvýšila frekvenciu prijímania;
  • dieťa omylom vzalo liek sám, pretože bolo na prístupnom mieste.

Paracetamol - cena

Náklady na liek s takýmto obchodným názvom sú mnohokrát nižšie ako náklady na dovážané analógy. Priemerná cena tabuľky.

Dávkovacia formaCena za RuskoCena pre Ukrajinu
500 mg tablety, č. 1035 rubľov13 hrivien
Tablety 200 mg, č. 1030 rubľov11 hrivien
Sviečky 10 kusov80 rubľov25 hrivien
sirup70 rubľov22 hrivien

Vedľajšie účinky

Paracetamol je síce vo väčšine prípadov dobre tolerovaný, ale má vedľajšie účinky:

systémefekt
krvnýAnémia, trombocytopénia, leukopénia (znížená hladina krvných doštičiek a bielych krviniek), methemoglobinémia
výtokKolika v obličkách, pyúria (hnis v moči), glomerulonefritída (ochorenie obličiek)
nervyPodráždenosť alebo ospalosť
Srdce, cievyPorucha funkcie srdcového svalu
trávenieBolesť brucha, nevoľnosť
alergieKožná vyrážka, svrbenie, angioedém

V posledných rokoch vedci hovoria o škodlivosti a toxicite..

Štúdie ukázali, že u detí, ktoré sú často predpisované paracetamolom vo veku 1-3 rokov, sa rozvinú alergické choroby, ako je astma, ekzém, alergie o 6-7 rokov..

Bezpečnosť je udržiavaná pri častom používaní.

Existujú tiež dôkazy o tom, že pri dlhodobom používaní paracetamolu viac ako 1 tableta denne, ak je celkové množstvo užívanej lieky 1 000 alebo viac tabliet za celý život, riziko vzniku závažných foriem analgetickej nefropatie (ochorenie obličiek) sa zdvojnásobí a vedie k terminálnemu zlyhaniu obličiek (úplné strata funkcie obličiek).

Účinok lieku na ľudské telo

Paracetamol sa syntetizoval pred viac ako polstoročím, stále však zostáva populárnou drogou, ktorá sa široko používa ako antipyretikum a analgetikum. Účinnosť lieku je spôsobená skutočnosťou, že je schopný rovnomerne distribuovať do tkanív.

Účinok účinnej látky je blokovať syntézu prostaglandínov, ktoré sú mediátormi bolesti. Vďaka tomu môžete rýchlo zmierniť bolesť strednej intenzity. Paracetamol tiež účinne zmierňuje horúčku. Tento nebezpečný príznak sprevádza množstvo zápalových a infekčných chorôb. Protizápalové vlastnosti lieku sú mierne vyjadrené. Vyššie uvedené je odpoveďou na otázku, čo paracetamol pomáha.

Paracetamol je liek s minimálnymi kontraindikáciami, ale pri jeho predávkovaní sú možné nebezpečné komplikácie, ktoré sú spojené s poškodením pečene, obličiek a kardiovaskulárneho systému. Riziká sa výrazne zvyšujú, keď sa liek kombinuje s alkoholom..

Ak nedodržíte odporúčania lekára alebo nedodržíte návod na použitie, existuje vysoká pravdepodobnosť otravy drogami.

Príznaky otravy nie sú okamžite pozorované. V počiatočnom štádiu môže dôjsť len k miernemu zhoršeniu pohody.

Asi po troch dňoch, keď sa začne vyvíjať prvá etapa intoxikácie, sa objaví nevoľnosť a zvracanie. Takéto príznaky sú sprevádzané silnou slabosťou a bolesťou hlavy. Po ďalšom dni sa objavia známky poškodenia pečene. Analýzy ukazujú zvýšené množstvo pečeňových enzýmov a pokožka zožltne. Ak sa neposkytne včasná pomoc, riziko úmrtia sa značne zvýši v dôsledku toho, že sa začína deštrukcia pečeňových buniek.

Vedľajšie účinky predávkovania sa môžu prejavovať iným spôsobom. Duševné poruchy sú veľmi časté. Spravidla sa prejavujú neustávajúcou ospalosťou. Pravidelne sa môžu vyskytnúť ataky so zvýšenou aktivitou. Na pozadí mentálnej nestability sa pozoruje zmätok. Ak sa nelieči, stav sa zhorší a nevyhnutne nastane smrť..

Pri miernom predávkovaní sú príznaky menej výrazné:

  • strata chuti do jedla;
  • dyspeptické poruchy;
  • arytmie;
  • opuch;
  • porucha iných orgánov.

Je veľmi dôležité pamätať na kontraindikácie lieku. Nemal by sa užívať v prípade chronických patológií pečene a obličiek. V tomto prípade môže dokonca aj minimálna dávka vyvolať zhoršenie chorôb. Je neprijateľné používať liek v prítomnosti individuálnej intolerancie. Je tiež kontraindikovaný pri chronickom alkoholizme..

Liekové interakcie

Paracetamol interaguje s inými liekmi, ktoré môžu ovplyvniť bezpečnosť liečby.

Môžu sa pozorovať nasledujúce účinky:

  • zvýšené škodlivé účinky na pečeň, znížené antipyretické účinky paracetamolu v kombinácii s barbiturátmi, antiepileptikami, rifampicínom;
  • zosilnenie účinkov derivátov kumarínu, kyseliny salicylovej, kofeínu, kodeínu;
  • zvýšené hladiny methemoglobínu - pri súčasnom použití s ​​fenobarbitalom.

Je zakázané kombinovať tablety Paracetamolu s inými prostriedkami, v ktorých je táto aktívna zložka (Parafex, Paravit, Studená chrípka, Coldrex a iné).

Paracetamol UBF - návod na použitie

Uralbiopharm je ruská spoločnosť zaoberajúca sa výrobou paracetamolu UBF. K dispozícii v dávke 200 mg - pre deti od 6 rokov a 500 mg - pre dospelých. Pravidlá aplikácie:

  • vypite 1-2 tablety, ktoré nie sú nalačno;
  • nie viac ako štyrikrát denne;
  • pite veľa tekutín.

Indikácie na použitie sú bolesti rôznych etiológií a horúčky. Kontraindikácie - zlyhanie pečene. Vedľajšie účinky:

  • bolesť brucha;
  • nevoľnosť;
  • vyrážka a svrbenie;
  • krvácajúci
  • závrat.

Droga by sa nemala užívať po požití alkoholu. Nebezpečná kombinácia finančných prostriedkov s barbiturátmi. Kofeín zvyšuje účinok paracetamolu, ale zároveň zvyšuje toxické zaťaženie pečene..

Podmienky skladovania

Dátum exspirácie je uvedený na obale (obvykle 36 mesiacov). Uchovávajte liek pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C, pre tento účel zvoľte miesto neprístupné pre deti.

Bez lekárskeho predpisu na nákup liekov.

Chcete sa naučiť liečiť obštrukčnú bronchitídu u dieťaťa? Povieme vám to! Užitočné tipy a triky - v našom článku.

O tomto type strabizmu u detí ao tom, ako ho odstrániť, nájdete v tomto článku..

A tu sme povedali všetko o liečbe zápalu spojiviek u detí, vrátane rady Dr. Komarovského.

Počas tehotenstva

V lekárskej praxi sa Paracetamol používa ako antipyretikum, protizápalové a analgetikum. Dodnes nedošlo k žiadnym nepriaznivým účinkom na plod.

Paracetamol sa používa počas tehotenstva aj počas dojčenia. Pred užitím drogy sa vždy poraďte s odborníkom!

recenzia

Teraz viete, ako podávať paracetamol v tabletách deťom, koľko lieku a aké dávkovanie treba dodržiavať, aby nedošlo k predávkovaniu. Zvážte rodičovské recenzie.

Natalia, 28 rokov: „Paracetamol najprv pomohol nášmu synovi. Potom dali tabletky - účinok stačil na hodinu. Potom dala Nurofen sirup a dala sviečky s paracetamolom. “.

Elena, 30 rokov: „Paracetamol nemá vplyv na telo môjho dieťaťa. Podal som tabletku, čakal som hodinu a pol a efekt je nulový. ““.

Julia, 32 rokov: „Používam ibuprofén alebo paracetamol na bakteriálne ARI: prvá účinkuje po štvrťhodine, druhá - po hodine. Pri vírusoch podávam jeden alebo druhý liek, oba pôsobia po jednej hodine. Ak teplota zostáva, striedame tieto prostriedky „.

Čo Paracetamol pomáha?

Účinné v týchto podmienkach:

  • horúčka, zimnica;
  • horúčka;
  • bolesti tela;
  • menštruačné kŕče;
  • bolesť svalov;
  • bolesť kĺbov;
  • migréna;
  • bolesti hlavy a zubov;
  • intoxikačný syndróm pri akútnych respiračných infekciách a akútnych respiračných vírusových infekciách.

Účinnosť lieku sa môže znížiť kvôli nesprávnemu výpočtu dávky.

Chemický vzorec a vlastnosti paracetamolu

Účinná látka sa na celom svete volá inak. USA, Kanada používajú názov „acetaminofén“. Ostatné krajiny, ako napríklad Rusko, Nemecko, Spojené kráľovstvo alebo Austrália, používajú názov „paracetamol“..

  • 4- (acetylamino) fenol alebo N- (4-hydroxyfenyl) acetamid.
  • C8H9N02 alebo H6C6H4NHCOCH3

Je to organická kryštalická látka bielej alebo mierne krémovej farby, bez zápachu, s horkou chuťou. Teplota topenia je 168 ° C.

Ako aktívna zložka funguje?

Lekárnici často počujú otázku: „Môžem piť paracetamol ako anestetikum?“ Odpoveď je nepochybne pozitívna, ale príčinu bolesti by mal určiť odborník a až potom odporučiť určité lieky.

Daná látka, ktorá sa dostane do ľudského tela, pôsobí ako analgetikum a antipyretikum, pôsobí na výrobu prostaglandínov - potláča ju a tiež znižuje excitabilitu hypotalamického termoregulačného centra. Prostaglandíny sú fyziologicky aktívne látky produkované v ľudskom tele, ktoré senzibilizujú nociceptívne receptory na mediátory bolesti - histamín a bradykinín. Paracetamol tiež inhibuje produkciu prostaglandínov, čo znamená, že tiež znižuje prah bolesti. Táto liečivá látka tiež pôsobí na hypotalamus, ktorého jednou z funkcií je termoregulácia tela. Paracetamol znižuje aktivitu centra vykonávajúceho túto dôležitú funkciu, v dôsledku čoho sa telesná teplota znižuje.

Hlavnou oblasťou práce paracetamolu je centrálny nervový systém, ktorý zahŕňa centrá bolesti a termoregulácie.

Čo je bezpečnejšie pre ibuprofén alebo paracetamol pre deti?

Ibuprofén je náhradou paracetamolu v terapeutickej skupine. Je dostupný v rektálnych čapíkoch, suspenziách, tabletách a géloch. Vo vhodnej dávkovacej forme sa môže použiť od narodenia. Nie je možné povedať, ktoré z týchto liekov sú bezpečnejšie, pretože obidve majú kontraindikácie a vedľajšie účinky. Môžete striedať paracetamol a ibuprofén.

Ak je liek kontraindikovaný?

Tak ako všetky lieky, aj Paracetamol má kontraindikácie. Tie obsahujú:

  • alergia na zložky lieku;
  • vážne problémy s obličkami a pečeňou, ktoré sa podieľajú na spracovaní a odstránení lieku z tela v moči;
  • vrodená hyperbilirubinémia alebo Gilbertov syndróm - zvýšené hladiny bilirubínu v krvi (produkt rozpadu červených krviniek);
  • niektoré typy závažných infekcií (napr. sepsa);
  • leukopénia (nízky počet bielych krviniek);
  • krvné choroby;
  • nedostatok enzýmu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • silná anémia;
  • užívanie určitých liekov (antikonvulzíva, barbituráty, rifampicín atď.);
  • zápal rektálnej sliznice (na použitie čapíkov).

Indikácie pre užívanie Paracetamolu v tabletách (200 a 500 mg)

Paracetamol je účinný pri:

  • teplota spôsobená bežným nachladnutím, chrípkou, šarlátou, osýpkami, očkovaním atď.;
  • bolesti hlavy, a to aj pri nadmernom namáhaní;
  • bolesť zubov (zubný kaz, zubaté zuby atď. (odporúčame prečítať si: ktoré liečivá sa môžu podávať dieťaťu s bolesťami zubov?) e.);
  • prejavy bolesti nesúvisiace so zápalom;
  • zmiernenie príznakov prechladnutia alebo chrípky, ako je horúčka, bolesti;
  • zápal stredného ucha (zápal stredného ucha) ako komplexná liečba.

PREČÍTAJTE SI TAK: zoznam antipyretík: prehľad liekov pre deti od 2 rokov

Ako lieky proti bolesti na bolesti kĺbov

Ak osoba trpí rôznymi nezávažnými ochoreniami kĺbov (artróza kolenného kĺbu), môže tento liek použiť ako anestetikum, ale iba v prípade miernej nevoľnosti. Akákoľvek závažnejšia manifestácia ochorenia vyžaduje okamžitú pomoc odborníka a navyše použitie silného analgetika. V takejto situácii nebude mať použitie paracetamolu zmysel, pretože jeho účinok neprináša pozitívny účinok. Malo by sa tiež chápať, že použitie lieku je povolené s mierou (nie viac ako jedna tableta). Následne sa odporúča navštíviť lekára, ktorý sa podrobí vyšetreniu a vyberie komplexnú liečbu.

Môžem otehotnieť

Veľmi často sa vyskytujú bolesti zubov. Vyvoláva hlavne kaz. Dôvodom je to, že vápnik z ženského tela sa používa na vytvorenie kostrového systému dieťaťa. To vyvoláva problémy, najmä so zubami..

Paracetamol sa týka liekov, ktoré sú povolené počas tehotenstva. Napriek tomu by sa však mal používať opatrne. Je to spôsobené skutočnosťou, že účinná látka je schopná preniknúť placentou. Lieky proti bolesti zubov je možné užívať v malom množstve iba v druhom trimestri, keď sa tvoria všetky detské orgány. V prvom a treťom trimestri sa liečba zubov najlepšie vykonáva alternatívnymi spôsobmi..

Počas tehotenstva je veľmi dôležité užívať liek až po konzultácii s lekárom. Počas tehotenstva sa odporúča použiť Paracetamol raz. Každá opakovaná dávka môže mať na plod nežiaduce následky..

Názor odborníkov na liek

Paracetamol ako anestetikum a antipyretikum sa v lekárskej praxi používa už niekoľko desaťročí. A to hovorí samo za seba - odborníci to považujú za efektívne pri riešení problému bolesti slabej a strednej intenzity, ako aj pri znižovaní telesnej teploty pri niektorých chorobách..

Lekári odporúčajú užívať liek iba v predpísanej dávke, bez toho, aby tým porušili trvanie užívania a zohľadnili existujúce kontraindikácie pre každého pacienta. Hepatotoxický účinok paracetamolu vyžaduje, aby ste vzali do úvahy anamnézu pacienta, prítomnosť ochorení pečene a obličiek a tiež vás nútia opustiť užívanie alkoholu počas užívania paracetamolu..

Špecialisti predpisujú tento liek v špecifickej dávkovej forme pre každú vekovú skupinu, pretože farmaceutický priemysel vyrába niekoľko typov liekov, ktoré zohľadňujú vlastnosti tela alebo zdravotný stav mnohých pacientov..

Pomocná medicína

Bolesť je znakom určitých problémov, s ktorými sa telo stretáva. Vo väčšine prípadov ľudia užívajú lieky proti bolesti, aby zmiernili tento nepríjemný príznak. Veria, že príčina bolesti je menšia a nevyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť..

Paracetamol je analgetikum používané doma, často bez lekárskeho predpisu. Tento liek má však pomerne dlhú prax v liečbe širokého spektra chorôb alebo stavov..

Široké využitie

V rozvinutých silách našej planéty je to Paracetamol, ktorý je najpopulárnejším prostriedkom na zmiernenie bolesti, ktorý bez lekárskeho predpisu klesá. Prvýkrát ho vyrobili nemeckí farmaceuti. Droga sa stala k dispozícii ľudstvu pred kyselinou acetylsalicylovou. Vyrobili ho v roku 1873 ako antipyretikum a skontrolovali ho v roku 1894. Pre komerčné použitie sa produkt stal dostupným už po viac ako 50 rokoch. Stalo sa to v roku 1950, keď vyvinuli viaczložkový analgetikum. Autormi nových položiek boli americkí farmaceuti. O päť rokov neskôr sa Paracetamol sprístupnil verejnosti, ktorá čoskoro získala rozšírenú popularitu a dopyt po celom svete..

Význam „paracetamolu“ pri vysokej úrovni tolerancie tohto nástroja voči ľudskému telu. Pravdepodobnosť vedľajších účinkov a komplikácií sa vo všeobecnosti hodnotí ako nízka. Pretože pri výbere liečebného programu by sa bezpečnosť pacienta mala dostať na prvé miesto, Paracetamol sa stáva počiatočnou liečbou bolesti. Určenie analgetík sa odporúča pri prvom kontakte s potrebnými pacientmi pred podrobným preštudovaním stavu, to znamená, že je potrebné zvoliť liek v prípade, keď nie je možné správne posúdiť možnosť použitia rôznych prípravkov..

Forma uvoľňovania a zloženie liečiva

Liek má päť hlavných foriem uvoľňovania: tablety, kapsuly, rektálne čapíky, sirup a suspenzia. Nedávno existujú šumivé tablety a rozpustný prášok, ktoré nemajú menšiu účinnosť ako testované formulácie. Srdcom každého typu je účinná látka paracetamol, v závislosti od formy uvoľňovania, sú prítomné pomocné látky. V tabuľke je uvedené základné zloženie každého typu lieku.

FormulárÚčinná látkaPomocné komponenty
tablety200, 325 a 500 mgželatína, mliečny cukor, zemiakový škrob a kyselina stearová
kapsule325 mg
sirup120 alebo 125 mg na 5 mlriboflavín, kyselina citrónová, benzoát sodný, etylalkohol, príchuť
zavesenie120 na 5 ml pre dospelých a 24 mg na 1 ml pre deticelulóza, potravinársky sorbitol, aróma, glycerín, sacharóza, čistená voda, xantánová guma, propylénglykol
sviečky50, 100, 250 a 500 mg pre dospelých a 50, 100, 125 a 250 mg pre detipolosyntetické glyceridy, tuhý tuk
Šumivé tablety0,5 gkyselina citrónová, hydrogenuhličitan sodný, sorbitol, sacharinát sodný, povidón
Prášok na rozpustenie650 mgvitamín C

Pre deti je vhodnejšie použiť sirup alebo rektálne čapíky, ale je možné používať tablety, čo umožňuje jednoduchý výpočet normy. Formáty uvoľňujúce paracetamol pre lokálnu anestéziu slizníc a pokožky.

Funkcie aplikácie

Paracetamol ako anestetický liek je populárny už desaťročia. Považuje sa za celkom neškodný, ale v skutočnosti sa tento liek bez konzultácie so špecialistom neoplatí. Droga sa v niektorých prípadoch odporúča pre deti od 3 mesiacov, hoci je veľmi zriedkavé, že ju možno predpísať mesačnému dieťaťu. Neexistujú žiadne obmedzenia na použitie u gravidných a laktujúcich žien raz a pri odporúčaných dávkach, hoci látka preniká cez hematoencefalickú bariéru. Paracetamol sa nedá kombinovať s alkoholom, pretože to dramaticky zvyšuje jeho hepatotoxický účinok..

Obchodné triky

Lieky najnovších generácií majú, samozrejme, vo väčšine prípadov určité výhody oproti už zastaraným, napríklad spôsobujú menej vedľajších účinkov alebo sa môžu použiť u pacientov s veľkým vekovým spektrom. Ak však vezmeme do úvahy situáciu ako celok, potom nové lieky majú vždy úplne inú cenu, ktorá často prekračuje možnosti dôchodcov alebo ľudí so stredným a nízkym príjmom. Preto staré lieky opäť získavajú výhody, ako napríklad lacnosť a jasný základ dôkazov. Ich nápadným zástupcom je paracetamol, ktorého zloženie je jednoduché a terapeutický účinok je nepopierateľný.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Paracetamol je narkotický liek na bolesť, ktorého vlastnosti a mechanizmus účinku sú spôsobené schopnosťou blokovať (hlavne v centrálnom nervovom systéme) COX-1 a COX-2, pričom ovplyvňujú centrá termoregulácie a bolesti..

Liek nemá protizápalový účinok (protizápalový účinok je tak zanedbateľný, že ho možno zanedbať) v dôsledku skutočnosti, že účinok látky na COX je neutralizovaný v zapálených tkanivách enzýmom peroxidáza..

Neprítomnosť blokujúceho účinku na syntézu Pg v periférnych tkanivách určuje neprítomnosť negatívneho účinku na metabolizmus vody a elektrolytov v tele, ako aj na sliznicu tráviaceho kanála..

Absorpcia lieku je vysoká, Cmax je od 5 do 20 μg / ml. Koncentrácia v krvi dosahuje maximum do 0,5 až 2 hodín. Látka môže prechádzať cez BBB..

Paracetamol s GV preniká do mlieka dojčiacej matky v množstve nepresahujúcom 1%.

Látka v pečeni je biotransformovaná. Ak sa metabolizácia vykonáva pod vplyvom mikrozomálnych pečeňových enzýmov, vytvárajú sa toxické produkty stredného metabolizmu (najmä N-acetyl-b-benzochinón-imín), ktoré pri nízkej hladine glutatiónu v tele môžu spôsobiť poškodenie a nekrózu pečeňových buniek..

Zásoby glutatiónu sa vyčerpajú, keď sa vezme 10 alebo viac gramov paracetamolu.

Dve ďalšie cesty metabolizmu paracetamolu sú konjugácia so sulfátmi (prevažne u novorodencov, najmä tých, ktoré sa narodili pred pôrodom) a konjugácia s glukuronidmi (prevažuje u dospelých)..

Konjugované metabolické produkty vykazujú nízku farmakologickú aktivitu (vrátane toxických).

T1 / 2 - od 1 do 4 hodín (u starších ľudí môže byť tento ukazovateľ veľký). Vylučuje sa hlavne vo forme konjugátov obličkami. Iba 3% prijatého paracetamolu sa vylučuje v čistej forme.

Publikácie O Astme